Tuwiński szaman w Plamie

Mieszkańcy Trójmiasta, którzy w piątkowy wieczór szukali niecodziennych doznań artystycznych, nie mogli trafić lepiej niż do Plamy na Zaspie, gdzie koncert dał Gendos, syberyjski szaman.

Słuchaczy już w drzwiach witał zapach artyszu, zapowiadający misterium odprawiane przez Gendosa, mistrza śpiewu Kargyraa, najniższego z trzech podstawowych stylów khoomei. Kargyraa przypisana jest do szamańskiej tożsamości muzyka, związanej z korzeniami "szamańskiego drzewa" czyli ich najniższej, podziemnej sfery.


Jak każdy swój występ, artysta z Tuwy rozpoczął od rytuału oczyszczenia sceny. Następnie zabrał zgromadzoną publikę w bezkresne przestrzenie tajgi, która jest jego domem. Przy dźwiękach szamańskiego bębna dunguru opowiadał historię swoich przodków, biorących udział w wyprawach Dżyngis Chana, śpiewał pieśni wychwalające piękno swych ojczystych stron oraz wdzięki tamtejszych dziewczyn.

Na specyficzny chillout rodem z najmroźniejszych rejonów Azji składały się utwory na pograniczu transu i snu. Obecni na sali z zaciekawieniem oglądali spektakl, przygotowany przez Gendosa. Inni oddawali się medytacjom wsłuchani w dźwięki delikatnej cytry.

Chętnych do uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu było zdecydowanie więcej, niż miejsc w Plamie, co świadczy o niesamowitym zainteresowaniu tego typu imprezami. Ci, którzy byli zmuszeni do słuchania koncertu przez ścianę już teraz mogą kupić bilety na kolejny koncert w Plamie i słuchać dźwięków didgeridoo z pierwszych rzędów podczas koncertu Smeykala.

Opinie (5)

 • Recenzja, z pozdrowieniami dla A-nonimowej K.:)

  Koncercik, taki niesamowity, że aż słów brak... Dźwięki chadaganu - poezja, po prostu... A połączenie jednocześnie gry na drumli ze śpiewem gardłowym- toż to jakaś ekwilibrystyka dźwiękowa !!!

  Jestem pod wrażeniem !

  Przy okazji, pozdrowienia dla K. (jak wyżej w tytule;) ), no i, gwoli uściślenia, ja jestem A. jak IMIĘ, więc niech będzie, że:

  • 0 0

 • Nie "tuwiński" a "tuwański" i nie "cytra" a "morin-huur".

  • 0 0

 • tuwiński

  ... jednak tuwiński :) nie tuwański

  • 0 0

 • Do autora 2 posty wyżej

  Uściślij w czym masz problem bo jak "cytra" to "chadagan" a jesli pudło z końską głową to morinhuur (lub morin - huur, różne pisownie spotkałem).
  I faktycznie - "tuwiński" a nie "tuwański"!

  • 0 0

 • a on się obraził za tuwińskiego? że tak o tym dyskutujecie?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Który spośród legendarnych, często eksploatowanych przez filmowców, średniowiecznych wodzów, stał się inspiracją do budowy Dworu Artusa w Gdańsku?