• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tańczące fontanny, przebierańcy i Mozart. Mozartiana potrwają do soboty

Ewa Palińska
22 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Zobacz, jak było na Mozartianach w środę i zaplanuj wizytę w Parku Oliwskim. Festiwal potrwa do soboty.


Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, którego inauguracja odbyła się w środę, to nie tylko wielkie wydarzenie muzyczne. To kilkudniowy happening, podczas którego obok znakomitej muzyki możemy podziwiać scenki odgrywane przez aktorów, piękne ogrody i alejki Parku Oliwskiego, iluminacje, tańczącą fontannę czy rokokową architekturę. Festiwal potrwa do soboty 24 sierpnia.



Podczas koncertu inaugurującego VIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana wystąpiła poznańska orkiestra Feel Harmony pod dyr. Łukasza Borowicza. Partię solową na klarnecie wykonał Jakub Drygas. Podczas koncertu inaugurującego VIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana wystąpiła poznańska orkiestra Feel Harmony pod dyr. Łukasza Borowicza. Partię solową na klarnecie wykonał Jakub Drygas.
Kilkanaście minut przed koncertami parkowe alejki pustoszały, ponieważ największą atrakcją Festiwalu Mozartiana jest wyjątkowa muzyka. Kilkanaście minut przed koncertami parkowe alejki pustoszały, ponieważ największą atrakcją Festiwalu Mozartiana jest wyjątkowa muzyka.
Pokazy fontanny tańczącej do muzyki Mozarta można zobaczyć w czwartek i piątek o godz. 21:15. Pokazy fontanny tańczącej do muzyki Mozarta można zobaczyć w czwartek i piątek o godz. 21:15.
Podczas wieczornych koncertów możemy posłuchać muzyki inspirowanej twórczością Mozarta. Pierwszego dnia odwiedziliśmy rejony Morza Śródziemnego, w czwartek usłyszymy utwory Mozarta w jazzowych aranżacjach, a w piątek sceną przed Pałacem Opatów zawładną Zulusi. Podczas wieczornych koncertów możemy posłuchać muzyki inspirowanej twórczością Mozarta. Pierwszego dnia odwiedziliśmy rejony Morza Śródziemnego, w czwartek usłyszymy utwory Mozarta w jazzowych aranżacjach, a w piątek sceną przed Pałacem Opatów zawładną Zulusi.

Muzyki klasycznej najbardziej lubię słuchać:

- Przekraczając bramę Parku Oliwskiego mamy się poczuć, jakbyśmy weszli w inny świat, świat bajki, świat 2. połowy XVIII w., czyli czasów, gdy żył Mozart - mówi Jan Łukaszewski, dyrektor festiwalu Mozartiana.

Choć główne koncerty festiwalowe odbywają się na scenie przed Pałacem Opatów, tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się nie w Parku Oliwskim zobacz na mapie Gdańska, a w Domu Uphagena. W niedzielę na ul. Długiej pojawił się m.in. stragan kramarki z czasów Mozarta. Gości przybyłych na koncerty kameralne witał sam Uphagen z rodziną, a po domu przechadzała się jego służba.

W środę odbyła się oficjalna inauguracja VIII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Z porozwieszanych w parku głośników dobiegała muzyka Mozarta, a za bramą przechadzali się aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni w stylowych strojach. W jednym miejscu odbywała się biesiada przy suto zastawionym stole, w innym - cyganka wróżyła z kart. Sąsiednią alejką przechadzały się kurtyzany zaczepiając panów spacerujących pod rękę ze swoimi partnerkami.

Festiwalowa publiczność przyglądała się temu wszystkiemu z zaciekawieniem, robiła zdjęcia i nagrywała filmy telefonami. Kilkanaście minut przed koncertami parkowe alejki opustoszały, ponieważ największą atrakcją Mozartian jest wyjątkowa muzyka.

Festiwal otworzyło wykonanie utworu współczesnego. Poznańska orkiestra Feel Harmony pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykonała utwór skomponowany na specjalne zamówienie Jana Łukaszewskiego, inspirowany kontredansami Mozarta. Usłyszeliśmy również Koncert klarnetowy, ale znów nieco przekornie, nie Mozarta (choć to właśnie jego koncert A-dur KV 622 jest jednym z najpopularniejszych), a skomponowany przez tworzącego w tym samym czasie Karola Kurpińskiego. W programie znalazło się jednak miejsce i dla kompozycji wielkiego Amadeusza - w finale zabrzmiała jego Symfonia g-moll nr 40 KV 550.

