• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Teresa Otulak. Seesaw - wystawa

Zapraszamy do GGM1 przy ul. Piwnej na wystawę Teresy Otulak "Seesaw".

wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Wystawę będzie można oglądać od 03.08. do 16.09.2018, od wtorku do niedzieli od 12.00 do 19.00. Wstęp bezpłatny

Artystka: Teresa Otulak
Kuratorka: Gabriela Warzycka-Tutak
Identyfikacja graficzna: Marcel Kaczmarek

"Seesaw"

Dziewięć sekund skupienia złotej rybki

"W widzeniu chodzi o coś więcej niż przebywanie w miejscu, z którego można patrzeć."
Nicholas Mirzoeff

Tuż po przebudzeniu codzienność wyłania kolejne wyobrażenia doczesności. Umysł, wybudzając się, staje się plastyczny, zaczyna chłonąć jak gąbka doznania zmysłowe, stopniowo przeobraża się w siedlisko zainfekowane przez ich nadmiar. Wchodzimy w stan zagęszczenia.
Odsłaniając dalsze powidoki szarości, dobrze jest znaleźć czas na przeciwwagę, odzyskanie balansu. Dążąc do uspokojenia wnętrza, relaksu w ciszy, pełnego poddania się ziemskiej powłoce, gdy rozum staje się pasywny, wolny od wewnętrznych więzów i ograniczeń - zaczynasz doświadczać.

Szukając wyciszenia, sytuujesz ciało w laboratoryjnie białej przestrzeni, dobrze skrojonej. Oczyszczonej ze znaczeń, utrzymującej swoją neutralność. Światło miękko układa się we wnętrzu, skrywając miejsce swego pochodzenia. Odarty ze znaczeń, zmieniasz położenie. U progu czeka na Ciebie obiekt, punkt wyjścia do wybudowania przestrzeni; wzniesionej po to, aby obiekt mógł w jej wnętrzu wybrzmieć. Relacja obiektu i przestrzeni odzwierciedla tę opisaną przez Sigrfieda Giediona słowami: "architektura zbliża się do rzeźby, a rzeźba zbliża się do architektury." Wypowiedź równie trafnie obrazuje proces myślenia Teresy Otulak. W okamgnieniu zmieniasz miejsce; gdy jeden koniec idzie w górę, drugi naprzemiennie opada. Tak działa mechanizm seesaw, składający się z belki i podparcia. Aby znaleźć w nim balans, należy przyswoić zasadę jego działania. Wówczas przeszkoda przeistacza się w przyjemność.

Instalacja "Seesaw" wprowadza w poszerzone pole rzeźby, gdzie mierzymy się z własnymi wyobrażeniami. Doświadczamy jej jako wrażenia zmysłowego. Usytuowanie i sama forma figury "Seesaw" niemal zmuszają odbiorcę do konfrontacji. Wprawiając w stan dezorientacji, świadomie rezygnując z nadciśnienia treści.
Otulak podejmuje w pracy próbę przewartościowania przestrzeni nad sztuką i wokół sztuki, a tym samym poddaje pod rozwagę mechanizmy jej funkcjonowania.

---
Teresa Otulak (ur. w 1992 roku w Szczecinku)
Absolwentka multimediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Tworzy prace wideo, obiekty i instalacje. W swojej twórczości porusza tematy związane z kondycją współczesnego człowieka i mechanizmami jego funkcjonowania. W pracach wykorzystuje język architektury.
Laureatka Najlepszych Dyplomów ASP w Gdańsku (2017), Festiwalu Młode Wilki (2015) i Szczecin European Film Festival (2014), finalistka 15. Artystycznej Podróży Hestii. Jej prace prezentowane były m.in. w Superstudio Più w Mediolanie (2017), Zonie Sztuki Aktualnej w Szczecinie (2016), rk Galerie w Berlinie (2016), Muzeum Narodowym w Szczecinie (2013).
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016).

---
Indywidualna wystawa "Seesaw" Teresy Otulak jest nagrodą Gdańskiej Galerii Miejskiej w konkursie Najlepsze Dyplomy 2017, organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku

Opinie

Sprawdź się

Który gdyński teatr wystawia spektakle na Scenie Letniej w Gdyni Orłowie?