Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
Teatr ARMA, Izrael
The Resurrection of Hontzivaldina
pol. "Wskrzeszenie Honcivalldiny"

Przedstawienie to jest rezultatem poszukiwań odnośnie historycznych początków kultury Izraela, Babilonu, Ziemi Canaan i Asyrii. Spogląda przez antyczną sztukę tych regionów. Łączy sztuki piękne z rytualistyczną pracą teatru.
Zainspirowane przez święte księgi, tradycję i rytuały takie jak woda, ogień, ziemia oraz powietrze czyli duchowe symbole religii. W naszym dziele zawarliśmy tekst, pieśni i lamenty w antycznych językach: aramejskim, hebrajskim i arabskim. Wszystko zebrane razem połączone w wyjątkową formę.

Przedstawienie jest groteskowe, bardzo wizualne i fantastyczne. Bouffon to metamorfoza klasycznych charakterów jak głupiec, postać tragikomiczna, występujące do dzisiaj tak w teatrze jak i w rzeczywistości. Groteska Bouffon pozoruje i dezaprobuje zachowania jednostki i społeczeństwa. Ostrzega wszystkich przed konsekwencjami.

Spektakl przedstawia wariacje różnych wątków. Dzięki fizycznym i wizualnym elementom, widzowie zmuszani są do zadania sobie pytań odnoszących się do różnych wątków poruszonych w spektaklu. Pierwsze to podstawowe prawo jednostki do istnienia, prawo do wyznawania religii, odrębnego języka, tradycji i rytuałów. Drugie pytanie to kwestia innych ludzi. Wzajemna pomoc, miłość i szacunek dla innych. W świecie w którym imigracja jest czymś popularnym, pewnym jest powstawanie nowych kultur. Jak my jako istoty ludzkie potrafimy zaakceptować tych którzy różnią się od nas poprzez religię, narodowość czy rasę? Czy możemy żyć i pozwolić żyć innym? Czy może myślimy stereotypami i obawiamy się przejęcia przez innych naszej społeczności. Trzecim tematem który porusza spektakl jest kwestia kobiet. Wiele religii i kultur zminimalizowało rolę kobiet na przestrzeni dziejów aż do dzisiaj tym spektaklu suwerenem jest kobieta królowa. Proponujemy na początku XXI stulecia starą ideę dominacji kobiet (zwłaszcza po krwawym XX wieku - zdominowanym przez mężczyzn).

Gatunek teatru połączonej fizyczności z wizualnymi efektami oraz groteską tworzy fantastyczną atmosferę przez co zabiera widzów z dala od codzienności. Każdy widz prawdopodobnie odnajdzie w spektaklu różne wątki. Jednak wszystko razem czyli bliskość z aktorami, cztery symbole, rytuały oraz kontakt z innymi widzami bez wątpienia doprowadzą do niezapomnianych wrażeń.

o teatrze:
Teatr ARMA (Hebrajskie inicjały od ziemi, wiatru, wody i ognia) założony został w 1990 roku przez Lisę Jacobson i Gila Bechera.
Teatr ARMA łączy różnorakie metody pracy takie jak teatr psychologiczny, teatr uliczny, wykorzystanie specyfiki miejsca, błazenada i klaunada, sztuka plastyczna, taniec, sztuka wideo, architektura, projekcje świateł, relacje człowieka z przestrzenią na powietrzu i pod dachem. Tworzymy spektakle oraz specjalne projekty w oparciu o własny teatr lub wykorzystujemy do swoich działań inne grupy teatralne i uczymy je szerokiej gamy naszego własnego warsztatu.
Jesteśmy w trakcie tworzenia centrum teatralnego w artystycznej osadzie Ein Hod, ażeby posłużyło jako przestrzeń dla przedstawień, miejsce pracy i mieszkanie. Będzie miejscem wystaw, przestrzenią dla teatralnych kreacji oraz kulturowej wymiany.

Naszą inspiracją jest stworzenie artystycznego międzykulturowego dialogu poprzez realizację nowych teatralnych projektów i współpraca z artystami z różnych dziedzin sztuki. Pragniemy stworzyć projekty które będą przekraczać granice, łamać bariery religii, języka, tradycji czy stereotypów. Chcielibyśmy połączyć artystów z publicznością, zainspirować radością twórczą, miłością do teatru i sztuki. Wierzymy, że poprzez międzykulturowe projekty teatralne, wzrasta szacunek dla ludzkości oraz wyrastają nowe relacje między ludźmi, nadzieja i przyjaźń. Wszystko to może się rozwijać.

Opinie (3)

 • (opinia sprzed 11 lat)

  Świetne!

  • 0 0

 • ;) (opinia sprzed 11 lat)

  było mega spoko ^^ strasznie nowatorskie...;)wzbudzilo we mnie mega suzo emocji!

  • 0 0

 • : ) (opinia sprzed 11 lat)

  Było spoko : )

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery