stat
Impreza już się odbyła

Teresa Miszkin – malarstwo

Beata Polak-Pela - wystawa

10 stycznia - 3 lutego 2019, godz. 12:00 - 18:00

Wstęp wolny

Zdzisław Karbowiak - wystawa

7 stycznia - 8 lutego 2019, godz. 12:00

Wstęp wolny
Teresa Miszkin - Urodzona w 1947 roku w Gdańsku. Studia rozpoczęła na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, kontynuowała w PWSSP w Gdańsku w latach 1968–1973. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Władysława Jackiewicza (1973 r.). Od 1973 roku związana jest z gdańską ASP. Prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W latach 1999–2002 była prodziekanem Wydziału Malarstwa i Grafiki, a od roku 2002 jest dziekanem tego wydziału. Od 1993 roku profesor tytularny, a od 2003 pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach, festiwalach sztuki w kraju i za granicą.

Ekspozycja prac Teresy Miszkin w gdańskim Muzeum Narodowym jest największą jak dotychczas prezentacją dorobku artystki. Otwiera ona zaplanowany cykl wystaw monograficznych współczesnych plastyków Wybrzeża.
Teresa Miszkin łączy twórczość z działalnością dydaktyczną − z gdańską Akademią Sztuk Pięknych związana jest od momentu uzyskania dyplomu w 1973 roku, obecnie prowadzi jedną z dyplomujących pracowni malarstwa, będąc jednocześnie dziekanem Wydziału Malarstwa i Grafiki.

Figurze ludzkiej w swym malarstwie Miszkin nadała najwyższą rangę, i ten stan rzeczy trwa nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat. Wyłącznym bohaterem jej płócien jest człowiek - poddany torturze upływającego czasu, udręczony bardziej duchowo niż fizycznie − w matni dobra i zła, kłamstwa i prawdy, pożądania i rozsądku, zdrady i wierności – lecz przede wszystkim dogłębnie samotny. Wnikliwymi studiami ludzkiej kondycji są kolejne cykle obrazów artystki: „Alienacje”; „Przypomnienie − przybliżenie”; „Tęsknoty”; „Próg” „Obecności”; „Ujarzmienia”; „Odbicia”; „Po stronie milczenia”; „Zamrożenia”; „Ślady”; „Roztrzaskania”; „Przestrzenie pamięci”; „Uwikłania”; „Pejzaże intymne”. W całym dorobku malarki zadziwia właśnie owa niezwykła konsekwencja nakazująca trzymać się raz obranej drogi. Wojciech Zmorzyński

Wystawa czynna od 17 lipca (wernisaż o godzinie 18 00) do 10 września 2006
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij