Wiadomości

To się zdarza po raz pierwszy. Festiwal Zdarzenia w Gdańsku

Międzynarodowy Festiwal Zdarzenia im. Józefa Szajny na stałe wrósł już w program najważniejszych wydarzeń artystycznych Tczewa. Tegoroczna, XII edycja jest wyjątkowa - po raz pierwszy od lat Zdarzenia obejmą również Gdańsk. Pokazy festiwalowe w Grodzie nad Motławą już w piątek 2 września.Spektaklu dyplomowy Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku "Białe małżeństwo" budowany jest na symbolach. Jak aktorzy zaprezentują życie erotyczne dorastających panien?
Spektaklu dyplomowy Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku "Białe małżeństwo" budowany jest na symbolach. Jak aktorzy zaprezentują życie erotyczne dorastających panien? mat. prasowe
Szwajcarski spektakl "Spettatori", czyli "Widzowie" zaczyna się nietypowo. Aktorzy siedzą wpatrzeni w ścianę. Ale potem wszystko się zmienia...
Szwajcarski spektakl "Spettatori", czyli "Widzowie" zaczyna się nietypowo. Aktorzy siedzą wpatrzeni w ścianę. Ale potem wszystko się zmienia... mat. prasowe
Widowisko "Miasto Możliwe" w piątek, 2 września, o godz. 21 rozegra się na nabrzeżu Motławy. Spektakl widoczny będzie z Długiego Pobrzeża i okolic Żurawia.
Widowisko "Miasto Możliwe" w piątek, 2 września, o godz. 21 rozegra się na nabrzeżu Motławy. Spektakl widoczny będzie z Długiego Pobrzeża i okolic Żurawia. mat. prasowe
Festiwal Zdarzenia rozszerza się na Gdańsk, ale jego formuła pozostaje niezmienna - chodzi o stworzenie wspólnej przestrzeń artystycznej do realizacji projektów teatralnych, plastycznych i muzycznych oraz o wymianę doświadczeń artystycznych i współpracy doświadczonych, uznanych artystów z młodymi twórcami.

W piątkowe popołudnie zobaczymy dwa przedstawienia w Teatrze Wybrzeże i jedno plenerowe widowisko na nabrzeżu Motławy.


- Nasz festiwal od tego roku ma zasięg metropolitalny. Oprócz pokazów w Gdańsku planowaliśmy pokazy w Pruszczu Gdańskim i Pszczółkach, ale znowu poszło o ten przeklęty wynalazek przypisywany Fenicjanom - pieniądze - mówi Halina Kasjaniuk, szefowa Festiwalu Zdarzenia.

Pierwszy spektakl, "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza w reżyserii Krzysztofa Rau (Malarnia Teatru Wybrzeże, 2.09, godz. 17), to dyplomowy spektakl Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (warszawska filia Akademii Teatralnej). Za tą sztuką Różewicza ciągnie się aura skandalu obyczajowego - Różewiczowski sposób odkłamywania tabu seksualnego w czasach głębokiego PRL-u swego czasu potępił z ambony nawet sam Prymas Tysiąclecia - Stefan Wyszyński, zwąc utwór jednego z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy "obrzydliwą sztuką".

Co takiego bulwersującego w tekście z 1973 roku opisał Różewicz? Dwie dziewczyny zastanawiające się, jak wygląda inicjacja seksualna, szukające informacji na temat seksu, kwestii płci, zastanawiające się i wyobrażające sobie noc poślubną. Autor poruszył nie tylko kwestię budzącej się seksualności i roli seksu w życiu człowieka, ale procesy dojrzewania rozszerza na role społeczne - jedna z bohaterek na wyjść za mąż. Dziś tematy z "Białego małżeństwa" nie budzą już takich emocji, ale warto się przekonać, czy spektakl na podstawie słynnego tekstu Różewicza wciąż budzi emocje? "Białe małżeństwo" można będzie też obejrzeć w Tczewie (3.09, godz. 22).

