• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Teatr w Blokowisku: Supernova live - prapremiera

SUPERNOVA LIVE
Autor: Sandra Szwarc
Reżyser: Tomasz Kaczorowski
Muzyka: Miłosz Sienkiewicz
Obsada: Anna Rau

Zapraszamy na prapremierę spektaklu muzycznego opartego na dramacie gdańskiej dramatopisarki, Sandry Szwarc, w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego.

Czarna komedia w rytmie rap, zainspirowana kryminalną legendą Nowej Huty. Akcja sztuki dzieje się w latach 40. i 50. XX wieku. W ogniu społeczno-politycznych przemian rodzi się nowe miasto. U stóp pomnika Lenina, w bezpośredniej bliskości ukaranego tym sąsiedztwem grodu Kraka, miasto-wytwór socjalistycznej chorej wyobraźni staje się matecznikiem szeregu mniejszego i większego kalibru rzezimieszków. W tej rzeczywistości swoje śledztwo prowadzi milicjant Twardowski. Z kombinacji ówczesnych kronik filmowych, komunikatów prasowych, rysunków i piosenek wyrasta absurdalno-kiczowaty świat kryminalnej Nowej Huty. Czerwone miasto ufundowane na fałszywym założeniu politycznym szczęśliwie również za sprawą bezlitośnie demaskującego ten fałsz rapu okazuje się być eksperymentem społecznym o krótkim terminie ważności.(.) już Supernova nie mruga tak mocno (.) blasku nie ma, finito, koniec z epoką sentymentu, całą na bogato. Kiedyś gwiazda tu znowu zawita, inna może, lepsza, mruczy, wypatrujcie jej kiedy będzie świtać, nad ranem, gdy wszyscy spać będą, przykryci przez nocy atrament, wzejdzie nad kleksy nocne, ponad chmur firanę, i da znów upust swym popędom, pędząc wściekle, w ognia zimnego szale, gazów i płynów nawale.

Opowieść o powstawaniu Nowej Huty i nowego społeczeństwa to opowieść o nas tu i teraz. To opowieść o formowaniu się tożsamości Polski osiedlowej. Nabiera ona dodatkowej siły dzięki miejscu realizacji Teatr w Blokowisku otoczony jest wieżowcami, wysokimi blokami. Teatr w Blokowisku ponownie staje się centrum kulturalnym wielkiego, tętniącego życiem blokowiska, pełnego zieleni i tajemnic. Supernova Live to krytyczna opowieść o źródłach ideologicznych społeczeństwa socjalistycznego, ale też afirmatywny zachwyt nad tym jak zmieniły się polskie blokowiska wzorem Nowej Huty stając się przyjaznymi, samowystarczalnymi organizmami.

bilety:
30 zł - normalne - dostępne na bilety24.p
oraz w kasie na godzinę przed spektaklem
20 zł ulgowe - w kasie za okazaniem dokumentu uprawniającego do zniżki
 
Spektakl zrealizowano dzięki dotacji Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS oraz ze środków projektu Windowisko OdNowa GAK Winda.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Gdzie w Trójmieście znajduje się Muzeum Kart Do Gry?