• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Trójmiejskie teatry szykują się do powrotu. Premiera w Teatrze Miejskim

Łukasz Rudziński
29 maja 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Opinie (33)
Teatr Miejski w Gdyni szykuje się do premiery spektaklu "Nastasja wychodzi za mąż", którego premiera ma się odbyć w dniu otwierania teatrów dla publiczności - 6 czerwca. Teatr Miejski w Gdyni szykuje się do premiery spektaklu "Nastasja wychodzi za mąż", którego premiera ma się odbyć w dniu otwierania teatrów dla publiczności - 6 czerwca.

Różne strategie wobec decyzji rządu o możliwości otwarcia teatrów od 6 czerwca obrały trójmiejskie teatry. Teatr Miejski natychmiast wróci do grania, wznawiając sezon - prawdopodobnie jako pierwszy w Polsce - premierą spektaklu "Nastazja wychodzi za mąż". W czerwcu grać będzie także Teatr na PlażyTeatr Gdynia Główna. Sprawdzamy, jak na decyzje o możliwym powrocie zareagowały trójmiejskie teatry.Wydarzenia artystyczne w najbliższym czasie


Teatr Miejski w Gdyni

Dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego wielokrotnie podkreślał, że zamierza uruchomić teatr, gdy tylko będzie to możliwe. Odwołano wprawdzie Scenę Letnią w Orłowie (na przeszkodzie stanęły problemy z bieżącą wodą i sanitariatami), jednak przez cały czas szukano alternatywy. Dzięki decyzji o umożliwieniu gry dla widzów zajmujących 50 proc. miejsc na widowni, zapadła decyzja, że teatr wraca do gry. Przerwany sezon Miejski wznowi premierą przedstawienia "Nastazja wychodzi za mąż", która pierwotnie miała się odbyć w połowie kwietnia. Aktorzy od 26 maja próbują już w teatrze.

- Już w połowie marca mieliśmy gotowy spektakl, który wymagał zaledwie doszlifowania. Przed nami intensywny czas przedpremierowy. Oczywiście korzystamy z możliwości, by otworzyć teatr i dać sygnał, że warto do nas przyjść. Premiera "Nastazji..." odbędzie się 6 czerwca, dzień później czeka nas drugie przedstawienie, a 10 czerwca trzecie - będą to kameralne grania dla 49 osób we foyer teatru. Później przez całe lato będziemy grali w weekendy lżejsze pozycje z naszego repertuaru na Dużej Scenie, która w przy obecnych ograniczeniach pomieści 140 osób. Trzy produkcje - "Cafe Luna", "Bóg mordu" i "Następnego dnia rano" przeniesiemy z foyer teatru. Chcemy też grać w wakacje "Prawdę. Komedię małżeńską", "Hotel Westminster" i "Trzech muszkieterów" - mówi Krzysztof Babicki, dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego.

Teatr na Plaży w Sopocie

Teatr na Plaży wróci do grania już 7 czerwca. Wtedy na deski teatru wróci "Ginczanka. Przepis na prostotę życia". W drugiej połowie miesiąca na tarasie Klubu Atelier, czyli w otwartej przestrzeni, zagrane zostaną spektakle dla dzieci. "Pora umarłych poetów" zagrana będzie 28 czerwca. W przypadku propozycji dla dorosłych w grę wchodzi zagranie przedstawień w zamkniętej przestrzeni, z publicznością ograniczoną o połowę.

Podczas prób do "Wehikułu czasu" Opery Bałtyckiej zachowywane są standardy sanitarne. Nawet soliści śpiewają w przyłbicach lub maseczkach. Podczas prób do "Wehikułu czasu" Opery Bałtyckiej zachowywane są standardy sanitarne. Nawet soliści śpiewają w przyłbicach lub maseczkach.
- Bardzo chcemy szybko ruszyć, z naciskiem na bezpieczeństwo i granie w plenerze, na tarasie Klubu Atelier, gdzie wystawimy spektakle dla dzieci. Jesteśmy gotowi na nowy rygor sanitarny - każdy z widzów przed wejściem będzie musiał założyć maseczkę, będzie też stoisko z maseczkami, dla tych, którzy ich nie przyniosą. Bez zakrycia twarzy nie wpuścimy widzów na widownię. Podczas Kina Plenerowego przy Operze Leśnej nie mieliśmy z tym kłopotu i liczymy, że w przypadku spektakli będzie podobnie.

