• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Tadeusz Chyła. Malarstwo - wernisaż

Od 23 czerwca do 31 lipca w murach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zagości trzydzieści pięć płócien Tadeusza Chyły, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (poprzednio Instytutu Sztuk Plastycznych w Sopocie), sopocianina z urodzenia i niezapomnianego barda z teatru "Bim-Bom" i kabaretu "To Tu".

"Tadeusz Chyła. Malarstwo" obrazy z kolekcji prywatnych. Wystawa w holach.

Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli 24 czerwca - 31 lipca 2016, w godz. 11:00-19:00.
Wernisaż : 23 czerwca 2016 o godz. 18:00.
Wstęp wolny.

Tadeusza Chyłę właściwie znamy z obrazów. Tych utkanych nutami i ciepłym głosem w balladach o "Cysorzu, co ma klawe życie", "Złotej karocy" i wielu innych. Jego talent spotkało uznanie w Polsce i zagranicą, wyrażone wieloma nagrodami w Opolu oraz licznymi występami w Niemczech, Austrii, Francji, Holandii. Bez wątpienia, podkreślał to zresztą w wywiadach sam Tadeusz Chyła, jego wrażliwość artystyczną ukształtowało malarstwo. Wystawa w sopockiej Galerii Sztuki to okazja, aby się o tym przekonać. Wprawdzie malarstwo nie było dla Tadeusza Chyły "wykonywanym zawodem", stanowiło jednak jego największą pasję, której profesjonalny kształt nadały studia w Sopocie i Gdańsku. To unikalne zestawienie akademickiego przygotowania i wynikającej tylko z wewnętrznej potrzeby twórczości przyniosło czysto intymne dzieła o wysokich walorach artystycznych.

Malarstwo Tadeusza Chyły mieści się w konwencji polskiego koloryzmu, z którym zetknął się w czasie swoich studiów w Sopocie i Gdańsku za sprawą prof. Juliusza Studnickiego i później u prof. Jacka Żuławskiego. Jego obrazy wyróżniają się paletą barw - harmonijnie dobraną, żywą, intensywną, kształtującą przestrzeń jak i nastrój. W pociągnięciach pędzlem, plamach, barwach i fakturze widać zarówno śmiałość jak i wielką wnikliwość. Tematyka jest dość szeroka - akty, portrety, pejzaże, martwe natury. O swoim malarstwie autor mówił bliskim, że jest dla niego modlitwą, kontaktem z absolutem.

Twórczość malarska Tadeusza Chyły, podobnie jak wielu innych przedstawicieli powojennego koloryzmu, zasługuje na szerszą prezentację. Prace kolorystów w historii polskiej sztuki można porównać do szlachetnych kamieni - wydobyte na światło dzienne zyskują blask, a ich wielorakie refleksy odnajdziemy w licznych dokonaniach polskiego malarstwa z ostatniego półwiecza.

Obrazy powstałe na przestrzeni kilkudziesięciu lat zebrano i przygotowano do ekspozycji dzięki uprzejmości żony artysty pani Anny Chyły oraz staraniom kolekcjonerów państwa Ewy i Pawła Bogutów. Kuratorem jest pani Blanka Wyszyńska-Walczak.

Tadeusz Chyła urodził się w Sopocie i tam też wykształcił na wszechstronnego artystę wysokiej próby. Dzięki wystawie w wymiarze symbolicznym powraca do miejsca gdzie wszystko, co najważniejsze w jego życiu miało swój początek, do swojego domu.

Kurator: Blanka Wyszyńska-Walczak

Patroni medialni:
Polskie Radio Trójka, Gazeta Wyborcza, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn Prestiż, Kulturaonline.pl, In Your Pocket, Pomorskie.eu.

Opinie

Sprawdź się

Czy wartownia nr 1 na Westerplatte posiadałą kiedyś toaletę?