Wiadomości

stat

Teatr na życzenie widzów. Przed nami Festiwal "Podaj Wiosło"

Siłą gdańskiego festiwalu impro jest oczywiście publiczność, która co roku tłumnie wypełnia Teatr Miniatura. Nie inaczej powinno być w dniach 21-23 kwietnia, podczas szóstej edycji festiwalu.
Siłą gdańskiego festiwalu impro jest oczywiście publiczność, która co roku tłumnie wypełnia Teatr Miniatura. Nie inaczej powinno być w dniach 21-23 kwietnia, podczas szóstej edycji festiwalu. fot. Dominik Staniszewski / trojmiasto.pl

Improwizują na zadany temat, chętnie eksperymentując z nowymi formami. Czołowi improwizatorzy z całego kraju ponownie zjeżdżają do Gdańska na Festiwal Teatru Impro "Podaj Wiosło". Od piątku do niedzieli 21-23 kwietnia w Miejskim Teatrze Miniatura zobacz na mapie Gdańska podziwiać będzie można grupy impro z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Zielonej Góry i oczywiście z Gdańska.- Wciąż chcemy na Festiwalu "Podaj Wiosło" pokazywać różnorodność form impro granych w całym kraju. Po raz kolejny pojawia się u nas wrocławska Improkracja, krakowski AD HOC, czy Siedem Razy Jeden z Zielonej Góry. Nie jest to podyktowane naszymi sympatiami, tylko faktem, że - używając nomenklatury sportowej - naprawdę mało która grupa dochodzi do ekstraklasy, a chcemy gościć najlepszych. Zapraszane przez nas formacje wytyczają innym ścieżki, szukają nowych pomysłów. Gdańsk reprezentuje W Trzech Osobach, czyli trio Kacper Ruciński, Kuba Śliwiński i Wojtek Tremiszewski i w moim odczuciu to naprawdę godna reprezentacja, wsparta No i Fajnie w Impro Sportach. Będą także zwycięzcy ubiegłorocznych ImproIgrzysk - Innymi Słowy z Lublina, dwie ekipy z Warszawy oraz zdarzenie muzyczno-improwizowane pod wodzą nieocenionego Huberta Świątka - mówi Weronika Uziak, dyrektorka Festiwalu Teatru Impro "Podaj Wiosło".
Jako impreza towarzysząca i zarazem wstęp do "Podaj Wiosło" potraktowano 15' Impro z Margret, czyli improwizowane 15-minutowe występy (w Pubie Spółdzielnia zobacz na mapie Gdańska, które odbędą się już w czwartek 20 kwietnia o godz. 20).

Ciekawie i bardzo sportowo zapowiadają się tegoroczne zmagania grup - Impro Sporty, w których wezmą udział cztery formacje - Improgliceryna z Piotrkowa Trybunalskiego, Łomatko z Bydgoszczy, No i Fajnie z Gdańska oraz Pierwsza B z Krakowa. Początek w sobotę 22.04 o godz. 19:30.
Ciekawie i bardzo sportowo zapowiadają się tegoroczne zmagania grup - Impro Sporty, w których wezmą udział cztery formacje - Improgliceryna z Piotrkowa Trybunalskiego, Łomatko z Bydgoszczy, No i Fajnie z Gdańska oraz Pierwsza B z Krakowa. Początek w sobotę 22.04 o godz. 19:30. mat. prasowe
W piątek 21 kwietnia impreza rozpocznie się w Teatrze Miniatura o godz. 18. Wtedy wystąpi lubelski Innymi Słowy z programem "Incepcja", czyli przekrojem ludzkich emocji, od najprostszych do tych najgłębiej skrywanych. Po Innymi Słowy publiczność bawić będzie Siedem Razy Jeden z Zielonej Góry i gdański W Trzech Osobach. Tego samego dnia o godz. 20:30 swój "Rozpiździel Śliwki 2.0" przedstawi Kuba Śliwiński, po którym spodziewać się można niemal wszystkiego. Na koniec dnia impreza przeniesie się do Klubu Muzycznego Dobry Wieczór zobacz na mapie Gdańska - tam o godz. 23:30 odbędzie się Impro Karaoke, poprowadzone przez Szymona Jachimka.

Z kolei sobota 22 kwietnia rozpocznie się jedynym spektaklem dla dzieci w ramach tegorocznego "Wiosełka" - będzie to ImproBaja (godz. 15). Poza tym dziecięca odnoga imprezy tym razem skupiona jest na warsztatach dla szkół. O godz. 17 dla dorosłych wystąpi duet Piotr Sikora i Paweł Najgebauer (znani z Teatru Improwizacji Hofesinka i Klancyk!) w PiP show - to dwójkowy spektakl w duchu slow comedy, gdzie jedna historia "plecie się przez meandry zawiłości ludzkich zależności i niezręcznych chwil milczenia". Po nich zobaczymy drugą warszawską formację Hurt Luster, czyli trio żeńskie (Joanna Pawluśkiewicz, Aleksandra Markowska, Marta Iwaszkiewicz) specjalizujące się w długich formach, jedną z nich zaprezentują w swoim autorskim formacie. Trzecią grupą tego bloku będzie krakowski AD HOC, stali bywalcy "Podaj Wiosło". Tym razem przedstawią "Głosy w głowie" - jak nietrudno się domyślić, bohaterowie będą rozmawiać nie tylko z innymi, ale też z samymi sobą...

