stat
Impreza już się odbyła

The Solution Mat- Forum Prowadzenia Sporów

W antycznej Grecji walki zapaśników odbywały się często pomiędzy filozofami czy pedagogami. Dzięki forum zapaśników zdobywali oni przychylność opinii publicznej, wzmacniali swoje teorie lub po prostu rozwiązywali osobiste konflikty.

lis 20-21

piątek - sobota

Gdańsk, Wrzeszcz
Wstęp wolny
 
"The Solution Mat - forum prowadzenia sporów" to artystyczna inicjatywa kanadyjskiej artystki i byłej zapaśniczki Vanessy Brazeau, stanowiąca publiczne forum, na którym mieszkańcy mogą uzyskać konkretne odpowiedzi na polityczne i społeczne pytania, zagadnienia, problemy, nurtujące nas w obecnych czasach - czasach gdy tracimy wiarę w obecną formę demokracji. Metoda ta nie opiera się na prowadzeniu rozsądnej argumentacji, świadomej dyskusji - bazuje natomiast na wynikach meczów zapaśniczych w przestrzeni publicznej.

Publiczność performansu jest proszona o zaproponowanie pytań, na które można odpowiedzieć w prosty sposób: TAK lub NIE, dotyczących współczesnych problemów, pytań, które zapaśnicy będą reprezentować w walce. Zwycięski wynik każdego meczu określi obowiązującą odpowiedź na dane pytanie.
 
"The Solution Mat" to krytyczne spojrzenie na współczesną demokrację. Intencją działania jest podniesienie świadomości, zachęcanie do publicznej debaty i dialogu w bieżących kwestiach społeczno-politycznych dotykających mieszkańców miasta, a także poszerzenie grona odbiorców, którzy angażują się w sztukę współczesną, przy wykorzystaniu narzędzia sportu. Ważnym elementem jest refleksja nad wpływem ciała na procesy intelektualne, na ile może on być destrukcyjny lub twórczy?
W jaki sposób sport może zostać wykorzystany jako medium w sztuce i polityce - angażujący społeczeństwo i ułatwiający komunikację. Projekt to alternatywa dla obecnego, nieskutecznego systemu demokracji.

Absurdalny, ale krytyczny potencjał irracjonalnego podejmowania decyzji z wykorzystaniem ciała, a nie umysłu, dekonstruuje obecne struktury władzy, aby zainspirować do zmiany i uwidocznić toczącą się walkę o władzę i wpływy. Z inspiracji tekstem Chantal Mouffe dotyczącym agonistycznego pluralizmu, "The Solution Mat" ma stanowić impuls do spotkania i dialogu - nawet gdy społeczeństwo jest podzielone i zwrócone przeciwko sobie.
 
Zachęcamy do przesyłania propozycji zagadnień, które w walce rozstrzygną zapaśnicy i zapaśniczki. Pytania, na które możliwa będzie jedynie odpowiedź TAK lub NIE (na przykład: "Czy polskie tradycyjne wartości są zagrożone?") prosimy kierować na adres: mata@laznia.pl
 
 
Autorka projektu: Vanessa Brazeau
Performerki: Konferansjerka zapaśnicza - Agnieszka Sprawka, Ring Girl - Julianna Graczyk
Zapaśnicy, zapaśniczki oraz arbiter: Zapaśniczy Klub Sportowy "Granica" Gdańsk
Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA
Partnerzy projektu: Forum Gdańsk, Zapaśniczy Klub Sportowy "Granica" Gdańsk
 
 
Performansem "The Solution Mat" CSW ŁAŹNIA pragnie włączyć się w obchody Roku Antyfaszystowskiego będącego ogólnopolską inicjatywą koalicji instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, ruchów społecznych, kolektywów oraz artystów, artystek, aktywistów i aktywistek. Program Roku jest organizowany oddolnie i składa się na niego szereg wydarzeń kulturalnych oraz działań społecznych, które są organizowane w całej Polsce od 1 września 2019 roku (80. rocznica wybuchu II wojny światowej) do 8 maja 2020 roku (75. rocznica jej zakończenia). Wydarzenie odbywa się w ramach Programu Rezydencji Artystycznych.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jakie dwie sztuki zrealizował w Teatrze Wybrzeże Jan Klata?