stat
Impreza już się odbyła

Teatr przy stole sztuka pt. Lekki ból Harolda Pintera

Aktorzy: Joanna Bogacka oraz Krzysztof Gordon czytać będą sztukę Harolda Pintera pt. "Lekki ból". Prelekcję przed spektaklem wygłosi Małgorzata Jarmułowicz- teatrolog Uniwersytetu Gdańskiego.

bilety 60 zł
ulgowy 50 zł
Kup bilet
bilety 95 zł
Kup bilet


Harold Pinter urodził się 10 października 1930 w Londynie, zmarł 24 grudnia 2008 tamże. Dramaturg, pisarz, reżyser teatralny i scenarzysta, laureat literackiej Nagrody Nobla w 2005 roku, otrzymanej za "odkrywanie przepaści pod codzienną gadaniną i wymuszanie wejścia do zamkniętych przestrzeni ucisku".

W swoich dramatach odwołuje się do klasyki gatunku - komedii, podejmuje zarazem grę z konwencją klasycznej komedii, modyfikuje ją, dokonuje przewartościowania. Czytelnik - widz chwilami wątpi, czy nadal ma do czynienia z komedią, czy może od początku jest zwodzony i przed jego oczami rozgrywa się tragedia. Wszak brak u Pintera happy endu, a uśmiech, który się pojawia na twarzy odbiorcy, prawie natychmiast traci właściwości bawiące i staje się gorzki. Specyfika stylu Pintera sprawiła, że jego sztuki zyskały całkiem nowe miano, które wkrótce stało się określeniem odmiany gatunku: comedy of menace. Dwuczłonowa nazwa wprowadza pewne zamieszanie, niejasność sugerowaną antynomicznymi wyrażeniami, zagrożenie bowiem wyklucza się z lekkim, komediowym tonem opisu zdarzenia, humorystycznym charakterem sytuacji. Zagrożenie nie budzi śmiechu, człowiek pozbawiony fundamentalnego poczucia bezpieczeństwa nie może się beztrosko śmiać, jego śmiech będzie swoistą bronią przeciwko jakiejś nieznanej sile kierującej jego działaniami.
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij