• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Tens. The Vessel

teatr tańca
kasy:
58 551-50-40, 301-13-28
wystawia:
Sopocki Teatr Tańca
czas trwania:
30 min. + 40 min.
Zapraszamy na 2 solówki Krakowskiego Centrum Choreograficznego:
Tens Marty Wołowiec
The Vessel Karoliny Kraczkowskiej


Na spektakle zaprasza Sopocki Teatr Tańca, który na scenie kameralnej Teatru Wybrzeże przy ul. Bohaterów Monte Cassino 30 w Sopocie zaprezentuje te dwie mocne solówki w ramach współpracy z Polską Siecią Tańca oraz dzięki wsparciu miasta Sopot.


"Whatever you create will be influeneced by the energy you carry inside of you when you create it."
Akiroq Brost

Spektakl Tens* eksploruje temat ciała jako generatora energii. Artystka poszukuje organicznościwynikającej z przepływu odczuć fizycznych, wibracji, podążania za głosem intuicji oraz zestrajania ciała iumysłu. Daje sobie czas na rozwój. Daje czas również widzom na zestrojenie ich własnych ciał z ciałemperformerki. Tens to napięcie, uważność i spokój, a także siła, którą zawsze można odnaleźć biorącgłęboki wdech i wydech, stojąc mocno na nogach.
*Tens (z j. ang. transcutaneous electrical nerve stimulation) to metoda przezskórnej i elektrycznejstymulacji nerwów, stosowana w terapii przeciwbólowej, wykorzystująca impulsy elektryczne o niskiejamplitudzie. Umieszczenie elektrod na skórze sprawia, że prąd przepływa do nerwów obwodowych ipobudza je w dwojaki sposób: blokując impuls nerwowy niosący informację o bólu do mózgu orazinicjując powstawanie substancji przeciwbólowych - beta-endorfin.*Informacje pochodzą z portalu medyczny-blog.pl

"To było misterium energii, gestu i światła, poddawania się wewnętrznej sile i walce z nią"- fragment relacji z Festiwalu Kalejdoskop autorstwa Moniki Żmijewskiej dla Wyborcza.pl pt."Kalejdoskop pełen cieni, barw i opowieści. Taniec współczesny i pokoleniowy klucz", 6.09.2020"Minimalistyczna kompozycja, składająca się z (nie)wyraźnych punktów i przejść, dowodzi, że mniejznaczy (o wiele) więcej.""W swojej prostocie Tens ma ogromną siłę. Napięcia oddziałują bezpośrednio na widzów, energiawydobywająca się z wnętrza, z mocnego umiejscowienia na podłodze, rozprzestrzenia się, żeby nakońcu powrócić do generatora-ciała."

The VESSEL

Archetypowe naczynie według Junga definiuje sposób postrzegania własnej tożsamości. To matryca naszej psychologicznej koncepcji definiowania siebie i stosunku do świata. Tworzy strukturęzrozumienia naszej ucieleśnionej tożsamości. Alchemiczne naczynie to obraz tożsamości naszegociała. Poprzez prosty gest odgraniczenia, naczynie chroni to co się w nim mieści. Naczynie musi byćsolidne, aby zabezpieczyć to co znajduje się w środku przed wyciekiem na zewnątrz. Bez solidnegonaczynia, nie może nastąpić proces transformacji. Zbyt mocne bodźce mogą nadwyrężyć jego strukturę.Spiesznie naprawiamy powstałe w nim rozszczelnienia, nie doceniając konstruktywnych wartościpłynących z chaosu. W ten proces wpisany jest upadek i dezintegracja. Jednak bez umiejętnościodpuszczania nie dowiemy się co oznacza rozpad i integracja na nowo. Upaść i zostać złapanym. Bezrozmiękczania granic, w zbyt ciasnym naczyniu nie ma wystarczającej przestrzeni na integrację nowychmaterii i doświadczeń. Naturalnie struktury sztywnieją, aby finalnie się rozpaść. Naczynie ma swójokreślony ograniczony cykl życia, który należy uszanować. Naczynie potrzebuje solidnego budulca, abyzabezpieczyć znajdującą się w niej materię przed wycieknięciem na zewnątrz. Naczynia mają naturęhybrydową. Pełnią funkcję rytuałów przejścia prowadzących do samopoznania. Naczynie motywuje pytanie czy jest to teraz moment niszczenia, odbudowy, naprawy czy uzupełniania je o nową, cenną materią?

Spektakle są prezentowane w ramach Polskiej Sieci Tańca.
Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Każdego sezonu Partnerzy Sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle nominowane na dany rok wyruszają w trasę w ramach Sieci, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie.
Organizatorem Polskiej Sieci Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego wraz ze wsparciem Miasta Sopot.
https://pst.info.pl/

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery