• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Teatr przy Stole "Palec Boży"

Wraz z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego zapraszamy na spektakl Teatru przy Stole pt. Palec Boży autorstwa Michaela McKeevera w tłumaczeniu Bogusławy Plisz-Góral.

lip 29

poniedziałek, godz. 19:30

bilety 80, 100, 120 zł
Kup bilet
O sztuce:
Pewnego dnia do parafii Świętej Bernardetty w cieszącej się fatalną sławą dzielnicy przyjeżdżają dwaj księża - wizytatorzy z Kurii. Niepokój przełożonych wzbudził bowiem fakt, że proboszcz kościoła, wielebny Frank Leighton, zasłużony i cieszący się ogromnym szacunkiem, podjął pewne niezrozumiałe działania na terenie posesji kościoła. Ksiądz Leighton wyznaje przybyłym, że jego dziwne zachowania są wynikiem widzenia, którego doznał kilka dni wcześniej.
Czy proboszcz rzeczywiście doznał łaski objawienia, czy było to tylko złudzenie? A może stary kapłan kłamie, żeby uratować swoją parafię? Jaka jest różnica między wiarą a nadzieją? I - czy człowiek potrzebuje cudów w codziennym życiu?

Sztuka Michaela McKeevera nie daje odpowiedzi na żadne z tych pytań, jest jednak pełnym ciepła i zrozumienia opowiadaniem o codziennym zmaganiu z wątpliwościami i poczuciem bezsilności, które jest udziałem każdego człowieka. Jak słusznie zauważył w swojej recenzji jeden z amerykańskich dziennikarzy, jest to pierwsza od długiego czasu sztuka, której bohaterem jest katolicki ksiądz, a która nie opowiada ani o Janie Pawle II, ani o skandalach pedofilskich w kościele.
(źródło opisu: https://www.adit.art.pl/sztuki/palec-bozy)

O projekcie:

Teatr Przy Stole
jest projektem, który od lat gromadzi miłośników teatru. Odczytywane przy stole sztuki bawiły i wzruszały teatralną widownię. W nowym sezonie widowisko zmienia swoje miejsce i przenosi się do Sopoteki największej filii Biblioteki Sopockiej. Projekt tworzony jest we współpracy z Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Koordynatorką comiesięcznych spotkań i prelegentką jest teatrolog i profesor Uniwersytetu Gdańskiego Małgorzata Jarmułowicz. Opiekę reżyserską nad projektem od lat sprawuje Krzysztof Gordon, a do czytania sztuk zapraszani są aktorzy Teatru Wybrzeże.

Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.

Opinie

Sprawdź się

Który pisarz urodzony w Gdańsku jest autorem tzw. Trylogii Gdańska, czyli powieści: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata"?