• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Tadeusz Ted Dziewanowski | spotkanie autorskie

Trzy światy, trzy osobowości, trzy niezwykłe talenty - zapraszamy na spotkanie autorskie do Oliwskiego Ratusza Kultury:
TADEUSZ TED DZIEWANOWSKI | "Światy Alternatywne"
PIOTR KALMAR DZIEWANOWSKI | rysunki
DANIEL BOURNE | tłumaczenie

Tadeusz Ted Dziewanowski  ur. 1953 r. w Gdańsku poeta i tłumacz. Swoje wiersze, tłumaczenia, recenzje i aforyzmy publikował w Toposie, Protokole Kulturalnym i ReWirach. Jego utwory w tłumaczeniu Daniela Bourne'a ukazywały się w amerykańskich periodykach literackich. Jest współzałożycielem nieistniejącej już Wrzeszczańskiej Konfraterni Twórców Tawerna Psychonautów. Jego debiutancki tom wierszy zatytułowany Siedemnaście tysięcy małpich ogonów zdobył nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Złoty Środek Poezji na najlepszy debiut książkowy roku. Jest członkiem The Dead Good Poets' Society w Liverpoolu oraz współzałożycielem Gdańskiego Klubu Poetów.

Daniel Bourne jest autorem wielu książek, między innymi tomów poetyckich "Where No One Spoke the Language" i "The Household Gods." Przełożył i opublikował na łamach najważniejszych amerykańskich pism literackich znaczącą ilość dzieł wielu polskich poetów i pisarzy. W Polsce jego twórczość kilkakrotnie ukazywała się w polskich czasopismach takich, jak "Odra," "Topos" i "Nieobecność."

W Stanach Zjednoczonych Daniel Bourne jest profesorem literatury amerykańskiej i "creative writing" w The College of Wooster w stanie Ohio, i redaktorem naczelnym magazynu literackiego "Artful Dodge. Po raz pierwszy przyjechał do Polski w 1980 roku, w okresie "Lata Solidarności."  Wielokrotnie potem powracał tu, między innymi na stypendium Fulbrighta w okresie 1985-87, w celu tłumaczenia polskiej poezji. Ostatnio, podczas kolejnych wizyt w Polsce stale pracuje nad nowymi tłumaczeniami, projektami dotyczącymi literatury przyrody i miejsca.

Piotr Dziewanowski - urodzony w Gdańsku w 1983, przez całe życie związany z tym miastem. Rysownik- pasjonat. Na co dzień zajmuje się konserwacją zabytków wydobytych z dna Morza Bałtyckiego. W ciągu ostatnich lat kilkakrotnie połączył pasję rysowniczą i konserwatorską, gdy tworzył rysunki zabytków do monografii poświęconych przemianom w szkutnictwie rzecznym w Polsce oraz Miedziowcowi- średniowiecznemu statkowi odkrytemu w Zatoce Gdańskiej. Autor kilku wystaw na terenie Gdańska: Gdańska Szkoła Artystyczna (wystawa zbiorowa)), Gminne Centrum Kultury w Nędzy, Zamek Piastowski w Raciborzu, Oliwski Ratusz Kultury (Gdańsk), Cafe Albert (Gdańsk) 2019; Degustatornia, Fajna Sztuka 2018, Graciarnia 2017; Vinifera, Protokultura 2016; Arthouse 2015; WiMBP 2009) oraz murali w gdańskich lokalach (Graciarnia, Rednek, Na Okrągło, Degustatornia). Od 2021 roku artysta- rezydent w Pomorskim Inkubatorze Kultury w Gdańsku Wrzeszczu. Twórca rysunkowego projektu Kalmaryzacja, obejmującego prace o różnej tematyce: od prześmiewczych po bardzo poważne.  Poczuciem absurdu zaraził się od Monty Pythona oraz Juliana Antonisza, mrok odkrył zaś dzięki twórczości Zdzisława Beksińskiego. Bardzo często przewijającymi się w jego twórczości motywami są gry słowne oraz mniej lub bardziej fantastyczne zwierzęta.

Opinie

Sprawdź się

Kto napisał książkę zainspirowaną życiem w falowcu?