Po koncercie publiczność natychmiast udała się na pokaz fontanny tańczącej do muzyki mistrza, a po nim powróciła na swoje miejsca w oczekiwaniu na dalsze wrażenia muzyczne, których dostarczył Nando Citarella z włoskim zespołem La Paranza.

VIII festiwal Mozartiana potrwa do soboty. W czwartek i piątek o godz. 16:30 na polanie za Wozownią odbędzie się specjalny program "Mozart dla dzieci". W czwartek o godz. 19 na scenie przed Pałacem Opatów aktorzy z Teatru Polskiego w Bielsku Białej wystawią sztukę Petera Shaffera "Amadeus". Tego samego dnia o godz. 22 posłuchamy jazzowych interpretacji utworów Mozarta w wykonaniu Krzysztof Herdzin Trio (Herdzin, Kubiszyn i Konrad).

W piątek o godz. 18:30 utwory Mozarta wykona Capella Bydgostiensis pod dyr. Jose Marii Florencia. O godz. 22 natomiast na scenę przed Pałacem Opatów wkroczą prawdziwi Zulusi, którym akompaniował będzie wiedeński kwartet smyczkowy.

Podczas koncertu finałowego, który odbędzie się w sobotę o godz. 21 w Katedrze Oliwskiej zobacz na mapie Gdańska wystąpią organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana - Polski Chór Kameralny pod dyr. Jana Łukaszewskiego, wspólnie z Akademie für Alte Musik Berlin oraz fenomenalna Emma Kirkby.

W czwartek i piątek o godz. 21:15 będzie można również zobaczyć pokazy fontanny tańczącej do muzyki Mozarta.

Wstęp na koncerty (poza finałowym) jest wolny. Bilety na koncert finałowy w cenie 30, 60 i 90 zł.

Tańczące fontanny na inaugurację festiwalu Mozartiana 2013

Wydarzenia

VIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana (13 opinii)

(13 opinii)
0-90 zł
muzyka poważna, festiwal muzyczny

Miejsca

Zobacz także

Opinie (32) 1 zablokowana

  • WYŁĄCZCIE ŚWIATŁA W PAŁACU!!!

    Na czas pokazu tańczącej fontanny światła w pałacu powinny być wyłączone. Wczoraj popsuły cały efekt.

    • 4 0

  • Dobre zapieksy mają koło katedry w busie (1)

    i tyle:)

    • 1 1

    • zapiekasy

      jedlismy po obejrzeniu fontan i wcale nie byly takie dobre, a poza tym klania sie Sanepid, ręce wycierane w spodnie, przygotowanie posilkow golymi rekami i jednoczesnie kasowanie pieniędzy, nigdy wiecej

      • 0 0

  • O!

    Ale piękna scena w tym roku!!

    • 1 1

  • (1)

    No wlasnie te Panie wyszly z teatru, tylko po co oglaszac iz jest to powrot do czasow Mozarta to jest powrot do fantasy. Te ogromen suknie byly tylko do noszenia na dworach krolewskich a nie do chodzenia po parku ( w Oliwie). I nie byly na ciezkich kosntrukcjach, crin to wynalazek XIX wieku wieku. W XVIII noszono albo panier albo pikowane bumroll.
    Co do higieny to i w osiemnastym wieku były lazienki, wiec akurat argument nie ma sensu a to, że pod perukami jakoby bywały wszy to pogląd juz dawno nie aktualny.
    Co do ogromnych dekoldów to nie bylo absolutnie sukien slubnych z koszmarka, a jakie były .... wystarczy wybrać sie do Muzeum Narodowego i obejrzeć sobie portrety rodziny Gralathów.

    • 2 3

    • heh

      Ty się najpierw ortografii naucz dekoldzie :)

      • 3 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

ERGO Hestia jest sponsorem tytularnym największej hali sportowo-widowiskowej na Pomorzu - ERGO ARENY. Od kiedy?

 

Najczęściej czytane