• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tańczące fontanny i przebierańcy w Parku Oliwskim. Trwają Mozartiana

Ewa Palińska
21 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Mozart w Parku Oliwskim. Zobacz, jak wygląda impreza.


Kto odwiedził w środę Park Oliwski zobacz na mapie Gdańska, z pewnością nie narzekał na brak atrakcji. Obok wspaniałej muzyki w znakomitym wykonaniu można było przyglądać się grze aktorów, wcielających się w postaci dworzan i mieszczan z czasów Mozarta, stać się częścią odgrywanych przez nich scen, a po zmroku podziwiać fontannę tańcząca do muzyki austriackiego kompozytora. Organizatorzy przygotowali również inną niespodziankę, tym razem w pełni współczesną - przed Pałacem Opatów stanął telebim, dzięki czemu licznie odwiedzająca festiwal publiczność nie będzie miała problemu z oglądaniem tego, co dzieje się na scenie.



Tańczące fontanny w Parku Oliwskim.

"Eine kleine Nachtmusik" na jazzowo.

Choć program festiwalu Mozartiana został poszerzony o koncerty kameralne, część plenerowa od lat odbywa się w takiej samej formie. Kto jednak odwiedził Park Oliwski w środowe popołudnie, mógł zauważyć pewne zmiany. Aktorzy, przebrani w stroje stylizowane na te z czasów Mozarta, nie statystowali, a prezentowali interaktywne show. W jednej chwili można było znaleźć się w centrum odgrywanych wydarzeń, a nawet stać się ich aktywnym uczestnikiem. Podobnych atrakcji możemy się spodziewać do końca Mozartianów, czyli do soboty.

- Będą się działy rzeczy dziwne, zaskakujące i obawiam się, że jeżeli wejdziecie do Parku Oliwskiego w trakcie trwania festiwalu, możecie wyjść z niego odmienieni - mówi Jakub Kornacki, reżyser przestrzeni festiwalu i czwartkowej inscenizacji opery Don Giovanni. - Aktorzy będą wchodzili z wami w interakcje, będą was wciągali w różnorakie historie, a więcej nie powiem, bo wszystko jest ściśle tajne - śmieje się.

Podczas festiwalu Mozartiana najważniejsza jest jednak muzyka. Już przekraczając bramy Parku Oliwskiego można było wsłuchiwać się we wspaniałą muzykę Mozarta płynącą z rozwieszonych na terenie parku głośników. Późnym popołudniem odbyła się inauguracja części plenerowej, podczas której Orkiestra Polskiej Fiharmonii Kameralnej Sopot wykonała kompozycje Leopolda oraz Wolfganga Amadeusza Mozartów, w tym Koncert klarnetowy A - dur KV 622, z fenomenalną Shirley Brill w roli solistki. Równie znakomity był meksykański dyrygent Sergio Cardenas, który po zakończeniu koncertu, jeszcze zanim odwrócił się do publiczności, nagrodził wykonawców gromkimi brawami.

Serdeczna atmosfera panująca na scenie udzieliła się publiczności, która okrzykami uznania doprosiła się bisu. I zapewne owacjom nie byłoby końca, gdyby nie fakt, że chwilę później, po przeciwległej stronie Pałacu Opatów, rozpoczynał się pokaz fontanny tańczącej do muzyki Mozarta.

Późnym wieczorem wysłuchaliśmy jazzowych interpretacji utworów Mozarta w wykonaniu Włodek Pawlik Trio. Zainteresowanie było ogromne (w końcu na scenie występował zdobywca Grammy), a ci, którym nie udało się podejść blisko sceny, mogli oglądać wykonawców na telebimie, o którego zainstalowanie festiwalowa publiczność prosiła od kilku edycji.

Przed nami jeszcze trzy festiwalowe dni, podczas których atrakcji nie zabraknie. W czwartek o godz. 19 odbędzie się inscenizacja opery W. A. Mozarta "Don Giovanni", a o godz. 22 własne interpretacje utworów salzburskiego geniusza wykona znakomity włoski improwizator, Michele Di Toro.

W piątek po raz kolejny posłuchamy utworów Leopolda i W.A. Mozarta (godz. 18.30), a wieczorem (godz. 22) przekonamy się, ile wspólnego mieli ze sobą Wolfgang Amadeusz Mozart oraz najwybitniejszy polski etnolog Oskar Kolberg. Podczas koncertu, który przyjmie formę wiejskiego balu, wystąpią: Prusinowski Trio, Marcin Pospieszalski, Hermann Hertel, Albin Paulus i Simon Wascher.

Festiwal zamknie w sobotę Koncert Finałowy w Katedrze Oliwskiej w doborowej obsadzie. Obok światowej sławy solistów z Niemiec i Szwajcarii, wystąpią Polski Chór Kameralny oraz grająca na instrumentach dawnych - Akademie für Alte Music Berlin pod dyr. Jana Łukaszewskiego, dyrektora artystycznego festiwalu Mozartiana.

Organizatorzy pamiętają również o najmłodszych. W czwartek i piątek o godz. 16.30 na polanie za Starą Wozownią odbędą się specjalne spotkania z muzyką, podczas których Wolfgang Amadeusz Mozart wraz z żoną Konstancją zaproszą do wspólnej zabawy nie tylko dzieci, ale również ich rodziców.

Wstęp na wydarzenia plenerowe jest wolny. Bilety na Koncert Finałowy kosztują 90, 60 i 30 zł i są do nabycia w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego lub na godzinę przed koncertem.

Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana (11 opinii)

(11 opinii)
muzyka poważna, festiwal muzyczny

Miejsca

Zobacz także

Opinie (44)

  • przestawianie ławek

    Pani dyrygująca przestawianiem ławek na widowni - wrażenia bezcenne

    • 2 1

  • REWELACJA

    Włoski pianista - REWELACJA, po prostu wymiatał, bardzo podobał mi się też fantastyczny show na cztery ręce z... (tak!) prowadzącym. Tego się nie spodziewałam, ale też to jest właśnie to czego oczekuje się od koncertu: spontan, energia i do domu nie chciało się wracać!!!

    • 7 0

  • zgadzam się

    Włoch super i końcówka z prezenterem też. O ławkach się nie wypowiadam. Brawo

    • 3 0

  • A co z tymi lawkami? Zle staly czy przeszkadzaly?

    • 0 0

  • Miło spędzony wieczór w parku oliwskim :-)

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Fragment wiersza którego z polskich poetów znajduje się na Pomniku Poległych Stoczniowców?

 

Najczęściej czytane