Teatr Muzyczny czekają spore zmiany

Teatr Muzyczny zmienia się z dnia na dzień. Niemal gotowa jest już elewacja Nowej Sceny w prawym skrzydle budynku.
Teatr Muzyczny zmienia się z dnia na dzień. Niemal gotowa jest już elewacja Nowej Sceny w prawym skrzydle budynku. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Sezon teatralny trwa tak naprawdę cały rok. Artyści, gdy ich nie oglądamy na scenie, pracują nad przygotowaniem kolejnych produkcji lub wznowieniem tych, które są w repertuarze. Teatr Muzyczny czekają w najbliższym czasie spore zmiany. Jakie?Nowa Scena będzie mieścić 300 widzów. Wejdziemy do niej odrębnym wejściem. Wiadomo już, że jej działalność zainauguruje "Bal w operze", który przygotuje Wojciech Kościelniak do muzyki Leszka Możdżera.
Nowa Scena będzie mieścić 300 widzów. Wejdziemy do niej odrębnym wejściem. Wiadomo już, że jej działalność zainauguruje "Bal w operze", który przygotuje Wojciech Kościelniak do muzyki Leszka Możdżera. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
- Po okresie grania "Shreka" wszyscy z zadowoleniem przyjęli wznowienia innych produkcji. Trzeba pamiętać, że aktorzy nie wchodzą na scenę "z marszu", a niektóre nasze tytułu zniknęły z afisza na pół roku. Potrzebujemy minimum trzech prób: aktorskiej, choreograficznej i pełnej próby na scenie - mówi Małgorzata Kurnatowska z Teatru Muzycznego w Gdyni.

Do końca listopada "Shrek" zagrany został 47 razy, w tym miesiącu pokazany zostanie jeszcze 4 razy - 26 i 27 grudnia.

- Do końca sezonu musimy zagrać go przynajmniej 100 razy i wszystko wskazuje na to, że bez trudu wywiążemy się z tego zobowiązania - dodaje Małgorzata Kurnatowska. - Wysłaliśmy nagranie spektaklu licencjodawcy i dostaliśmy sygnał, że spektakl się spodobał. Prawdopodobnie przedstawiciele licencjodawcy przyjadą do nas w przyszłym roku zobaczyć go na żywo.

Jaki rodzaj teatru lubisz najbardziej?

teatr dramatyczny 20%
musical 58%
opera, balet, teatr tańca 10%
teatr plenerowy 2%
nie lubię teatru 10%
zakończona Łącznie głosów: 431
W tej chwili przygotowywana jest specjalna premiera - "Koncert Sylwestrowy", która prezentowana będzie w sumie dziewięć razy (dwukrotnie w Sylwestra).

- Kontynuujemy pomysł z ubiegłego roku, więc na scenie ponownie ujrzymy rozbudowę teatru - śmieje się Małgorzata Kurnatowska. - Jak zawsze pojawi się też coś nowego i nie zabraknie lampki szampana.

Prace związane z rozbudową teatru zmieniają krajobraz wokół Muzycznego. Tony piasku zostały wysypane przed portiernią od strony Kamiennej Góry, aby ułatwić manewrowanie ciężkim sprzętem, burzone są kolejne fragmenty elewacji. Usuwane są galerie od strony zaplecza Teatru. Bryła budynku z tej strony nie ulegnie już dalszym zmianom.

W oczach rośnie Nowa Scena teatru, której niemal cała elewacja została już odsłonięta. Jest częściowo otynkowana, częściowo wyłożona płytami z piaskowca. Rusztowania są teraz przeniesione na komin budynku, który zostanie odnowiony. Chociaż zakończenie prac planowano na koniec roku, ze względu na opóźnienia, budowa prawdopodobnie zakończy się w lutym, a artyści wejdą do niej na wiosnę.

- Trudno przewidzieć czy to będzie marzec, kwiecień czy maj - wyznaje Małgorzata Kurnatowska. - Wiemy już, że scenę zainauguruje spektakl "Bal w operze" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, z muzyką Leszka Możdżera. Będą też zapowiadane wcześniej tytuły, ale jesteśmy w o tyle trudnej sytuacji, że nie bardzo możemy zadeklarować reżyserom konkretny termin premiery.

Nowy Rok Teatr Muzyczny przywita kolejnymi zmianami związanymi z rozbudową - z uwagi na prace od frontu budynku już w lutym zamurowana zostanie Scena Kameralna, więc przez pewien czas czynna będzie tylko Duża Scena. Jak udało nam się ustalić, to jeden z głównych powodów, dla których zrezygnowano w tym roku z Festiwalu Teatrów Muzycznych. Miłośnicy musicali będą musieli poczekać na kolejną edycję festiwalu co najmniej dwa lata, ponieważ za rok remontowana będzie z kolei Duża Scena.

Oprócz "Balu w operze" Juliana Tuwima, w reż. Wojciecha Kościelniaka wiosną przyszłego roku czeka nas jeszcze premiera "Złego" Leopolda Tyrmanda również przygotowywana przez Wojciecha Kościelniaka. Przygotowane zostaną również anglojęzyczne napisy do "Shreka", by pokazać go gościom Euro 2012. Przyszłoroczny sezon kończyć będzie Muzyczny wyjątkowo późno, najprawdopodobniej w lipcu.

Zobacz, jak Nowa Scena wyglądała we wrześniu 2011 roku. Weszliśmy z kamerą na plac budowy.

Opinie (37) 4 zablokowane

 • BRAWO GDYNIA

  szkoda że to nie Gdynia startowała o miano Europejskiej Stolicy Kultury, z pewnością miałaby szanse znacznie większe od Gdańska, w którym jedyną "wysoką" kulturą są szczudlarze podczas jarmarku.

  • 59 24

 • Cała Gdynia to jeden Wielki Teatr !.

  • 19 26

 • ... na który

  pożądliwie patrzą sopocianie i gdańszczanie

  • 16 10

 • TEATR:)

  NA PIERWSZY RZUT OKA WYGŁADEM BARDZO PRZYPOMINA ...GALERIĘ BAŁTYCKĄ / TYLKO BRAKUJE SZYLDÓW FIRM/ :)

  • 25 6

 • tiaa. wysoka kultura w Gdyni, tak wysoka jak sea towers

  słabo się orientujesz

  • 10 8

 • będą i szyldy nie bój się

  a i pawie w stylu niby grafiti też pewnie też się szybko pojawią

  • 3 2

 • to raczej galeria baltycka

  przypomina teatr ;)

  • 5 1

 • NIE TYLKO SZCZUDŁA, NIE TYLKO SZCZUDŁA

  JESZCZE JEST ZŁOTY NOCNIK, a miasto jest tak ugrzecznione, że kulturalnych kiboli podprowadzają do samych wrót kulturalnie policjanci. Pokaż mi kogo stać na taką kulturę?
  Gdynia stawia na teatry, my na stadiony. Jaka kultura takie obiekty

  • 10 3

 • Galeria muzyczna..albo Teatr Bałtycki...jak kto woli :D

  • 8 2

 • tak..zwłaszcza w wietrzny dzień ::}

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Fragment wiersza którego z polskich poetów znajduje się na Pomniku Poległych Stoczniowców?