Wiadomości

Talent został w rodzinie - wystawa "Nasze martwe" w Galerii Da Vinci

Jedna z prac Anny Bereźnickiej-Kalkowskiej.
Jedna z prac Anny Bereźnickiej-Kalkowskiej. mat. prasowe

Nastrojowe martwe natury i refleksyjne scenki rodzajowe - prawie 40 prac Kiejstuta Bereźnickiego oraz jego dwóch córek: Anny Bereźnickiej-Kalkowskiej i Olgi Bereźnickiej-Korczewskiej można od wtorku oglądać w gdańskiej Galerii Da Vinci.Malarstwo Kiejstuta Bereźnickiego cieszy się w Polsce i poza jej granicami należytym uznaniem. Nieco mniej rozpoznawalne, choć równie interesujące, są prace dwóch córek tego znakomitego artysty: Anny Bereźnickiej-Kalkowskiej i Olgi Bereźnickiej-Korczewskiej. Wystawa w Galerii Da Vinci jest doskonałą okazją do zapoznania się z ich twórczością.

- To wspólna, rodzinna wystawa, zorganizowana z okazji otwarcia nowej siedziby naszej galerii - mówi Anna Staniukiewicz z Galerii Da Vinci. - Zaprezentujemy na niej prace Bereźnickiego, głównie te z ostatnich lat, oraz obrazy autorstwa jego córek, pochodzące ze zbiorów prywatnych.

Ekspozycja zatytułowana "Nasze martwe" składa się przede wszystkim z martwych natur, w których specjalizują się Anna Bereźnicka-Kalkowska i Olga Bereźnicka-Korczewska. Tak jak i ojciec obu autorek, w swojej twórczości prowadzą one dialog z tradycją malarską dawnych mistrzów. Na ich obrazach pojawiają się przedmioty użytku codziennego, przemieszane z zaskakującymi, często budzącymi niepokój obiektami, takimi jak trofea myśliwskie.

Wystawa w gdańskiej galerii czynna będzie do 16 sierpnia.

Kiejstut Bereźnicki urodził się w 1935 roku w Poznaniu. Studia artystyczne ukończył w gdańskiej PWSSP (obecnie ASP). Był uczniem Stanisława Teisseyre'a i Jacka Żuławskiego, dyplom uzyskał w roku 1958 w pracowni pierwszego z nich. W roku 1960 rozpoczął pracę pedagoga w macierzystej uczelni, od roku 1982 kieruje pracownią malarstwa, natomiast w latach 1981-1984 pełnił funkcję prorektora. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi w 1969 r., Zasłużony dla Ziemi Gdańskiej w 1972 r. oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1985 r. Inspiracje czerpie z barokowego malarstwa holenderskiego i polskiego portretu trumiennego.

Opinie (2)

  • super, na pewno będę

    • 2 0

  • Nowa lokalizacja

    Teraz Galeria mieści się przy ul.Tkackiej.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

04

grudnia

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Kolejny amerykański sukces gdańskiej aktorki
Amerykański sukces gdańskiej aktorki

Kulinaria

Jedzenie do domu: testujemy słoiki z restauracji
Jedzenie do domu: testujemy słoiki

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?