Trochę kultury! Jak się robi teatr?

Najnowszy artukuł na ten temat Trochę kultury! Po co iść do filharmonii?

Po co nam teatr, które przedstawienie udaje się aktorom lepiej i gdzie w tym wszystkim jest miejsce reżysera? W czwartym odcinku programu "Trochę kultury!" Łukasz Rudziński rozmawia z Adamem Nalepą, reżyserem współpracującym z Teatrem Wybrzeże i dyrektorem artystycznym Fundacji Teatru BOTO.O pracy w Teatrze Wybrzeże i działalności Fundacji Teatru BOTO w programie "Trochę kultury!" mówi reżyser teatralny, Adam Nalepa.

Opinie (6)

 • No własnie

  To jedno z tych tematów, gdy jak się powie nie to od razu trafia się do szufladki burak/prostak/antyinteligent. NIkt nie chce mieć takiej łatki, więc wszyscy mówią tak. Ja tradycyjnie powiem tak:Teatr jako sztuka która jest tworzona na żywo i za każdym odrobinę inna gwarantując kontakt z artystą, idzie zbieżnie ale odlegle ze zwyczajnym cyrkiem. W dobie cyfryzacji można treść nakrecić w formie filmu (teatr) a zwierzęta można obejrzeć w Animal Planet (cyrk). Kiedyś można było oglądać tylko teatr i tylko cyrk. Jęsli komuś zależy na bezpośrednim odbiorze to zarówno cyr jaki i teatr jest potrzebny.

  • 3 3

 • jak można teatrami nazywać organizmy

  żyjące z budżetów państwa i miast do tego czajace się na każdą możliwą dotację? uprawiajace de facto "sztukę" na zlecenie? dziś to się nazywa teatr, ale jeszcze niecałe 100 lat temu w czawsach kiedy artysta musiał coś sobą reprezentować by przyciągnąć widownię i z tego mieć pieniądze, nazywało sie to zupewłnie inaczej...

  • 5 4

 • Lubię teatr i to właśnie taki, jaki proponuje Adam Nalepa (choć "Blaszany bębenek" podobał mi się tylko fragmentami. Chętnie wybiorę się na "Nie-Boską komedię".

  • 3 1

 • zatem jeśli chodzi o "Nie-Boską Komedię"

  to słuchając reżysera, widać że czeka nas kolejny uwspółcześniony gniot, w którym może 10% będą stanowić oryginalne słowa Krasińskiego, a pozostałe 90% k****, ch***, pier*** itp określenia, bo przecież język Krasińskiego jest "mocno archaiczny". Wybrzeże kocha robić chałę; kiedy doczekamy się klasyki w wydaniu klasycznym? Bardzo lubię teatr współczesny, ale chciałbym choć raz zobaczyć "Wesele", "Hamleta" czy "Dziady" przy których krawcowe, scenograf i obsługa techniczna sceny mieliby wreszcie co robić. Bez aktorów w dżinsach, koszulkach i bez wciskania na siłę wulgaryzmów. Teatr nam chamieje, a gdyby zlikwidowano Wybrzeże, to jakoś by nie było za czym tęsknić

  • 5 3

 • Teatr chamieje i bedize chamiec to takie sa trendy, co kogo obchodzi co to jest Krasinski jak nawet nie wiedza czy Zolkiewski byl z Poznania czy do Poznania. Ot i cala polska kultura - zasciankowa.

  • 2 0

 • Lubię teatr. Fajny odcinek.

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Sprawdź się

Sprawdź się

Siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 funkcjonuje jako muzeum od...?