Wśród "nowych twarzy" Festiwalu "Podaj Wiosło" zobaczymy dziewczyny z Hurtu Luster z Warszawy, które w sobotę w bloku od godz. 17 zaprezentują autorską długą formę.
Wśród "nowych twarzy" Festiwalu "Podaj Wiosło" zobaczymy dziewczyny z Hurtu Luster z Warszawy, które w sobotę w bloku od godz. 17 zaprezentują autorską długą formę. mat. prasowe
Z kolei o godz. 19:30 cztery mniej doświadczone grupy zmierzą się we wspólnych zmaganiach, które tym razem zyskały miano Impro Sportów. Zmierzą się ze sobą Improgliceryna z Piotrkowa Trybunalskiego, Łomatko z Bydgoszczy, No i Fajnie z Trójmiasta oraz Pierwsza B z Krakowa. Odbędą się dwa półfinały i finał, którym oprócz publiczności przyglądać się będą sędziowie - po jednym do spraw technicznych, rozrywkowych i do opowiadania historii. Wspierać ich będzie sędzia liniowy, który może rozdawać kartki i przyznawać dodatkowe punkty. Drugi dzień imprezy zakończą Solówki z Termosem, czyli Wojciechem Tremiszewskim w Klubie Muzycznym Dobry Wieczór (godz. 23). Oprócz gospodarza wieczoru w 15-minutowym występie solowym zaprezentują się Tomasz Marcinko z Wrocławia, Alan Pakosz z Krakowa i Przemysław "Sasza" Żejmo z Zielonej Góry.

Niedziela 23 kwietnia rozpocznie się od otwartego warsztatu "Podstawy Impro", prowadzonego przez Magdalenę Bochan-Jachimek o godz. 14. Chętni do zgłębienia zasad rządzących impro muszą zgłosić swój udział mailowo (warsztaty@kulmiasto.pl). Potem (godz. 17) akompaniujący zazwyczaj improwizatorom Hubert Świątek tym razem zaimprowizuje paraoperę "Wesele Figlarza" w ramach "Podaj Dźwięk na Podaj Wiosło". Od razu po muzycznej improwizacji i jako ostatnia przed zbiorowym Grand Finale zaprezentuje się wrocławska Improkracja z formatem "Tymczasem", gdzie bohaterem jest miejsce, w którym jednocześnie toczy się akcja. Wspomniany finał - Grand Finale (godz. 19.30) będzie wspólną akcją przedstawicieli goszczących na "Podaj Wiosło" grup. Chętnie mogą się wybrać również na dyskusję pt. "Łyżka Dziegciu" poświęconą impro w Klubie Muzycznym Dobry Wieczór (godz. 22).

Wrocławska Improkracja pokaże się w niedzielę 23.04 w bloku rozpoczynającym się o godz. 17 i przedstawi spektakl "Tymczasem".
Wrocławska Improkracja pokaże się w niedzielę 23.04 w bloku rozpoczynającym się o godz. 17 i przedstawi spektakl "Tymczasem". mat. prasowe
- Mamy poczucie, że o ile na początku dominował zachwyt krótką formą, a potem dłuższym formatem, tak od niedawna dominują eksperymenty. Przez pierwsze lata składy ciągle odkrywały coś nowego, co rozwijało je i podnosiło poziom impro. Chyba jednak już to, co można było odkryć, zostało odkryte, dlatego część formacji rozpadła się. Zaczął się czas poszukiwań na obrzeżach impro, często w skrzykiwanym do konkretnego występu składzie. Stąd coraz więcej zabawy formą, występy solowe, rosnąca rola muzyki w impro czy granie całego spektaklu z widzem, który nie jest improwizatorem. Występujący coraz bardziej sami bawią się impro, o czym przekonać się można podczas naszej imprezy - dodaje Weronika Uziak.
Wstęp na każdy z bloków (godz. 18 i 20:30 w piątek, godz. 17 i 19:30 w sobotę i niedzielę) kosztuje 30 zł. Karnety normalne w cenie 150 zł, zaś ulgowe w cenie 120 zł. Karnety upoważniają do bezpłatnego wstępu na późnowieczorne wydarzenia w Klubie Muzycznym Dobry Wieczór oraz na warsztat "Podstawy Impro". Dla osób bez karnetów wstęp na te wydarzenia wynosi 10 zł. Wstęp na 15' Impro z Margaret w Pubie Spółdzielnia kosztuje 20 zł (dla posiadaczy karnetów jest bezpłatny).

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

23

września

42. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Teatr Muzyczny, Multikino, Gdyńskie Centrum Filmowe

23

września

24

września

Autochrom - triumf koloru. ... Gdańsk, Pałac Opatów

Rozrywka

Azealia wywołała skrajne emocje. Relacja z koncertu w B90
Azealia wywołała skrajne emocje w B90
Smaki Podkarpacia na Darach Ziemi w Kolibkach
Smaki Podkarpacia na Darach Ziemi

Kulinaria

GastroTOP. Jakie są trójmiejskie bary mleczne?
GastroTOP. Trójmiejskie bary mleczne
Smaki Podkarpacia na Darach Ziemi w Kolibkach
Smaki Podkarpacia na Darach Ziemi

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: jesienne wyciszenie
Planuj tydzień: jesienne wyciszenie