Wydarzenie

Terra Cotta - wystawa rzeźby Janiny Karczewskiej-Koniecznej

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
26 lutego - 16 marca 2017
godzina:
10:00 - 19:00
miejsce:

Scena Muzyczna Gdańsk  mapa

adres:
Gdańsk, Powstańców Warszawskich 25
bilety:
wstęp wolny
PATRONAT

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na "Terra Cotta" - wernisaż wystawy rzeźby Janiny Karczewskiej - Koniecznej. Wystawa zorganizowana w ramach projektu "Smaki Muzyki", który prezentuje twórczość trójmiejskich muzyków oraz Artystów należących do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański.Janina Karczewska - Konieczna urodziła się w Gdyni 29 maja 1934 r. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. W latach 1952 - 1959 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Sopocie, a następnie w Gdańsku. Po otrzymaniu w 1954 r. przez szkołę nowej siedziby w Gdańsku (Wielka Zbrojownia), w Sopocie nadal nauczano przez jakiś czas ceramiki i rzeźby. Studiowała pod kierunkiem prof. Krystyny Łady-Studnickiej, prof. Teresy Pągowskiej oraz prof. Witolda Frydrycha. Zdobyła dyplom z wyróżnieniem w 1959 r., w pracowni malarstwa prof. Piotra Potworowskiego, a specjalizację z ceramiki u prof. Hanny Żuławskiej oraz z grafiki u prof. Zygmunta Karolaka. Miała możliwość zapoznać się ze sztuką rzeźby w pracowni prof. Alfreda Wiśniewskiego oraz podczas plenerów prowadzonych przez prof. Wiśniewskiego i prof. Annę Pietrowiec.

Tworzyła także razem z mężem, rzeźbiarzem i ceramikiem Stanisławem Koniecznym, ur. w 1933 r. w Montceau-les-Mines we Francji (Burgundia), zm. w 1981 r. w Gdańsku. Podobnie jak jej mąż, Stanisław Konieczny, przez wiele lat była związana z założonymi przez Hannę Żuławską Artystycznymi Warsztatami Ceramicznymi w Kadynach. W kolejnych latach tworzyła cykle tematyczne poświęcone muzyce, baletowi, egzotycznej faunie i florze morskiej. Po roku 1980 zajmowała się również rzeźbą sakralną. Brała udział w wielu edycjach Międzynarodowego Biennale Ceramiki Artystycznej w Vallauris (Francja), otrzymując wiele nagród i wyróżnień, m.in. I nagrodę de L'association Français d'Action Artistique, którego honorowym przewodniczącym był Pablo Picasso (1970). Artystka uczestniczyla w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. we Włoszech, Francji, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Austrii, Rosji. Jej działa znajdują się w zbiorach Instytutu Jana Pawła II w Rzymie, w Muzeum Narodowym w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu, w kolekcjach MKiDN oraz PAN. Oprócz zbiorów prywatnych, prace artystki można spotkać w przestrzeniach publicznych europejskich miast, między innymi w Nässjö (Szwecja), Hamburgu i Greifswald (Niemcy). Największa realizacja artystki - monumentalne drzwi znajdują się w kościele NMP w Puri (Indie). Wspólnie z mężem artystka wykonała ceramiczne kompozycje architektoniczne znajdujące się w hotelu Heweliusz i w Domu Technika w Gdańsku, w Pałacu Ślubów w Elblągu oraz w Kaplicy Ludzi Morza w Gdańskiej Bazylice Mariackiej. Janina Karczewska - Konieczna należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański.

Dołącz do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/428633137473346/

Po wernisażu godz. 18:00 zapraszamy na koncert w ramach cyklu koncertów "SMAKI MUZYKI"
http://www.scenamuzyczna.pl/wydarzenia/387-25022017-rogalska-trio-smaki-muzyki. Tym razem poznamy smak klasyki, czyli wysłuchamy koncertu Katarzyny Rogalskiej z zespołem "Rogalska Trio". Artystka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa skrzypiec). Od wielu lat związana jest z Cappellą Gedanensis. Katarzyna Rogalska występuje w zespole jako muzyk instrumentalista wykonując solowe partie skrzypcowe.

Bilety na koncert w cenie 5 zł do nabycia w kasie Sceny Muzycznej GAK oraz poprzez stronę: https://www.bilety24.pl/koncert/smaki-muzyki-29565?id=148799


Zwiedzanie wystawy: 26.02 - 16.03.2017 (w godz. 10-19)
Na wystawę WSTĘP WOLNY.
Gdańsk Press Photo 2017 - wystawa

8 września - 22 października 2017 godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
wystawy, spotkania
Wstęp wolny
wystawy, spotkania
Wstęp wolny
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij