Wiadomości

Teatr Wybrzeże i Teatr Szekspirowski online od kulis

Dzięki "Kulisom Wybrzeża" będzie można zajrzeć w różne zakamarki Teatru Wybrzeże i poznać miejsca, do których widzowie nie mają wstępu. Materiały wideo publikowane będą we wtorki i piątki.
Dzięki "Kulisom Wybrzeża" będzie można zajrzeć w różne zakamarki Teatru Wybrzeże i poznać miejsca, do których widzowie nie mają wstępu. Materiały wideo publikowane będą we wtorki i piątki. fot. Michał Szlaga

Teatry co jakiś czas organizują bardzo popularne wśród widzów zwiedzanie swojego zaplecza. Obecnie ze zrozumiałych względów nie można zaprosić fizycznie chętnych do teatralnych gmachów. Jednak Teatr WybrzeżeGdański Teatr Szekspirowski znalazły na to sposób. Wybrzeże uruchamia cykl "Kulisy Wybrzeża", zaś GTS proponuje cykl "SzekspirOn - Zwiedzanie teatru", dzięki którym można uczestniczyć w oprowadzaniu po teatrze i zajrzeć w różne, niedostępne na co dzień miejsca.Wydarzenia online w najbliższym czasie


Zaplecze teatru i kulisy pracy zespołu zawsze budzą dużą ciekawość. Dla wszystkich zainteresowanych życiem teatru Teatr Wybrzeże przygotował specjalną serię "Kulisy Wybrzeża". Premiera pierwszego odcinka już w piątek, 17 kwietnia, o godz. 12 na kanale YouTube, Vimeo i na Facebooku Teatru Wybrzeże. Zwiedzimy w nim Dużą Scenę, podscenie oraz sznurownię. Widzów po teatrze oprowadza specjalistka ds. edukacji Weronika Łucyk.

- Chcemy pokazać kulisy teatru, bo one zawsze najbardziej interesują naszych widzów. Zdajemy sobie sprawę, że publikacje w internecie rządzą się swoimi prawami, dlatego chcemy, aby materiały te trwały od trzech do pięciu minut. Zależy nam na tym, aby raczej zaciekawić i zachęcić do odwiedzenia teatru, gdy będzie to już możliwe, niż prezentować pełne kompendium wiedzy o pokazywanych przestrzeniach. W planach mamy około 10 odcinków. Zaczynamy od Dużej Sceny. Później prezentować będziemy również m.in. pulpit inspicjenta, kabinę elektro-akustyczną, pracownię krawiecką - ważne miejsca z życia teatru. Przejdziemy też do strefy widza - kas czy foyer. Osobne odcinki poświęcimy naszym scenom - Malarni, Scenie Kameralnej czy Starej Aptece - wyjaśnia Weronika Łucyk.
Materiały będą publikowane dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki. W każdym odcinku prezentowana będzie wybrana przestrzeń lub pomieszczenie wraz z opowieścią o zawodach z nim związanych.

- Gości naszego wirtualnego zwiedzania zapraszamy do zadawania pytań pod naszymi materiałami w sieci, na które później odpowiedzą nasi pracownicy. Gorąco zapraszamy na wirtualne wycieczki po naszym teatrze z nadzieją, że jak najszybciej spotkamy się "na żywo" - dodaje Weronika Łucyk.

Zwiedzanie połączone z miniwykładem o teatrze proponuje również Teatr Szekspirowski pod szyldem "SzekspirOn - Zwiedzanie teatru". Udostępniamy pierwszy odcinek dzięki uprzejmości teatru.

Również Gdański Teatr Szekspirowski prezentuje swoją przestrzeń na swoich mediach społecznościowych. W ramach projektu "SzekspirOn - Zwiedzanie teatru" wraz z oprowadzającą po teatrze jego rzeczniczką Magdaleną Hajdysz obejrzeć można różne mniej i bardziej dostępne miejsca, wraz z komentarzem.

- Zwiedzania w naszym teatrze od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem. Poza powszechnie dostępnymi godzinami zwiedzania często organizowaliśmy wycieczki po teatrze dla grup szkolnych czy biznesowych. Skoro teraz nie możemy zaprosić widzów do środka, postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i pokazać przestrzeń teatru. Zachęcamy do tego, by obejrzeć nasze zwiedzanie online, posłuchać o historii i architekturze Teatru Szekspirowskiego, aby potem móc to zweryfikować podczas wizyty w teatrze. Materiały staramy się urozmaicać montażem czy grą świateł - mówi Magdalena Hajdysz.
Jak dotąd opublikowano pięć odcinków wirtualnego zwiedzania połączonego z miniwykładami o Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Dowiemy się w nich m.in. dlaczego Teatr Szekspirowski powstał w Gdańsku, jak i dlaczego wygląda jego widownia albo jak funkcjonuje dach teatru - jedyna taka konstrukcja na świecie.

