• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Tomasz Koclęga | krucha doskonałość | indywidualna wystawa rzeźb

9 kwietnia - 21 czerwca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
1 grudnia 2022 otwieramy w Galerii Sztuki PINAKOTEKA DESIGN wystawę rzeźb Tomasza Koclęgi. Wystawa nosi tytuł KRUCHA DOSKONAŁOŚĆ. 

Miejsce: PINAKOTEKA DESIGN, Garnizon Gdańsk, ul. Norwida 3
Wernisaż: 1 grudnia 2022, godz. 19.00

Czas trwania wystawy: 1-14 grudnia 2022
poniedziałek-piątek 9:00 - 19:00

Wystawa jest próbą pokazania wielkości człowieka z jego pięknem, geniuszem, nieskazitelnością a z drugiej strony delikatności, kruchości i nieporadności w zmaganiu się z rzeczywistością. Doskonałe wyczucie formy artysty umożliwia widzom zgłębianie i odkrywanie prawdy o człowieku, zarówno w sferze emocjonalnej jak również na poziomie intelektualnym.

Rzeźby są odzwierciedleniem ludzkich postaw, w sposób autentyczny opowiadają o pokonywaniu niewidzialnych barier, budowaniu relacji, poszukiwaniu szczęścia, dążeniu ku doskonałości. Codzienność widziana oczami artysty, oparta o jego doświadczenia i obserwacje.

Atrakcją będzie niewątpliwie prezentacja dwóch premierowych cykli prac: Liberatus (Uwolnieni) oraz Implicatus  (Uwikłani). Pierwszy z nich to opowieść o trudach uwalniania się od korzeni, a zarazem o przemożnej chęci pójścia w nieznane, o oderwaniu się od miejsc i sytuacji w których tkwiliśmy przez lata. Drugi cykl natomiast to kompozycje dwupostaciowe, wzbogaconych o atrybut koła. Szklany krąg jest tu elementem kluczowym. Dwoje ludzi zmaga się z nim. Podnosi, utrzymuje i manipuluje nim... To nie jest gra, ani zabawa. To zmaganie z delikatna, kruchą i transparentną materią.

Zobaczymy także duże, białe rzeźby z żywicy rozpoznawalne i kojarzone z monumentalnymi pracami artysty zainstalowanymi w przestrzeniach publicznych, w tym bardzo ciekawa postać z lewitującą kulą.

Tomasz Koclęga (ur. 1968 ) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wykładał także na zagranicznych uczelniach w Finlandii, USA i Czechach. Uprawia rzeźbę figuratywną.

Posiada w swym dorobku monumentalne rzeźby w przestrzeniach publicznych, zainstalowane na stałe, na trzech kontynentach. Eksponowane one są między innymi w Saint Louise (USA), New Delhi, Czandigharze (Indie), Wilnie (Litwa), Zlinie (Rep. Czeska) oraz Bytomiu, Rybniku, Katowicach.

Od kilku lat artysta tworzy również małe i średniej wielkości rzeźby z brązu. Charakteryzuje je dynamika kompozycji, ekspresja wyrazu, deformacja. Wszystko to składa się na charakterystyczną, rozpoznawalną formę, operująca bogatym językiem gestów.

online preview będzie dostępne od 29 listopada.

Zapraszamy serdecznie.

Opinie

Sprawdź się

Autorzy obrazów holenderskich i flamandzkich XVII w. często inspirowali się pracami wcześniejszych znanych mistrzów, takich jak:

 

Najczęściej czytane