Teatr na życzenie widzów. Przed nami Festiwal "Podaj Wiosło"

Siłą gdańskiego festiwalu impro jest oczywiście publiczność, która co roku tłumnie wypełnia Teatr Miniatura. Nie inaczej powinno być w dniach 21-23 kwietnia, podczas szóstej edycji festiwalu.
Siłą gdańskiego festiwalu impro jest oczywiście publiczność, która co roku tłumnie wypełnia Teatr Miniatura. Nie inaczej powinno być w dniach 21-23 kwietnia, podczas szóstej edycji festiwalu. fot. Dominik Staniszewski / trojmiasto.pl

Improwizują na zadany temat, chętnie eksperymentując z nowymi formami. Czołowi improwizatorzy z całego kraju ponownie zjeżdżają do Gdańska na Festiwal Teatru Impro "Podaj Wiosło". Od piątku do niedzieli 21-23 kwietnia w Miejskim Teatrze Miniatura zobacz na mapie Gdańska podziwiać będzie można grupy impro z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Zielonej Góry i oczywiście z Gdańska.- Wciąż chcemy na Festiwalu "Podaj Wiosło" pokazywać różnorodność form impro granych w całym kraju. Po raz kolejny pojawia się u nas wrocławska Improkracja, krakowski AD HOC, czy Siedem Razy Jeden z Zielonej Góry. Nie jest to podyktowane naszymi sympatiami, tylko faktem, że - używając nomenklatury sportowej - naprawdę mało która grupa dochodzi do ekstraklasy, a chcemy gościć najlepszych. Zapraszane przez nas formacje wytyczają innym ścieżki, szukają nowych pomysłów. Gdańsk reprezentuje W Trzech Osobach, czyli trio Kacper Ruciński, Kuba Śliwiński i Wojtek Tremiszewski i w moim odczuciu to naprawdę godna reprezentacja, wsparta No i Fajnie w Impro Sportach. Będą także zwycięzcy ubiegłorocznych ImproIgrzysk - Innymi Słowy z Lublina, dwie ekipy z Warszawy oraz zdarzenie muzyczno-improwizowane pod wodzą nieocenionego Huberta Świątka - mówi Weronika Uziak, dyrektorka Festiwalu Teatru Impro "Podaj Wiosło".
Jako impreza towarzysząca i zarazem wstęp do "Podaj Wiosło" potraktowano 15' Impro z Margret, czyli improwizowane 15-minutowe występy (w Pubie Spółdzielnia zobacz na mapie Gdańska, które odbędą się już w czwartek 20 kwietnia o godz. 20).

Ciekawie i bardzo sportowo zapowiadają się tegoroczne zmagania grup - Impro Sporty, w których wezmą udział cztery formacje - Improgliceryna z Piotrkowa Trybunalskiego, Łomatko z Bydgoszczy, No i Fajnie z Gdańska oraz Pierwsza B z Krakowa. Początek w sobotę 22.04 o godz. 19:30.
Ciekawie i bardzo sportowo zapowiadają się tegoroczne zmagania grup - Impro Sporty, w których wezmą udział cztery formacje - Improgliceryna z Piotrkowa Trybunalskiego, Łomatko z Bydgoszczy, No i Fajnie z Gdańska oraz Pierwsza B z Krakowa. Początek w sobotę 22.04 o godz. 19:30. mat. prasowe
W piątek 21 kwietnia impreza rozpocznie się w Teatrze Miniatura o godz. 18. Wtedy wystąpi lubelski Innymi Słowy z programem "Incepcja", czyli przekrojem ludzkich emocji, od najprostszych do tych najgłębiej skrywanych. Po Innymi Słowy publiczność bawić będzie Siedem Razy Jeden z Zielonej Góry i gdański W Trzech Osobach. Tego samego dnia o godz. 20:30 swój "Rozpiździel Śliwki 2.0" przedstawi Kuba Śliwiński, po którym spodziewać się można niemal wszystkiego. Na koniec dnia impreza przeniesie się do Klubu Muzycznego Dobry Wieczór zobacz na mapie Gdańska - tam o godz. 23:30 odbędzie się Impro Karaoke, poprowadzone przez Szymona Jachimka.

Z kolei sobota 22 kwietnia rozpocznie się jedynym spektaklem dla dzieci w ramach tegorocznego "Wiosełka" - będzie to ImproBaja (godz. 15). Poza tym dziecięca odnoga imprezy tym razem skupiona jest na warsztatach dla szkół. O godz. 17 dla dorosłych wystąpi duet Piotr Sikora i Paweł Najgebauer (znani z Teatru Improwizacji Hofesinka i Klancyk!) w PiP show - to dwójkowy spektakl w duchu slow comedy, gdzie jedna historia "plecie się przez meandry zawiłości ludzkich zależności i niezręcznych chwil milczenia". Po nich zobaczymy drugą warszawską formację Hurt Luster, czyli trio żeńskie (Joanna Pawluśkiewicz, Aleksandra Markowska, Marta Iwaszkiewicz) specjalizujące się w długich formach, jedną z nich zaprezentują w swoim autorskim formacie. Trzecią grupą tego bloku będzie krakowski AD HOC, stali bywalcy "Podaj Wiosło". Tym razem przedstawią "Głosy w głowie" - jak nietrudno się domyślić, bohaterowie będą rozmawiać nie tylko z innymi, ale też z samymi sobą...

