Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Trzej Muszkieterowie - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny teatr dla dzieci
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
Trzej Muszkieterowie
10.0 1 ocena 1 10
Teatr Alatyr z Warszawy
Trzej muszkieterowie
Aleksander Dumas

Spektakl dla dzieci w wieku 7-11 lat.

"Trzej muszkieterowie" Aleksandra Dumasa to powieść, która od lat znajduje się w kanonie literatury młodzieżowej, stała się dla twórców spektaklu - Teatru Alatyr - pretekstem do cofnięcia się w czasy swojego dzieciństwa.

Wspomnienia chłopięcych gonitw, podwórkowych gier, wspinaczek po drzewach i rowerowych wypraw łączą się tu z pierwszymi fascynacjami literackimi i filmowymi. - Pamiętamy emocje, które towarzyszyły nam przy lekturze książek Alfreda Szklarskiego, Karola Maya, Juliusza Verne'a, pamiętamy nadawane w telewizji w niedzielne przedpołudnia hollywoodzkie filmy kostiumowe. Była w nas potrzeba, aby odbywać podróże do odległych krajów i przeżywać przygody, które można by było później opowiadać. - mówią autorzy spektaklu.

W rzeczywistości lat '90 mało którzy rodzice mogli pozwolić sobie na wysłanie dziecka za granicę, zapisanie go na kurs jazdy konnej, albo lekcje szermierki. Miejscami dziecięcych zabaw były podwórka z kilkoma drzewami, piaskownicą i pordzewiałym trzepakiem stojącym przed śmietnikiem. Tam poznawało się znaczenia słów takich jak przyjaźń i odwaga, tam przeżywało się najbardziej pamiętne chwile.
- "Trzej Muszkieterowie" to narracja z naszego dzieciństwa i dlatego opowiadamy ją przez pryzmat naszej pamięci o byciu dzieckiem. W opowieści o tym, jak dzielny d'Artagnan usiłuje zostać jednym z królewskich muszkieterów kryje się dla nas pochwała zabawy i fantazji, historia o lojalności względem przyjaciół, tęsknota za czasami, w których nie było nic złego w noszeniu krótkich spodenek i bieganiu po dachach garaży - dodają.

Dla dorosłych ten spektakl jest nostalgicznym przypomnieniem o tym, że i oni byli kiedyś dziećmi. Dla dzieci to nauka, że zabawa na podwórku może być bardziej ekscytująca od Playstation czy Xboxa.

Spektakl zdobył następujące nagrody i wyróżnienia:
II Miejsce - XVIII Festiwal Teatrów Niezależnych "Garderoba" (2017)
Grand Prix Loży Teatrów Niezależnych - XVIII Festiwal Teatrów Niezależnych "Garderoba" (2017)
Zwycięzca Obserwatorium Teatralnego Entreé Teatru Rozrywki w Chorzowie (2016)
Nagroda Publiczności Obserwatorium Teatralnego Entreé Teatru Rozrywki w Chorzowie (2016)
I miejsce na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych "OFTeN" w Ostrowie Wielkopolskim (2016)
Nominacja w plebiscycie na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w Warszawie "Słoneczniki" (2016)

Scenariusz i reżyseria: Jakub Kasprzak
Muzyka: Paweł Klica
Scenograf procesualny: Adam Karol Drozdowski

Obsada: Rafał Pietrzak, Michał Karczewski

-----
O Teatrze Alatyr:
Teatr Alatyr powstał w 2014 roku jako nieformalna grupa kilkorga twórców teatralnych, których związała wspólna praca. Dziś są profesjonalnym niezależnym teatrem. Nazwa Teatru Alatyr pochodzi od imienia magicznego kamienia ze słowiańskiej mitologii, który zawiera w sobie mądrość i harmonię. - Odnajdujemy się w różnych konwencjach, estetykach i formach. Doskonalimy się w naszej sztuce i chcemy się z niej utrzymywać. Uczymy się od siebie nawzajem. Szukamy kontaktu z widownią, dla której teatr jest spotkaniem. Na nasze konto nie wpływa milionowa dotacja od państwa, funduszy szukamy jak każdy NGO-s, a jeśli się nie znajdą, działamy mimo to. Do naszego Zespołu nie dołączają twarze z okładek kolorowych pism, ale ludzie, którzy szukają rozwoju i przygody. Zawsze prezentujemy widzom najlepsze teatralne rzemiosło, na jakie nas stać. - mówią o sobie.

Nawiązują do tradycji teatru wędrownego, którego linia biegnie od średniowiecznych zespołów rybałtowskich, przez międzywojenną Redutę po kontrkulturowe Gardzienice. Od momentu powstania grupy wzięli udział w blisko 20 festiwalach teatralnych, przeglądach i konkursach (w tym w Międzynarodowym Festiwalu ANIMO, Festiwalu Szekspirowskim czy Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej) zdobywając nagrody m.in. na katowickich Interpretacjach czy ostrowskim OFTeN-ie. Występowali w Danii i na Słowacji.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery