Wiadomości

Te książki warto czytać w święta (i nie tylko)

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdzie wyrzucić choinkę po świętach

W czasie świątecznym warto znaleźć chwilę dla siebie i na lekturę jakiejś przyjemnej książki.
W czasie świątecznym warto znaleźć chwilę dla siebie i na lekturę jakiejś przyjemnej książki. fot. lightfieldstudios/ 123rf.com

Jeśli cały rok wyczekujecie Gwiazdki, uwielbiacie bożonarodzeniowy nastrój, żyjecie świętami dłużej niż kilka dni i lubicie podkręcać dodatkowo ten klimat atmosferą wokół siebie - dekoracjami świątecznymi, oglądaniem filmów i czytaniem książek o tej tematyce, to zapewne zainteresują was zaproponowane przez nas tytuły. Książki ze świętami Bożego Narodzenia w roli głównej napisane przez trójmiejskich autorów, wydane przez lokalne oficyny oraz te z Trójmiastem w tle. Idealne na świąteczne popołudnie.Recenzje książek z Trójmiasta


Święta to czas magiczny, który spędzamy zwykle z rodziną, przy odświętnym stole, na spotkaniach i rozmowach z najbliższymi, obdarowując się prezentami i objadając świątecznymi smakołykami, które nigdy nie smakują tak wyśmienicie jak o tej porze roku. Może w tym celebrowaniu bożonarodzeniowego nastroju znajdziecie choć chwilę dla siebie, by zaszyć się gdzieś w przytulnym kąciku, zawinąć się w koc z kubkiem ulubionego napoju i dobrą lekturą. Jeśli taki właśnie macie plan, to może sięgnięcie również po lokalne wydawnictwa ze świętami Bożego Narodzenia w roli głównej.

Przeczytaj także: Na święta podaruj lokalną książkę

"Uwierz w Mikołaja" to najnowsza, już 28. książka Magdaleny Witkiewicz.
"Uwierz w Mikołaja" to najnowsza, już 28. książka Magdaleny Witkiewicz. mat.promocyjne wydawnictwa
Wypada tu zacząć od najpoczytniejszej gdańskiej autorki - biblioteczne statystyki podają, że jej książki znajdują się rokrocznie w czołówce najchętniej wypożyczanych woluminów. Mowa tu o specjalistce od szczęśliwych zakończeń, czyli o gdańszczance - Magdalenie Witkiewicz, która niedawno wydała swoją najnowszą powieść. To już 28. książka tej autorki i nosi tytuł "Uwierz w Mikołaja" (wydawnictwo Filia).

Jest to powieść rozgrywająca się w tygodniu przedświątecznym. Mistrzyni happy endów, która o poważnych sprawach potrafi pisać w lekkim stylu, tworząca "bajki dla dorosłych" - jak o swoich dziełach mówi ona sama - stworzyła paletę różnorodnych bohaterów, których losy w pewnym momencie ze sobą się połączą. Powieść w typowy dla tej autorki sposób łączy fragmenty, które wywołują u czytelnika raz śmiech, innym razem łzy wzruszenia, a jednocześnie skłaniają do refleksji nad współczesnym światem. Nad tym, jak łatwo zatracamy się w dzisiejszej, zwariowanej, pędzącej rzeczywistości, którą zdominowały nowoczesne technologie, gdzie nie ma miejsca na spotkanie, brak nam czasu dla siebie i naszych bliskich. Idealna lektura na świąteczny czas z Kaszubami w tle.

Przeczytaj także: Magdalena Witkiewicz o swojej najważniejszej książce

"Szczęście z piernika" to druga powieść Tomasza Betchera, autora, który od 10 lat jest mieszkańcem Gdańska.
"Szczęście z piernika" to druga powieść Tomasza Betchera, autora, który od 10 lat jest mieszkańcem Gdańska. mat.promocyjne wydawnictwa
Kolejna powieść dziejąca się tuż przed Bożym Narodzeniem to "Szczęście z piernika" (wydawnictwo W.A.B.) Tomasza Betchera, o którego debiucie literackim pisaliśmy w artykule Nigdy nie oceniaj książki po okładce. Tym razem jednak wypada ocenić publikację po okładce - bo zarówno ona, jak i tytuł sugerują, o czym książka będzie traktowała. Jak zapewnia wydawca, to "najbardziej smakowita świąteczna powieść tego roku", opowiadająca historię trojga ludzi, których losy przetną się w klimatycznym, zimowym Toruniu tuż przed świętami. Pojawi się toruńska starówka, wyjątkowa kawiarenka i najsłynniejszy toruński przysmak.

Opowieść Betchera to rzecz o nieprzewidywalności losu, a także o najważniejszych wartościach: o miłości, rodzinie i przyjaźni, a wszystko to w niepowtarzalnym klimacie świątecznym.