"Ginczankę..." chcemy zagrać w teatrze, aktorka jest gotowa wystąpić dwukrotnie jednego dnia, bo w myśl nowych zasad w Teatrze na Plaży przedstawienie obejrzy 45 osób. Dla "Pory umarłych poetów" szukaliśmy większej przestrzeni. Już wiemy, że będzie nią sala Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Z tego powodu "Poetów" przeniesiemy na koniec czerwca - mówi Michał Grubman, szef Teatru na Plaży.


Teatr Gdynia Główna

Teatr w podziemiach dworca Gdynia Główna również planuje wrócić do grania jeszcze w czerwcu, wystawiając "zaległą" (bo planowaną na początek kwietnia), premierę "i... jakoś to będzie!", inspirowaną "Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza w reżyserii Idy Bocian. Tytuł ten pojawić się ma na afiszu pod koniec czerwca.

- Wszystkim nam brakuje kontaktu z widzami. Premiera "i... jakoś to będzie" będzie swego rodzaju testem tego, jak zareaguje na obecną sytuację nasza publiczność. Chcielibyśmy zagrać tę premierę jeszcze w czerwcu. Kontynuujemy też nasze działania online - IzoRacje przygotowywane przez Teatr Forum, czy czytania performatywne prozy Stanisława Lema, które publikować będziemy od połowy czerwca. Na razie wiele wskazuje na to, że uda się też zorganizować plenerowy Festiwal "Pociąg do Miasta", bo nasze widownie odpowiadają decyzji o organizacji zgromadzeń do 150 osób. Festiwal planujemy na początek sierpnia - mówi Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.

Opera Bałtycka w Gdańsku

Opera jako pierwsza w Trójmieście wróciła do prób w swoim gmachu, bo już 19 maja artyści zaczęli się spotykać przygotowując się do premiery "Wehikułu czasu" Francesco Bottigliero w reżyserii Tomasza Mana. Wcześniej, 14 maja, przyjechała scenografia do przedstawienia, którego premierę, z uwagi na trwającą pandemię, przeniesiono na 21 sierpnia.

- Rozpoczęliśmy przygotowania do powrotu do gmachu Opery zanim ministerstwo kultury wydało dyspozycje w tej kwestii. Próby wyglądają osobliwie, bo soliści śpiewają w maseczkach lub przyłbicach. Wszystkim też dopisuje dobry humor, co świetnie się wpisuje w charakter opery, którą zaprezentujemy w sierpniu. Rozważamy różne scenariusze - najbardziej prawdopodobny jest taki, że premiera odbędzie się z ograniczoną według zaleceń ministerstwa publicznością. Bierzemy też pod uwagę możliwość livestreamingu. Decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły - przyznaje Anna Niwińska z Opery Bałtyckiej.

Teatr Wybrzeże

Próby w Teatrze Wybrzeże wciąż nie ruszyły, ale w połowie czerwca ma się to zmienić. Na pierwsze spektakle poczekamy jednak do lipca. Teatr jest w trudnej sytuacji, bo nie może już grać na Dużej Scenie, gdzie rozpoczyna się remont. Decyzje co do tego, czy latem Wybrzeże zagra niektóre spektakle w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i kiedy rozpocznie się Scena Letnia Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim, zapadną na początku czerwca.

