Teatr Miejski jedzie dalej

W Teatrze Miejskim w najbliższym czasie zobaczymy przynajmniej dwie premiery. Scenę Letnią także zainauguruje nowy spektakl, który będzie głównym tytułem najbliższego sezonu wakacyjnego.
W Teatrze Miejskim w najbliższym czasie zobaczymy przynajmniej dwie premiery. Scenę Letnią także zainauguruje nowy spektakl, który będzie głównym tytułem najbliższego sezonu wakacyjnego. fot. Marcin Marzec

Teatr Miejski od miesiąca działa bez dyrektora. Obowiązki Ingmara Villqista przejął dotychczasowy zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych, Wojciech Zieliński. Jak będą wyglądać najbliższe miesiące w Miejskim?Dyrektor Villqist podał się do dymisji tuż po ostatniej edycji R@Portu. Zostawił plany repertuarowe, wedle których premiery w najbliższym czasie mieli zrealizować Tomasz Man (bajka dla dzieci), Grażyna Kania ("W mrocznym domu" Neila LaBute'a) oraz Zbigniew Brzoza, a do nowej premiery na Scenę Letnią przymierzał się Piotr Cieplak. Dziś wiadomo, że wizja Villqista uległa sporym modyfikacjom.

Kto powinien zostać dyrektorem Teatru Miejskiego w Gdyni?

Zobacz wyniki (148)
- Najbliższą premierą jest "Kolacja dla głupca" Francisa Vebera, przygotowywana przez Tomasza Mana. W marcu zaprezentujemy spektakl dla dzieci "Pies z kulawą nogą" w reżyserii Zdzisława Starczynowskiego. To ma być bajka grana na dużej scenie. Zależny nam też na tym, abyśmy mogli ją pokazywać także w regionie. Natomiast Scenę Letnią zainaugurujemy w tym roku nową premierą, najprawdopodobniej 1 lub 2 lipca - ujawnia portali Trojmiasto.pl Wojciech Zieliński.

W spektaklu "Pies z kulawą nogą" wystąpi trójka aktorów - Joachim Lamża (gościnnie), Katarzyna Bieniek oraz Elżbieta Mrozińska. Nie będzie żadnej większej produkcji Miejskiego aż do inauguracji Sceny Letniej w Orłowie, która pozostanie na tym samym miejscu, co w ubiegłym roku. Możliwe jednak, że przed wakacjami zostanie jeszcze w Miejskim wystawiony monodram.

- Rozważamy taką możliwość, bo mamy ciekawą propozycję, ale jeszcze za wcześnie na decyzję - potwierdza tymczasowy dyrektor Miejskiego.

Nowym aktorem teatru jest znany z gościnnych występów w gdyńskim teatrze ("Zorba", "Bracia K.") i z gry w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy Dariusz Majchrzak. Pozostałe decyzje personalne zostaną podjęte już przez nowego dyrektora. Jednak termin wyboru nowego szefa wciąż pozostaje tajemnicą.

- Wszystko zależy od prezydenta Wojciecha Szczurka - przyznaje rzecznik prasowy UM Gdynia, Joanna Grajter. - Dotychczas takiej decyzji prezydent nie podjął, jednak odbył już konsultacje z autorytetami w dziedzinie teatru.

Wciąż też nie wiadomo, w jaki sposób zostanie wybrany dyrektor Teatru Miejskiego. Istnieje możliwość, że funkcje dyrektora naczelnego i artystycznego zostaną rozdzielone. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, w grę na pewno wchodzą kandydatury reżysera Piotra Kruszczyńskiego (popierany przez autorytety warszawskie) i teatrolożki Joanny Puzyny-Chojki (za nią lobbują przedstawiciele gdańskiego środowiska uniwersyteckiego).