Wśród "nowych twarzy" Festiwalu "Podaj Wiosło" zobaczymy dziewczyny z Hurtu Luster z Warszawy, które w sobotę w bloku od godz. 17 zaprezentują autorską długą formę.
Wśród "nowych twarzy" Festiwalu "Podaj Wiosło" zobaczymy dziewczyny z Hurtu Luster z Warszawy, które w sobotę w bloku od godz. 17 zaprezentują autorską długą formę. mat. prasowe
Z kolei o godz. 19:30 cztery mniej doświadczone grupy zmierzą się we wspólnych zmaganiach, które tym razem zyskały miano Impro Sportów. Zmierzą się ze sobą Improgliceryna z Piotrkowa Trybunalskiego, Łomatko z Bydgoszczy, No i Fajnie z Trójmiasta oraz Pierwsza B z Krakowa. Odbędą się dwa półfinały i finał, którym oprócz publiczności przyglądać się będą sędziowie - po jednym do spraw technicznych, rozrywkowych i do opowiadania historii. Wspierać ich będzie sędzia liniowy, który może rozdawać kartki i przyznawać dodatkowe punkty. Drugi dzień imprezy zakończą Solówki z Termosem, czyli Wojciechem Tremiszewskim w Klubie Muzycznym Dobry Wieczór (godz. 23). Oprócz gospodarza wieczoru w 15-minutowym występie solowym zaprezentują się Tomasz Marcinko z Wrocławia, Alan Pakosz z Krakowa i Przemysław "Sasza" Żejmo z Zielonej Góry.

Niedziela 23 kwietnia rozpocznie się od otwartego warsztatu "Podstawy Impro", prowadzonego przez Magdalenę Bochan-Jachimek o godz. 14. Chętni do zgłębienia zasad rządzących impro muszą zgłosić swój udział mailowo (warsztaty@kulmiasto.pl). Potem (godz. 17) akompaniujący zazwyczaj improwizatorom Hubert Świątek tym razem zaimprowizuje paraoperę "Wesele Figlarza" w ramach "Podaj Dźwięk na Podaj Wiosło". Od razu po muzycznej improwizacji i jako ostatnia przed zbiorowym Grand Finale zaprezentuje się wrocławska Improkracja z formatem "Tymczasem", gdzie bohaterem jest miejsce, w którym jednocześnie toczy się akcja. Wspomniany finał - Grand Finale (godz. 19.30) będzie wspólną akcją przedstawicieli goszczących na "Podaj Wiosło" grup. Chętnie mogą się wybrać również na dyskusję pt. "Łyżka Dziegciu" poświęconą impro w Klubie Muzycznym Dobry Wieczór (godz. 22).

Wrocławska Improkracja pokaże się w niedzielę 23.04 w bloku rozpoczynającym się o godz. 17 i przedstawi spektakl "Tymczasem".
Wrocławska Improkracja pokaże się w niedzielę 23.04 w bloku rozpoczynającym się o godz. 17 i przedstawi spektakl "Tymczasem". mat. prasowe
- Mamy poczucie, że o ile na początku dominował zachwyt krótką formą, a potem dłuższym formatem, tak od niedawna dominują eksperymenty. Przez pierwsze lata składy ciągle odkrywały coś nowego, co rozwijało je i podnosiło poziom impro. Chyba jednak już to, co można było odkryć, zostało odkryte, dlatego część formacji rozpadła się. Zaczął się czas poszukiwań na obrzeżach impro, często w skrzykiwanym do konkretnego występu składzie. Stąd coraz więcej zabawy formą, występy solowe, rosnąca rola muzyki w impro czy granie całego spektaklu z widzem, który nie jest improwizatorem. Występujący coraz bardziej sami bawią się impro, o czym przekonać się można podczas naszej imprezy - dodaje Weronika Uziak.
Wstęp na każdy z bloków (godz. 18 i 20:30 w piątek, godz. 17 i 19:30 w sobotę i niedzielę) kosztuje 30 zł. Karnety normalne w cenie 150 zł, zaś ulgowe w cenie 120 zł. Karnety upoważniają do bezpłatnego wstępu na późnowieczorne wydarzenia w Klubie Muzycznym Dobry Wieczór oraz na warsztat "Podstawy Impro". Dla osób bez karnetów wstęp na te wydarzenia wynosi 10 zł. Wstęp na 15' Impro z Margaret w Pubie Spółdzielnia kosztuje 20 zł (dla posiadaczy karnetów jest bezpłatny).

Opinie (2) 1 zablokowana

  • Muszę się wybrać, ale nie wiem jak będzie z czasem...

    może się uda.

    • 0 0

  • To się rozrasta jak nowotwór

    Jarmarczna rozrywka, gorsza niż Kopydłowo w tvp

    • 5 12

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku otwarto na Dolnym Mieście łaźnię, obecnie siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"?