• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Szukając przestrzeni - wystawa

Sztuka jest działaniem celowym, czymś przemyślanym, o określonym kierunku i charakterze. A co jeżeli jednak nie? Co jeśli jest produktem ubocznym, czymś co powstaje niezamierzenie, na skutek rzeczy nie mających żadnego związku z jakimkolwiek działaniem artystycznym?

Pokazane na tej wystawie prace, są właśnie ubocznym efektem dwuletniej pracy naukowej. Z blisko 30 000 obrazów wykonanych mikroskopem elektronowym, metodą dość mozolnej selekcji, wybrano 40. Warto tutaj podkreślić słowo "obrazy", ponieważ ów mikroskop nie jest mikroskopem optycznym, więc tych prac nie można określać mianem fotografii. Prace te wykonywane są wiązką elektronów. Dzięki takiej technologii jesteśmy w stanie obserwować zupełnie inny i tajemniczy świat, rządzący się swoimi prawami, wręcz wyjęty spod praw natury na co dzień doświadczanych przez człowieka. Patrząc w głąb materii, grawitacja nie odgrywa już aż tak dużej roli.

Obserwowanymi przez naukowców przedmiotami są próbki rzeczy tak prozaicznych, jak na przykład śrubka, czy kawałek cegły. Jednakże nigdy byśmy o nich nie pomyśleli w ten sposób, gdybyśmy widzieli to, co widzi mikroskop elektronowy - niesamowite bogactwo form, faktur i odcieni. Abstrakcyjna poezja w czystej formie, wręcz nieskończone źródło inspiracji, a przecież to tylko produkt uboczny pracy naukowej, próbka w oceanie innych próbek, pomoc dla naukowca, starającego wyobrazić sobie przebieg reakcji fizykochemicznych. Podążając za słynnymi słowami prof. Richarda Feynmana, "There's plenty of room at the bottom", szukamy sztuki w mikro-przestrzeni.

Obrazy powstały w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Gdańskiej. Natomiast w ramach współpracy międzyuczelnianej, artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wykonali szereg dzieł wchodzących w dziedziny rzeźby i VJ-art oraz VR. Prace są bezpośrednio inspirowane obrazami z mikroskopu elektronowego, przez co tworzą z nimi swoiste środowisko i nawiązują otwarty dialog - świata naszego ze światem wyrwanym z mikrometrycznej skali.

Wernisaż wystawy odbędzie się 3 marca 2024 r. w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, przy ul. Targ Rakowy 11. Wystawa będzie dostępna przez cały marzec, a następnie zostanie przeniesiona na teren Politechniki Gdańskiej.

BLED to nie zderzenie światów. To subtelne przenikanie się, a nawet więcej - wtapianie się jednego świata w drugi, następnie trzeci, czwarty... To fuzja tak delikatna, że niemal naturalna. BLED rozlewa przed tobą swój czas. Pamiętaj wnikliwie, gdy się zbliżysz. Spontaniczność, organiczność i minimalizm schowane pod warstwą kosmicznego pyłu, pokrywającego pustynną planetę na końcu galaktyki - BLED, czyli Emil Miszk i Sławek Koryzno zapraszają na podróż, z której nie chce się wracać.
Plan Wernisażu 03.03.2024r.
17:00 Otwarcie wystawy
18:00 Wykład na temat mikroskopii elektronowej Prof. Jakuba Karczewskiego
19:00 Koncert zespołu Bled
Wstęp na wernisaż oraz wykład - bezpłatny
Wstęp na koncert zespołu BLED - 30 zł
Goście wernisażu są zwolnieni z opłaty za koncert.

Kuratorka:
Piotr Okoczuk, Jan Raczyński, Jan Engel

Koordynacja :
Piotr Okoczuk

Selekcja obrazów:
Piotr Okoczuk, Jan Raczyński, Jan Engel, Marta Kieżel, Weronika Anna Michalak, Maja Pućko, Magdalena Gołaszewska

Rzeźba:
Jan Raczyński, Weronika Anna Michalak, Maja Pućko, Magdalena Gołaszewska, Laura Omernik, Gary Garnowski

Autorzy obrazów:
Jakub Karczewski, Jacek Ryl, Marta Prześniak-Welenc, Aleksandra Mielewczyk-Gryń, Tomasz Klimczuk, Beata Bochentyn

Projekcja multimedialna:
Gary Garnowski

Obróbka zdjęć:
Jan Engel

Muzyka:
Artur Szalsza
Identyfikacja wizualna:
Mary Zaleska

Doradztwo:
Barbara Kościelska, Adrianna Majdzińska

Teksty:
Jan Dąbrowski

Sponsorzy:
Instytut Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej PG
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG
Politechnika Gdańska
Akademia Sztuk Pięknych
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku
Patronaty honorowe:
Narodowe Centrum Kultury
Prezydent Miasta Gdańsk
Politechnika Gdańska
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG

Patronaty:
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Muzeum Gdańska
Notes na 6 tygodni
Radio Gdańsk
Trojmiasto.pl

Opinie

Sprawdź się

Gdański aktor Piotr Witkowski zagrał w filmie: