Wiadomości

stat

Teatr Miejski jedzie dalej

W Teatrze Miejskim w najbliższym czasie zobaczymy przynajmniej dwie premiery. Scenę Letnią także zainauguruje nowy spektakl, który będzie głównym tytułem najbliższego sezonu wakacyjnego.
W Teatrze Miejskim w najbliższym czasie zobaczymy przynajmniej dwie premiery. Scenę Letnią także zainauguruje nowy spektakl, który będzie głównym tytułem najbliższego sezonu wakacyjnego. fot. Marcin Marzec

Teatr Miejski od miesiąca działa bez dyrektora. Obowiązki Ingmara Villqista przejął dotychczasowy zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych, Wojciech Zieliński. Jak będą wyglądać najbliższe miesiące w Miejskim?Dyrektor Villqist podał się do dymisji tuż po ostatniej edycji R@Portu. Zostawił plany repertuarowe, wedle których premiery w najbliższym czasie mieli zrealizować Tomasz Man (bajka dla dzieci), Grażyna Kania ("W mrocznym domu" Neila LaBute'a) oraz Zbigniew Brzoza, a do nowej premiery na Scenę Letnią przymierzał się Piotr Cieplak. Dziś wiadomo, że wizja Villqista uległa sporym modyfikacjom.

Kto powinien zostać dyrektorem Teatru Miejskiego w Gdyni?

ktoś z Trójmiasta, kto dobrze zna ten teatr i jego specyfikę 24%
fachowiec "z nazwiskiem", gwarantujący wysoki poziom artystyczny 21%
nie interesuje mnie dyrektor tylko teatr, do którego będę miał po co chodzić 55%
zakończona Łącznie głosów: 148
- Najbliższą premierą jest "Kolacja dla głupca" Francisa Vebera, przygotowywana przez Tomasza Mana. W marcu zaprezentujemy spektakl dla dzieci "Pies z kulawą nogą" w reżyserii Zdzisława Starczynowskiego. To ma być bajka grana na dużej scenie. Zależny nam też na tym, abyśmy mogli ją pokazywać także w regionie. Natomiast Scenę Letnią zainaugurujemy w tym roku nową premierą, najprawdopodobniej 1 lub 2 lipca - ujawnia portali Trojmiasto.pl Wojciech Zieliński.

W spektaklu "Pies z kulawą nogą" wystąpi trójka aktorów - Joachim Lamża (gościnnie), Katarzyna Bieniek oraz Elżbieta Mrozińska. Nie będzie żadnej większej produkcji Miejskiego aż do inauguracji Sceny Letniej w Orłowie, która pozostanie na tym samym miejscu, co w ubiegłym roku. Możliwe jednak, że przed wakacjami zostanie jeszcze w Miejskim wystawiony monodram.

- Rozważamy taką możliwość, bo mamy ciekawą propozycję, ale jeszcze za wcześnie na decyzję - potwierdza tymczasowy dyrektor Miejskiego.

Nowym aktorem teatru jest znany z gościnnych występów w gdyńskim teatrze ("Zorba", "Bracia K.") i z gry w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy Dariusz Majchrzak. Pozostałe decyzje personalne zostaną podjęte już przez nowego dyrektora. Jednak termin wyboru nowego szefa wciąż pozostaje tajemnicą.

- Wszystko zależy od prezydenta Wojciecha Szczurka - przyznaje rzecznik prasowy UM Gdynia, Joanna Grajter. - Dotychczas takiej decyzji prezydent nie podjął, jednak odbył już konsultacje z autorytetami w dziedzinie teatru.

Wciąż też nie wiadomo, w jaki sposób zostanie wybrany dyrektor Teatru Miejskiego. Istnieje możliwość, że funkcje dyrektora naczelnego i artystycznego zostaną rozdzielone. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, w grę na pewno wchodzą kandydatury reżysera Piotra Kruszczyńskiego (popierany przez autorytety warszawskie) i teatrolożki Joanny Puzyny-Chojki (za nią lobbują przedstawiciele gdańskiego środowiska uniwersyteckiego).

- Są dwie możliwości wyboru dyrektora: albo rozpisanie konkursu, albo powołanie dyrektora za zgodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zaznacza Wojciech Zieliński. - Ewentualne rozdzielenie funkcji dyrektora artystycznego i naczelnego wymagałoby zmiany statutu teatru, która może zostać podjęta na zebraniu rady miasta. Takie sytuacje występują w wielu teatrach w Polsce.

Znane są już pierwsze ustalenia na temat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, w tym roku zaplanowanych na 17-26 listopada.

- Przez pierwsze dwa dni odbywać się będą wydarzenia związane z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną. W sobotę, 19 listopada nastąpi prezentacja finałowych sztuk GND w przygotowaniu młodzieży ze szkół licealnych oraz uroczyste otwarcie festiwalu, które inaczej niż w poprzednich latach nie będzie połączone z pokazem teatralnym. Spektakle prezentować będziemy od 20 do 26 listopada - mówi Wojciech Zieliński.

Z afisza spadły "Woyzeck" i "Urodziny Stanleya". Wszystkie pozostałe tytuły będą pokazane w najbliższych miesiącach.

- Chcemy dokonać przeglądu spektakli i pokazywać przede wszystkim te, które będą lepiej odbierane przez publiczność - kończy tymczasowy dyrektor Teatru Miejskiego.

Opinie (24) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

stycznia

Alicja Majewska - Żyć się chce Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Powstaje film o ks. Kaczkowskim. Duchownego zagra Dawid Ogrodnik
Powstaje film o ks. Kaczkowskim

Kulinaria

Z własnym pojemnikiem na zakupy spożywcze? Kiedy sprzedawca może odmówić
Z własnym pojemnikiem na zakupy
Jemy na mieście: Fresh Gordon - burgery do poprawki
Jemy na mieście: burgery Fresh Gordon

Planuj z nami tydzień

Cugowski, Szpak i Kwiatkowski, Grupa MoCarta i Betlejem w Gdyni. Planuj tydzień
Planuj tydzień: dużo ciekawych imprez

Sprawdź się

Ile lat istniała Sopocka Scena Off de BICZ?