- Są dwie możliwości wyboru dyrektora: albo rozpisanie konkursu, albo powołanie dyrektora za zgodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zaznacza Wojciech Zieliński. - Ewentualne rozdzielenie funkcji dyrektora artystycznego i naczelnego wymagałoby zmiany statutu teatru, która może zostać podjęta na zebraniu rady miasta. Takie sytuacje występują w wielu teatrach w Polsce.

Znane są już pierwsze ustalenia na temat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, w tym roku zaplanowanych na 17-26 listopada.

- Przez pierwsze dwa dni odbywać się będą wydarzenia związane z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną. W sobotę, 19 listopada nastąpi prezentacja finałowych sztuk GND w przygotowaniu młodzieży ze szkół licealnych oraz uroczyste otwarcie festiwalu, które inaczej niż w poprzednich latach nie będzie połączone z pokazem teatralnym. Spektakle prezentować będziemy od 20 do 26 listopada - mówi Wojciech Zieliński.

Z afisza spadły "Woyzeck" i "Urodziny Stanleya". Wszystkie pozostałe tytuły będą pokazane w najbliższych miesiącach.

- Chcemy dokonać przeglądu spektakli i pokazywać przede wszystkim te, które będą lepiej odbierane przez publiczność - kończy tymczasowy dyrektor Teatru Miejskiego.

Opinie (24) 1 zablokowana

 • ....

  aha

  • 1 1

 • ok.

  • 1 1

 • Dobra - jak by co to jesteśmy w kontakcie.

  • 1 1

 • supcio

  • 1 1

 • może poprostu

  proszę zrobić tak żeby było dobrze i na poziomie - wystarczy.

  • 4 0

 • Chojka na dyrektora Miejskiego??? (1)

  Tylko nie to! Mało to już ten teatr wycierpiał w ostatnich latach, żeby dalej go katować???

  • 14 5

  • Ta straszna Chojka

   Informacja o tym, że kandyduję na dyrektora Teatru Miejskiego byłaby nawet zabawna - jako kompletnie wyssana z palca - gdyby nie rodziła tyle (bez)interesownej agresji. Kto mianowicie tę kandydaturę rozważa?! Pytam zaciekawiona, bo nic o tym nie słyszałam... Może warto byłoby najpierw zapytać mnie, czy jestem w ogóle zainteresowana "katowaniem" tego teatru, jak to był łaskaw określić życzliwy anonim? Zapewniam, że moje plany zawodowe są znacznie skromniejsze i mają coraz mniej wspólnego z Gdynią (i Trójmiastem).
   Pozdrawiam wszystkich, szczególnie lobby uniwersyteckie, któremu tyle zawdzięczam!

   • 12 2

 • tylko nie Chojka (1)

  Tylko nie Chojka. Boże, a co to za pomysł? Jakie Lobby uniwersyteckie. Niech sobie gdańskie środowisko w Gdańsku zmienia dyrektora

  • 12 4

  • kto boja ma?

   Czyżby ktoś poczuł się zagrożony? Podczas niedawnej debaty na temat Miejskiego Chojka głosiła dość radykalne poglądy. Ale czy ktoś jeszcze wątpi w to, że ten teatr potrzebuje zmian?!

   • 2 0

 • Hura! Nareszcie

  koniec Woyzecka i Urodzin Stanleya!!

  • 7 1

 • POPRAWIĆ ELEWACJĘ

  Mogliby elewację budynku tego teatru zmienić, bo jest strasznie kiczowata i jeszcze gorzej wykonana.

  • 13 3

 • (1)

  Ten teatr to dno podobnie jak Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

  Chojka...ja tam wolę Rojka.

  • 10 4

  • jeden i drugi ostatnio jest do bani ale zdecydowanie bardziej wolę chodzić do Miejskiego!!!

   • 1 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Sprawdź się

Sprawdź się

W historii Teatru Muzycznego w Gdyni "Skrzypek na dachu" zajmuje szczególne miejsce. Dwukrotnie z wielkim powodzeniem wyreżyserował go: