Spektakl

Tchórz! (...odważna tragikomedia)

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Gdynia Główna - Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1

adres:
Gdynia, Pl. konstytucji 1
kasy:
58 351-15-12
data premiery:
22 lutego 2019
czas trwania:
1 godz.
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

3.8 / 5 (6 głosów)

Tchórz! (...odważna tragikomedia)

Preferencje wiekowe: 15+

Wstanie z łóżka. To prozaiczny początek dnia, czy też wyraźnie heroiczny czyn?

Dla "Tchórza" tytułowego bohatera spektaklu Jacka Bały, który wylądował na manowcach życia z "depresją większą niż Żuławy Wiślane" opuszczenie pościeli będzie czynnością niemal niemożliwą. Ten życiowy tchórz jest przekonany o swojej całkowitej nieprzydatności dla społeczeństwa i rozpaczliwie marzy o dokonaniu heroicznych czynów. Bohaterem najłatwiej zostać na wojnie i właśnie dlatego walka z własną niemocą przybierze wyraźnie militarny i zarazem symboliczny wymiar. W barwnej podróży do źródeł swojej niemocy spróbuje pomóc Pułkownik i naukowiec do spraw tchórzologii oraz piękna agentka wrogiego wywiadu, duże znaczenie będzie miało pewne...rozwolnienie.

"Tchórz" to niekonwencjonalny spektakl stawiający bezkompromisową diagnozę aktualnej kondycji współczesnego człowieka za pomocą nietypowych narzędzi - humoru i ironii. Ta odważna tragikomedia stanowi także celne studium depresji.

Scenariusz, reżyseria, scenografia oraz muzyka i światło: Jacek Bała
Wideo: Maciej Buszman

Obsada:
Stanisław Sygitowicz - TCHÓRZ
Kuba Kornacki- PUŁKOWNIK TAKI A TAKI
Małgorzata Polakowska - TAJNA AGENTKA P. 323


-----

Jacek Bała - rocznik 1982. Absolwent: PWST Wrocław - Wydział Lalkarski, PWST Kraków - Wydział Reżyserii Dramatu. Aktor, reżyser, pisze scenariusze i muzykę do własnych przedstawień. Współpracował bądź współpracuje z wieloma scenami w Polsce min.: w Gdyni, Wrocławiu, Katowicach, Radomiu, Opolu, Rzeszowie.

Małgorzata Polakowska - aktorka Teatru Gdynia Główna. Absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego (2014) oraz Akademii Teatru Alternatywnego przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (2016). W Teatrze Gdynia Główna można ją zobaczyć w spektaklach: "Mewa. Dziwna Sztuka", "Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał?", "Von Bingen. Historia Prawdziwa", "Burmistrz" i "Od Wesela do Wesela". Koordynatorka i animatorka projektów społeczno-kulturalnych w Stowarzyszeniu "FEERIA" i Fundacji "Klinika Kultury".

Kuba Kornacki - absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Jego debiutancka powieść dla dzieci, "Ucho w opałach", zapoczątkowała w 2018 r nowe pasmo w Radiu Gdańsk, "Poczytaj mi Radio". "Tchórz" jest jego pierwszym spotkaniem ze sceną dramatyczną po 10-letniej przerwie.

Stanisław Sygitowicz - Aktor, hobbistycznie zainteresowany reżyserią i produkcją filmową, producent festiwalu notofest. Absolwent Filozofii UG, krakowskiego Lart-Studio i Wydziału Aktorskiego Warszawskiej Szkoły Filmowej. Pierwsze kroki stawiał na deskach teatrów w Trójmieście, Krakowie i Elblągu. Ukończył pełny trening techniki aktorskiej w Laboratorium Meisnera w Warszawie. Tam, w grudniu 2013 roku, zadebiutował jako odtwórca jednej z głównych ról na deskach Teatru Żydowskiego, w anglojęzycznym spektaklu "Cantata For Four Wings" w reżyserii Macieja Dydyńskiego. Grał w wielu etiudach studenckich, filmach dyplomowych, serialach, a także epizodyczne role w filmach fabularnych. Spektakl "Tchórz" to pierwsze spotkanie aktora z dramatyczną sceną rodzimego Trójmiasta po 10 latach.

Recenzja Trojmiasto.pl

Wygraj z depresją. O "Tchórzu! (...odważnej tragikomedii)" w Teatrze Gdynia Główna

Co zrobić, gdy życie ciągnie się jak flaki z olejem i przygniata do łóżka ciężarem, którego nie sposób znieść? Jacek Bała z wyczuciem,...

Zdjęcia

  Przeczytaj także

  • Co nowego w trójmiejskich teatrach w lutym?
   31 stycznia 2019 (2 opinie)

   W lutym czeka nas sporo interesujących przedsięwzięć. Dyplomanci SWA zaprezentują się w piosence aktorskiej w Teatrze Muzycznym, swoją premierę dla dzieci wystawia Teatr Wybrzeże. Dla...

  Opinie (29) 3 zablokowane

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  Sprawdź się

  Ile scen będzie mieć budowany Gdański Teatr Szekspirowski?