Kryminał "Nie całkiem białe Boże Narodzenie".
Kryminał "Nie całkiem białe Boże Narodzenie". mat.promocyjne wydawnictwa
Jeśli taki słodki wizerunek świąt nie jest w waszym guście, to warto sięgnąć po rzecz w zupełnie innym klimacie, czyli kryminał pt. "Nie całkiem białe Boże Narodzenie" (gdyńskie wydawnictwo Novae Res), której autorką jest Magdalena Knedler. Tutaj zapach pierniczków i przedświąteczny nastrój zakłóca bohaterce - amatorce nordic walkingu, Oldze Mierzwińskiej - znaleziony przez nią trup, potem kolejny. Tak rozpoczyna się śledztwo prowadzone w duecie przez dziewczynę, która znalazła zwłoki, oraz detektywa Romanowskiego - amatora krówek ciągutek i ekstrawaganckich krawatów.

Wszystko rozgrywa się w pensjonacie o uroczej nazwie Mścigniew, znajdującym się w środku lasu, na odludziu, gdzie znalazło się kilkanaście osób, które tu zamierzały spędzić święta Bożego Narodzenia. Wszyscy tym samym stają się podejrzani. Opowieść kryminalna inspirowana twórczością Agathy Christie, napisana z humorem i trzymająca czytelnika w napięciu.


"Pensjonat pod Świerkiem" to zbiór opowiadań.
"Pensjonat pod Świerkiem" to zbiór opowiadań. mat.promocyjne wydawnictwa
Pensjonat stał się również tłem i miejscem akcji dla innej książki tego samego gdyńskiego wydawnictwa, czyli zbioru 14 nastrojowych opowiadań "Pensjonat pod świerkiem". Tutaj również mamy przedświąteczny okres i spotkanie różnych bohaterów. Opowiadania wyszły spod pióra ośmiu autorów, lubianych przez czytelników i związanych z tą oficyną od lat, tj.: Agnieszka Lingas-Łoniewska, Magdalena Knedler, Adrian Bednarek, Jolanta Kosowska, Nina Reichter, Daniel Koziarski, Anna Kasiuk, Anna Szafrańska, specjalnie na magiczny czas świąt Bożego Narodzenia.

Zaproponowane przez nich utwory są różnorodne, prezentują rozmaite style i odmienne narracje, również te dość nietypowe jak na świąteczny klimat (wątki kryminalne). Całość spaja czas wydarzeń oraz miejsce akcji, czyli wspomniany, tytułowy pensjonat. Świąteczna okładka książki zachęca do sięgnięcia po lekturę zwłaszcza w tym szczególnym czasie, ale i zachęca do obdarowania nią kogoś bliskiego.

Przeczytaj również: Anita Głowińska: "Kocham to, co robię". Wywiad z autorką "Kici Koci"

"Co robią choinki po świętach" to propozycja świąteczna dla najmłodszych.
"Co robią choinki po świętach" to propozycja świąteczna dla najmłodszych. mat.promocyjne wydawnictwa
A na koniec naszego świątecznego zestawienia jeszcze propozycja dla najmłodszych czytelników. "Co robią choinki po świętach?" Katarzyny Śpiewak, która jest nie tylko autorką tekstu, ale i ilustracji. Jest to historia kilkuletniej Zuzi, która po świętach Bożego Narodzenia zastanawia się, co stanie się z piękną choinką, którą właśnie rozbiera z ozdób. Nie może znieść myśli, że drzewko miałoby trafić na śmietnik, dlatego prosi tatę, aby posadzili je w ogrodzie dziadków. Odpowiedź na postawione w tytule pytanie dziewczynka spróbuje odnaleźć wraz ze swoimi przyjaciółmi i uroczym psem Korkiem. "Wiesz, czasami cisza jest najlepszą odpowiedzią na pytania. Trzeba się tylko dobrze w nią wsłuchać." - pada w pewnym momencie taka refleksja.

Autorka stworzyła książkę o sile dziecięcej wyobraźni, magii, a także o tym, jak ważny jest szacunek do przyrody. Jak skończy się ta przygoda i dokąd zawędrują mali bohaterowie, żeby poznać prawdę o choinkowym losie? Przekonajcie się sami. Zdecydowanie do czytania całą rodziną.

Opinie (22) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

09

sierpnia

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

20

sierpnia

21

sierpnia

Muzyczne Lato Vol. 5 - Faza... Gdańsk, Stary Maneż

Rozrywka

Pół wieku prowadziła znaną pasmanterię w Gdańsku
Po 50 latach zamyka się znana pasmanteria
Grand Prix Jarmarku św. Dominika przyznane
Najlepsze stoiska Jarmarku św. Dominika

Kulinaria

Nowe lokale: kuchnia włoska, lody i... Zanzibar
Nowe lokale: kuchnia włoska, wege i lody
Okiem dietetyka: domowe lody bez cukru
Jak zrobić domowe lody bez cukru?

Sprawdź się

Która z inicjatyw nie jest Miejskim Znakiem Kultury Szymona Wróblewskiego?