Po "Białym małżeństwie" na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże obejrzymy niewerbalny spektakl "Spettatori", przygotowany przez Pavla Stouraca w szwajcarskiej Szkole Teatru Dimitri. Przedstawienie łączy taniec, ruch, elementy klaunady w całkowicie absurdalnym i surrealistycznym świecie. Zaczyna się niewinnie - aktorzy siedzą na scenie i patrzą się w ścianę, jakby oglądali spektakl. Ale szybko zaczyna im się to nudzić. A wtedy... zobaczymy w piątek, 2 września, o godzinie 19.

- Bardzo się cieszę, że udało się nam sprowadzić spektakl "Spettatori" - przez trzy lata zabiegałam o jego przyjazd i pokażemy go tylko w Gdańsku. To jedno z największych wydarzeń całych tegorocznych Zdarzeń - dodaje Halina Kasjaniuk.

Piątek zamknie plenerowe widowisko "Miasto możliwe", prezentowane na nadbrzeżu przed Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku (godz. 21) - najlepszy widok będzie z Długiego Pobrzeża w okolicach Żurawia. Nad realizacją widowiska czuwają Łukasz Boros, Katarzyna PastuszakKatarzyna Zawistowska. Zobaczymy widowisko, nawiązujące do działalności Polskiego Teatru Akademickiego, tworzonego przez studentów uczelni artystycznych i Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jako "Teatr na Wiśle" działał pod patronatem MKiS w 1947 r. Na barce odbędzie się performance, przygotowany w ramach międzynarodowych, interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych, ukazujący potencjał "miasta na wodzie". Ma on przybliżyć i wykorzystać nabrzeże przez społeczność miejską. Później barka popłynie do Tczewa (pokaz w Tczewie - niedziela, godz. 21:30).

Pozostałe wydarzenia XII Międzynarodowego Festiwalu Zdarzenia im. Józefa Szajny, odbywają się w dniach 1-4 września na terenie Tczewa. Na gdańskie pokazy "Białego małżeństwa" i "Spettatori" obowiązują bezpłatnej wejściówki, którą nabyć można w kasie Teatru Wybrzeże. Na plenerowe widowisko "Miasto możliwe" wstęp wolny.

Opinie (5)

 • (2)

  Fajny festiwal. Byłem tam kiedyś, ale trochę za daleko.

  • 2 0

  • ???

   Taa...za daleko... Całe 30 km...

   • 0 0

  • Za daleko... hmm

   Mieszkam w Tczewie 30 lat. I interesuję się kulturą, muzyką awangardową etc.90 % wydarzeń dzieje się poza miastem, ba nawet poza Trójmiastem. I jeżdżę do Gdańska, bo co zrobić...Może wy Gdańszczanie czy Gdynianie jesteście po prostu leniwi...

   • 1 0

 • (1)

  nie leniwi tylko zmęczeni poruszaniem się obecnymi drogami :( poza tym wiadomo,że większość dużych imprez odbywa się w dużych agromeracjach po prostu i się człek przyzwyczaja, że to do nas się dojeżdża (i chyba nic w tym złego?)Do Tczewa z okazji takiej imprezy niektórzy pewnie się wybiorą, powodzenia

  • 0 0

  • do ee

   No właśnie, " człek się przyzwyczaja, że to do nas się dojeżdża". Całe życie tarabanię się w autobusach, skmkach i pociągach. 8 lat nauk Wyższych, praca, zakupy, znajomi, imprezy. Z Tczewa... bez komfortu, spóżniona, i czasami też w złym humorze. Ale mi się chce. A ludziom z trójmiasta to czasami nie chce się jechać 3 ulice tramwajem w tym samym mieście - bo to za daleko. Bez jaj, to jest zjawisko masowe.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01

grudnia

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Filmy, które straszyły nas w dzieciństwie
Filmy, które straszyły nas w dzieciństwie
Gdańsk w świątecznej komedii. "Miłość jest wszystkim" w telewizji
Świąteczny film o Gdańsku w telewizji

Kulinaria

Złociste i chrupiące. Skąd dobre frytki w Trójmieście?
Smaczne frytki w Trójmieście
Jedzenie na telefon - komu się to opłaca?
Jedzenie na telefon - komu się to opłaca?

Sprawdź się

Sołdek jako statek-muzeum zacumowany jest na stałe...?