Próby do najbliższej premiery Opery początkowo odbywały się w małych grupach, z zachowaniem dwumetrowego dystansu. Premiera planowana jest na 21 sierpnia. Próby do najbliższej premiery Opery początkowo odbywały się w małych grupach, z zachowaniem dwumetrowego dystansu. Premiera planowana jest na 21 sierpnia.
- Zamierzamy wznowić przerwane próby w połowie czerwca, a w lipcu wrócić na scenę. Jednak decyzji o przywróceniu działalności teatrów towarzyszy, na tę chwilę, wiele niejasności, dlatego dajemy sobie czas, by dostosować się do wszelkich wymogów. Będziemy grali na Scenie Kameralnej w Sopocie, w Starej Aptece i wyremontowanej Malarni w Gdańsku.

Wciąż nie wiemy kiedy nastąpi inauguracja Sceny Letniej w Parku Kulturowym Faktoria w Pruszczu Gdańskim - w grę wchodzi początek lub środek lipca albo początek sierpnia. Nie wiemy też czy działalność Malarni zainauguruje planowana wcześniej premiera "Życie intymne Jarosława" czy któryś z przeniesionych w tę przestrzeń spektakli. Na pewno przy budowie repertuaru na wakacje spróbujemy rozdzielić aktorów grających w Sopocie i w Gdańsku. Dobrze, że mamy przynajmniej jasną, choć bolesną dla wszystkich deklarację o ograniczeniach na widowni - oznacza to, że na widowniach naszych sopocko-gdańskich scen zasiądzie 60-70 osób - wyjaśnia Adama Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.


Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

Gdańska Miniatura z racji specyfiki i przedstawień skierowanych do dzieci w wieku szkolnym i dla szkół nie otworzy się do końca sezonu. Kontynuowane będą jednak liczne działania online, włącznie z premierą realizowaną z integracyjnym Teatrem Razem na podstawie "Piotrusia Pana" J.M. Barriego, która ma się odbyć w lipcu.

- Czekamy na rozporządzenie Rady Ministrów ze szczegółowymi wytycznymi. W zależności od tego, kiedy się ukaże i ile czasu zajmie nam uzyskanie opinii Sanepidu, któremu musimy przedstawić planowane procedury i instrukcje sanitarne związane z wprowadzeniem widzów na teren teatru, tyle będziemy musieli poczekać, zanim się otworzymy. Bezpieczeństwo widzów i pracowników jest najważniejsze. Na razie kontynuujemy inicjatywy online, które zaczęliśmy realizować: "Papety: z ostatniej chwili", nowy projekt E-mocje, przeniesienie do internetu cyklu czytań i warsztatów "Emocje od Z do A" oraz projekt Uchosfera we współpracy z Radiem Gdańsk, w ramach którego tworzymy słuchowiska oparte na klasycznych powieściach familijnych.

W lipcu planujemy zrealizować premierę grupy młodzieżowej, która pracuje z Teatrem Razem złożonym z osób z niepełnosprawnościami - to projekt, który zaczęliśmy we wrześniu - w trakcie pandemii spotkania odbywały się na zoomie. Jeszcze nie wiemy, czy premiera odbędzie się w teatrze, czy online. Od 13 do 25 lipca organizujemy też półkolonie w ramach programu "Lato w teatrze" dla dzieci od 7 do 13 lat pod hasłem "Piłą i klejem. Od podziałów do dzielenia się". Nabór ogłosimy w pierwszej połowie czerwca - zapewnia Michał Derlatka, dyrektor Teatru Miniatura.


Konsulat Kultury

Prowadzony przez Gdyńskie Centrum Kultury Konsulat Kultury przygotowuje się do realizacji programu. Trudno jednak określić czy uda się to pod koniec czerwca czy nieco później.

Opera Bałtycka próbuje w swoim budynku już od 19 maja. Opera Bałtycka próbuje w swoim budynku już od 19 maja.
- Na razie mamy decyzję ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, ale to tylko rekomendacja, dlatego nie mogę podać oficjalnego powrotu na scenę. Musimy poznać stanowisko naszego organizatora, władz Gdyni. Z pewnością będziemy kontynuować nasze dotychczasowe działania online. Zamierzamy też w profesjonalny sposób rejestrować nasze spektakle, by móc je później publikować na kanale Studio Konsulat, z którego nie zrezygnujemy również wtedy, gdy na dobre wrócimy do teatru.