- W kolejnych odcinkach, a planujemy ich w sumie dziewięć, skupimy się na miejscach, do których nie ma dostępu również podczas wycieczek po teatrze. Chcemy też zachęcić widzów do zadawania pytań i współtworzenia naszego cyklu. Chętnie opowiem o tych miejscach w teatrze, które szczególnie ich ciekawią - dodaje Magdalena Hajdysz.

Wirtualne spacery po lokalnych muzeach i galeriachTo niejedyne działania w ramach projektu "SzekspirOn". Teatr Szekspirowski produkuje również wykłady Anny Ratkiewicz poświęcone różnym dziełom Williama Szekspira w ramach "SzekspirOn - Edu". Wkrótce w ramach tego projektu pojawią się również miniwykłady dla dzieci o postaciach z dramatów Szekspira, prowadzone w języku angielskim (z polskimi napisami).

Opinie (12)

 • Super!

  • 7 5

 • (4)

  Nie ma w polskim języku takiego wyrazu jak "wagabondowie" pani Magdaleno rzeczniczko Szekspirowskiego. Tłumaczenie z angielskiego lepiej jak się odbywa ze zrozumieniem, a nie ze słownikiem google.
  Po co komu takie "oprowadzanie" ktore nie jest niczym więcej niż encyklopedycznym bełkotem i to do tego marnie wygłoszonym. Szkoda.

  • 8 16

  • jest (2)

   Słownik języka polskiego PWN:
   wagabunda «człowiek lubiący się włóczyć po świecie»

   • 6 2

   • (1)

    nawet jesli jest, to czy nie mozna takiego oprowadzania przeprowadzic tak, zeby nie trzeba bylo sprawdzac wszystkiego w slowniku? to zenujące jak niektorzy potrzebują uzywania niby wyszukanych wyrazów zeby poprawic sobie samoocene.

    • 2 10

    • Żenada

     Jak już tak się czepiasz to może popraw innym samopoczucie rozpoczynaniem zdania od dużej litery. Używanie polskich znaków też nie boli....

     • 0 0

  • Dziękuję za uwagę. Powiedziałam, że aktorzy w XVI-wiecznej Anglii kojarzeni byli m.in. z "wagabundami" - czyli włóczęgami. Zwiedzania teatru, którego historia ma swoje korzenie w XVI i XVII wieku, nie sposób prowadzić, nie zaglądając czasem do tamtych czasów właśnie. Ma to też swoje odbicie w języku i rozumiem, że nie wszystkie z używanych określeń są obecnie zrozumiałe. Jeśli moja opowieść zachęciła Pana/Panią do zajrzenia do słownika, świadczy to tylko o Pana/Pani zaangażowaniu. Życzylibyśmy sobie więcej tak uważnych widzów. Pozdrawiam.

   • 1 0

 • Czekam na następne spotkanie,

  ciekawie Pani opowiada i wypełnia puste mury tego teatru. Muszę przyznać, że ja bardziej byłem zwolennikiem nowej opery ale na podziały kompetencyjne nie ma rady.

  • 7 3

 • Uwaga

  Nagraliście Wesołe Kumoszki z Windsoru więc je puśćcie, a nie bliniaczcie.

  • 7 2

 • Szekspir (1)

  Chcę Zakochanego Szekspira!

  • 5 2

  • Niestety licencja na wystawienie tej sztuki nie pozwalała na dokumentację filmową spektaklu. Takie były warunki właścicieli praw autorskich. Pozostaje nam film "Zakochany Szekspir"...

   • 0 0

 • Dobra inicjatywa popularyzująca teatr. Super :)

  • 5 3

 • wesołe komuszki w windsoru

  • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02

października

10 Tenorów Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Autostopem przez apokalipsę. Recenzja filmu "Greenland"
Recenzja filmu "Greenland"

Kulinaria

Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Szampańsko i rybnie. Kolacja komentowana w Grand Blue
Kolacja komentowana w Grand Blue

Sprawdź się

Pierwszym gospodarzem Dworu Artusa było: