stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Teresa Żywicka-Męcfeld - wystawa

Zapraszamy na wystawę klimatycznych gobelinów oliwskiej artystki Teresy Żywickiej-Męcfeld. Prace artystki będzie można oglądać do 30 września w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak w Oliwskim Ratuszu Kultury.

7 października - 3 listopada 2020, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

9 października - 10 listopada 2020, godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Artystka urodziła się w Gdyni w 1937 roku. Od 1960 związana z Oliwą, gdzie mieszka i tworzy. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. W latach 1957-1963 studiowała w gdańskiej PWSSP na Wydziale Malarstwa uzyskując dyplom w pracowniach: malarstwa sztalugowego prof. Juliusza Studnickiego oraz tkaniny artystycznej prof. Józefy Wnukowej. Specjalizuje się w dziedzinie tkactwa artystycznego. Jej twórczość przejawia się w ciszy i zachwycie nad Stworzeniem podczas cierpliwej pracy rąk wypełniających napiętą osnowę barwnym wątkiem. Od pierwszego podjęcia wełnianego wątku splata ze sobą łagodność i umiłowaną naturę wydobywając esencję tego, co dla niej najważniejsze poprzez motywy ptaków, roślin i morskich fal często pozwalając formie odbiec w obszary organicznej abstrakcji. Wrażliwość i szacunek dla koloru towarzyszą całemu cyklowi twórczemu artystki. Paleta barw i jej harmonijna tonacja wypływa bezpośrednio z natury. Nieodzowną częścią pracy artystki jest farbowanie przędzy w zestawy kolorystyczne inspirowane wielobarwnymi minerałami. W jej pracach odnajdziemy kolory agatu, malachitu czy bursztynu.

Prace Teresy Żywickiej-Męcfeld znajdują się w kolekcjach muzealnych (Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni), w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą (Niemcy, Szwecja).

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaki autorski teatr tworzy znany trójmiejski performer Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz?

 

Najczęściej czytane