Zamierzamy też zachęcić do nowego typu oglądania naszych spektakli - oprócz ograniczonej o połowę obecności na widowni Konsulatu Kultury, będziemy zapraszać widzów do oglądania transmisji na żywo w patio Konsulatu, udostępniając jednocześnie streaming spektaklu w internecie. Ceny biletów w zależności od miejsca oglądania spektaklu będą zróżnicowane - mówi Jarosław Wojciechowski, dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury.


Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie

Teatr Atelier już wcześniej podjął przygotowania do swojego Lata Teatralnego Sopot 2020. Wszystko wskazuje na to, że Lato rozpocznie się w lipcu i potrwa do końca sierpnia, choć rozważane są różne scenariusze i przestrzenie, gdzie będzie się odbywać.

- Cała nasza ekipa pracuje niezwykle intensywnie i z wielką determinacją nad tym, aby stworzyć artystycznie bogate, a zarazem bardzo bezpieczne w nowym reżimie higienicznym Lato Teatralne Sopot 2020 - informują organizatorzy Teatru Atelier na stronie internetowej.

Gdański Teatr Szekspirowski

Nie wiadomo kiedy wydarzenia artystyczne wrócą do Teatru Szekspirowskiego (zwłaszcza, że Festiwal Szekspirowski został przełożony na jesień). Na pewno będzie dużo działań online, również tych zupełnie nowych, jak projekt "Szekspir On//line".

- Oczekujemy na wytyczne w sprawie otwarcia, jednocześnie szacujemy koszty spełnienia wymogów sanitarnych związanych ze sprzątaniem, wietrzeniem czy zachowaniem dystansu między osobami. Wymóg ten dotyczy przecież także przestrzeni foyer czy toalet. W pierwszej kolejności uruchomimy nasze działania edukacyjne, skierowane do mniejszych grup oraz zwiedzanie teatru. W przypadku większych wydarzeń wciąż jest za dużo niewiadomych - przyznaje Magdalena Hajdysz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Teatr Muzyczny w Gdyni

Teatr Muzyczny na razie pozostaje zamknięty. Nie odbywają się w nim próby. Nie ma informacji, by w najbliższym czasie coś się w tej kwestii zmieniło. Teatr chce wznowić działalność od września. Niewykluczone jest też granie w wakacje, choć decyzje w tym względzie jeszcze nie zapadły.

Zamów jedzenie do domu


- Teatr Muzyczny w Gdyni decyzją marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka do 7 czerwca ma zawieszoną działalność. Wtedy kończy się nasz sezon artystyczny. Nie wiadomo na jakich zasadach będziemy funkcjonować później. Zależy nam na tym, by jak najszybciej wrócić do naszych widzów, ale na bliższe informacje jest za wcześnie - mówi Aleksandra Borowiak z Teatru Muzycznego.

Miejsca

Opinie (33) 2 zablokowane

 • Liczyłem na otwarcie Teatru Muzycznego podczas wakacji. (1)

  Już dwa spektakle mi przepadły. Ekspresowo zwrócono pieniądze za bilety, ale chciałbym zobaczyć już powrót aktorów na scenę.

  • 18 6

  • Cały świat naginasz pod siebie klocku?

   Bo ty byś chciał, sobiepanek się odezwał...

   • 0 5

 • Spektakl z koronawirusem?

  Nie, dziękuję. Wolę netflix.

  • 17 25

 • Czy można zmienić ten negliż na samej górze. Jest ohydny i niestosowny. (9)

  Dlaczego nie ma opcji zgłoszenia uwagi do niestosownych informacji zawartych w temacie, umieszczonych na stronie Trójmiasto.pl?

