Spektakl

Taka dusza

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Miniatura - Wrzeszcz

adres:
Gdańsk, Al. grunwaldzka 16 pokaż na mapie
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
data premiery:
16 grudnia 2017
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

5.0 / 5 (3 głosy)

Taka dusza
Spektakl jubileuszowy z okazji 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku.

Dla widzów od 10 lat.

Przedstawienie jubileuszowe "Taka dusza" jest pomyślane jako lekcja teatru dla młodszych widzów i podróż sentymentalna dla starszych. Będzie okazją do zapoznania się ze wszystkimi, którzy współtworzą dzieło teatralne oraz poznania specyfiki teatru lalkowego, m.in. rodzajów lalek. Autor scenariusza i reżyser Mieczysław Abramowicz był w latach 70. aktorem w Miniaturze, a później po skończeniu reżyserii teatru lalek na PWST w Białymstoku kilkakrotnie tutaj reżyserował. Scenografię nawiązującą do słynnych projektów Alego Bunscha zaprojektował Przemysław Klonowski, scenograf, teatrolog i reżyser operowy. W spektaklu zagrają też oryginalne lalki z "Bo w Mazurze taka dusza". Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Stachurski, poeta, pedagog i kompozytor, który przez wiele lat był związany z Teatrem Miniatura.

W ramach jubileuszu odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej Wileński Teatr Łątek, premiera spektaklu "Taka dusza" w reżyserii Mieczysława Abramowicza oraz gala jubileuszowa.

Wileński Teatr Łątek był pierwszym teatrem lalkowym, który pojawił się w Gdańsku po wojnie. Był to teatr rodzinny prowadzony przez Olgę Totwen i jej dwie córki, Ewę i Irenę. Swoje spektakle marionetkowe zaczęły prezentować regularnie od października 1947 roku, a w grudniu odbyła się pierwsza przygotowana od początku do końca w Gdańsku premiera - "Najszczęśliwsza z sióstr" wg Ewy Szelburg-Zarembiny. W 1950 roku teatr został upaństwowiony i pojawił się duet, który stworzył markę Miniatury - dyrektor i scenograf Ali Bunsch i reżyserka Natalia Gołębska.

To oni zrealizowali w 1962 roku przedstawienie "Bo w Mazurze taka dusza", które pozostało w repertuarze Miniatury przez 25 lat. Na jego potrzeby powstało ponad 50 lalek - pacynek i kukieł, które animowało grono znakomitych lalkarzy, m.in. Aleksander Skowroński, Józefina Unczur i Henryk Zalesiński. Z tym spektaklem teatr objechał prawie cały świat, zdobył wiele nagród. Wychowało się na nim kilka pokoleń gdańszczan.

Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Abramowicz
Scenografia: Przemysław Klonowski
Muzyka: Jerzy Stachurski
Wykonanie muzyki: Anna Szalk (skrzypce), Ryszard Borysionek (akordeon)
Nagranie muzyki: Tadeusz Korthals

Obsada:
Jolanta Darewicz
Edyta Janusz-Ehrlich
Jacek Gierczak
Agnieszka Grzegorzewska
Piotr Kłudka
Jacek Majok
Hanna Miśkiewicz
Jadwiga Sankowska
Wojciech Stachura
Joanna Tomasik
Andrzej Żak
Magdalena Żulińska

Recenzja Trojmiasto.pl

Recenzja spektaklu "Taka dusza" i jubileusz w Miniaturze

Sobotni wieczór w Teatrze Miniatura był okazją do uczczenia kilku wspaniałych jubileuszy: 70. rocznicy istnienia teatru lalkowego w...

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.