• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trudne życie człowieka pracy - DocFilm Festival

Justyna Świerczyńska
17 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 11:43 (17 kwietnia 2008)
Kadr z filmu "Megacities" Michaela Glawoggera Kadr z filmu "Megacities" Michaela Glawoggera

O pracy jako luksusie, demonie korporacyjnym i życiu na granicy przetrwania opowiadają filmy wyświetlane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival. 24 kwietnia rusza jego szósta edycja.



Tegoroczny program to nie tylko projekcje filmowe, dyskusje oraz przeglądy konkursowe. To również niepowtarzalna okazja poszerzenia swojej wiedzy o zagadnienia związane z pracą, jak podkreślają organizatorzy, prezentowaną z różnych, kulturowych, zawodowych i indywidualnych, perspektyw.

- To jedyny przegląd filmowy na świecie, opowiadający o tak istotnym czasie aktywności człowieka - podkreśla dyrektor festiwalu Kazimierz Beer. - Nam praca kojarzy się z biurem, w którym spędzamy osiem godzin dziennie. Dla innych to sposób na życie i przeżycie. Zdecydowanie większa część świata poświęca swój czas, by walczyć z klimatem, niskimi płacami oraz złym prawem. To przerażające i smutne obrazy.

W tym roku o nagrodę główną konkursu - Bramę Wolności, i nagrodę publiczności będą walczyć filmy dokumentalne nadesłane aż z pięciu kontynentów. Wśród zgłoszonych obrazów zobaczymy min. głośny film Granta Gee pt. "Joy Division", opowiadający o największych światowych metropoliach "Life In Loops - a Megacities remix" w reż. Timo Nowotny'ego, rejestrujący pracę chińskich robotników pracujących w Niemczech "Losers and Winners" - w reż. Ulrike Franke (I nagroda Watchdocs 2007) oraz poświęcony sylwetce Marka Piotrowskiego - mistrza świata w kick-boxingu "Wojownik" w reż. Jacka Bławuta.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się również wstrząsające obrazy światowej sławy reżysera Michaela Glawoggera, twórcy wielokrotnie nagradzanych dokumentów, m.in. "Megacities" czy "Śmierć człowieka pracy" oraz filmy Marii Zmarz-Koczanowicz - jednej z najlepszych polskich reżyserek i scenarzystek (m.in. "Kraj Świata", Pokolenie 89, "Dworzec Gdański").

Nie można przegapić równie pierwszego w Polsce przeglądu filmów dokumentalnych Kazuo Hary. Wśród kontrowersyjnych filmów jego autorstwa, prezentujących ludzi z marginesu, wyklętych lub świadomie podejmujący alternatywne sposoby na życie, w programie festiwalu znalazły się min. "Goodbye CP", "Extreme Private Eros"i "Forward Divine Army".

Dopełnieniem DocFilm-u będzie debata poświęcona europejskiemu modelowi społecznemu i jego konkurencyjności wobec rynków azjatyckich i amerykańskich. Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia, o godz. 16:00 w Sali AKWEN w Gdańsku, przy ul. Wały Piastowskie 24 (siedziba KK NSZZ Solidarność).

Wydarzenia

Opinie (2)

  • brawo!

    świetna idea, na pewno zawitam!

    • 0 0

  • w końcu coś się dzieje.
    idę .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku powstał Dyskusyjny Klub Filmowy Studentów i Młodej Inteligencji?

 

Najczęściej czytane