  • 29 26

  • Pół naga kobieta i dwóch rozmarzonych emanujących nagością mężczyzn

   Esencja teatru a la youprn

   • 11 7

  • dobrze, że ty nie jesteś niestosowny

   • 4 8

  • Popieram

   • 4 8

  • ktos tu sie chyba skrywa strach przed pieknymi kobietami (1)

   nagosc moze byc piekna i nie musi byc lubieżna.
   Powstrzymalbym sie z ocenami do po przedstawieniu

   • 13 8

   • Ocenę czego? Zdjęcia nie można ocenić bez przedstawienia? Nonsens

    Ależ nikt tu przedstawienia nie ocenia. I do tego - z mężczyzn nie znam żadnego który podziwiał by piękno nagości bez kontekstu

    • 1 2

  • (1)

   Dość subtelne zdjęcie, nawet nie akt. Co w tym ohydnego? Piękna kobieta, swoją drogą.

   • 11 7

   • Ohydne jest wszędobylskie epatowanie seksualnością.

    Nawet w teatrze, który mieni się być rozrywką wyższą. A kontekście aktu czy urody - może i piękne...

    • 6 7

  • Popieram, musiałam tłumaczyć dziecku, dlaczego w tym serwisie jest zdjęcie

   kobiety półnagiej na łóżku, dlaczego tam tyle osób i czy ta farba to krew.

   Redakcjo, ogarnijcie się.
   Różne osoby te serwisy oglądają. Ten nie jest przecież "tylko dla dorosłych".

   • 4 6

  • co

   sobie facio powąchał bez maseczki to jego

   • 0 0

 • A ja słyszałem o mobbingu w miejskim (4)

  Nie wszyscy są na równi traktowani. Odpowiada za to art. Trwa to wiele lat i raczej skończy się niedługo w sądzie.

  • 8 0

  • Może więcej info? Może zgłoś to na e-teatr.pl? Przyjmują wiadomości, a zajmują się takimi sprawami (porównaj przypadek z Teatrem Bagatela w Krakowie). Nikt o tym dotychczas nie mówił, więc sprawa jest chyba nieznana.

   • 4 0

  • Zdecydowanie napisz do eteatru

   Ośmielisz środowisko i ludzi mobingowanych

   • 4 0

  • Szkoda (1)

   Najgorsze, że aktorzy wiedzą, ale nikt nie reaguje. Boją się albo nie wiedzą jak zareagować.

   • 2 0

   • Jak nie wiedzą? Przykład Bagateli pokazuje, że się da. Były dyrektor został zwolniony, jest nowy dyrektor, a poprzedni stanie przed sądem!!!

    • 0 0

 • ja

  jeżeli tak ma wyglądać repertuar to niech lepiej pozostaną zamknięte te tzw. teatry.

  • 17 8

 • Wybrzeże może nie wracać. I tak nikt nie zauważy. Na resztę teatrów czekamy (1)

  • 13 18

  • Mów za siebie.

   • 4 2

 • Wszystko fajnie...

  ...ale co z Filharmonią na Ołowiance? Dla mnie to najciekawszy obiekt kultury w Trójmieście.

  • 12 1

 • na stronie teatru miejskiego Gdynia nie można kupić biletów. czyli rozumiem wszyscy mają iść do kasy?

  • 4 1

 • Zdrowie ważniejsze (1)

  Dziękuję za spektakle i i inne zgromadzenia.

  • 7 7

  • Teatry latem???

   Dziękujemy za ofertę w maskach.

   • 2 0

 • (1)

  Może czas wziąć się do roboty?
  Chciałem po 20 latach zobaczyć znowu Skrzypka na dachu w muzycznym, termin przeleciał, wiadomo, musi być. Dla mnie byłoby równie fajnie umówić się na ten sam kwietniowy termin w 2021.

  Ale lepiej nie odpowiadać na maile, po co to komu.

  • 5 3

  • W tym teatrze nie tylko komunikacja jest fatalna...

   • 1 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Która z mitologicznych postaci przyczyniła się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser?

 

Najczęściej czytane