• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trochę odpoczynku od muzyki fortepianowej

Stefan Wesołowski
4 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 

Jeśli ktoś odczuwa już przesyt muzyki fortepianowej, mamy dobre wieści - w tym tygodniu będą aż trzy koncerty, które pozwolą odetchnąć i podelektować się innym repertuarem.


Maestro Krenz upodobał sobie trójmiejską publiczność do tego stopnia, że wraca do Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku już po raz trzeci. Maestro Krenz upodobał sobie trójmiejską publiczność do tego stopnia, że wraca do Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku już po raz trzeci.

Bardzo niewiele było ostatnio w Trójmieście koncertów innych niż fortepianowe, a już w ogóle ogromną rzadkością są solowe recitale przedstawicieli lokalnego środowiska muzycznego, toteż z wielką radością przyjąłem informację, że 4 marca na Ołowiance, w ramach cyklu prezentującego filharmoników w repertuarze kameralnym, będzie można usłyszeć skrzypaczkę Karolinę Piątkowską-Nowicką, z pianistką Bogną Czerwińską-Szymula.

Obydwie artystki od dziecka kształciły się w Gdańsku, są absolwentkami tutejszej Akademii Muzycznej, z Akademią związały się także zawodowo. Piątkowska-Nowicka jest także muzykiem Orkiestry Symfonicznej PFB, Orkiestry Kameralnej "Hanseatica", a także inicjuje bardzo ciekawe projekty muzyki współczesnej z zespołem "Neoquartet". Każda z pań, współtworząc różne składy kameralne, zdobywała nagrody na ważnych, międzynarodowych konkursach, tym bardziej cieszy więc, że połączyły siły, żeby podzielić się z nami swoimi interpretacjami sonat W. A. Mozarta i J. Brahmsa, oraz "Partity" W. Lutosławskiego. Nie mam wątpliwości, że będzie to bardzo interesujący koncert.

Dzień później, 5 marca, Orkiestrę Symfoniczną PFB poprowadzi Jan Krenz, kompozytor i dyrygent o jednej z ciekawszych biografii w Polsce, obejmującej m.in. występy z Filharmonikami Berlińskimi i Orkiestrą Concertgebouw w Amsterdamie. O ile wielu artystów zaproszonych do Gdańska w ramach cyklu "Wielcy Dyrygenci" pracowało z tutejszą orkiestrą po raz pierwszy, o tyle Krenz występuje tu już bodaj trzeci raz, i bardzo dobrze, bo nigdy dość obcowania z takiej klasy artystami.

Jan Krenz utożsamiany jest z aktywnym działaniem na rzecz promocji muzyki współczesnej i repertuar przygotowany na koncert w Gdańsku potwierdza tą opinię - muzycy, oprócz symfonii nr 88 G-dur Josepha Haydna, wykonają "Poloneza Ogińskiego" Romana Palestra oraz "4 Sonety" Tadeusza Bairda. W partii solowej usłyszymy Adama Kruszewskiego (baryton), artystę związanego na co dzień z Teatrem Wielkim - Operą Narodową.

6 marca zaś kolejne spotkanie z muzyką dawną w Filharmonii. Wystąpi Nova Casa - zespół skupiający doświadczonych, polskich reprezentantów nurtu wykonawstwa historycznego. W Gdańsku wystąpi w składzie Maria Papuzińska-Uss (skrzypce barokowe), Agnieszka Rychlik (skrzypce barokowe), Jakub Kościukiewicz (wiolonczela barokowa), Anton Birula (lutnia, teorba) oraz Ewa Mrowca (klawesyn).

Nazwa zespołu pochodzi od tytułu jednego z utworów polskiego kompozytora Adama Jarzębskiego, co zaznacza szczególne zainteresowanie muzyków zespołu rodzimą muzyką epoki baroku, tym razem jednak w repertuarze nie znalazł się ani jeden polski utwór. Mimo to program koncertu zapowiada się bardzo ciekawie - zawiera zarówno dzieła znanych mistrzów (Jean-Marie Leclair, Georg Friedrich Haendel), jak i tych dopiero odkrywanych (Silvius Leopold Weiss, John Blow, Nicola Matteis).

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (4)

  • Przesyt dobre sobie (2)

    Około 99,9% mieszkańców Gdańska nigdy nie było w filharmonii. Nieliczne wyjątki to ci którzy dostali za darmo bilet do łapy i tam zabłądzili.
    Czy wy możecie pisać choć trochę nie odrywając się od rzeczywistości ? Przejdzcie się tam pisarczyki i zobaczcie jakie tam są pustki a później piszcie farmazony że sala była prawie zaprełniona bo muzycy stawili się w komplecie .

    • 5 5

    • nieprawda (1)

      Co się przejdę do filharmonii albo do opery, to jest albo pełno, albo prawie pełno. Ciebie tam za to chyba dawno nie było!

      • 2 2

      • wcale nie jest pełno

        byłam tam niecały tydziń temu - sala w filharmonii wypełniona może w połowie...

        • 1 1

  • Szanowny Stefciu

    Dlaczego nie chodzisz regularnie na koncerty?
    Gdzie jest recenzja z recitalu Garrick'a Ohlssona ?
    Czy po jego recitalu można odczuwać przesyt muzyką fortepianową ?

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym z gdańskich parków znajduje się popiersie Adama Mickiewicza?

 

Najczęściej czytane