• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Sztutowo - czarne na białym. Plener fotograficzny.

  • sobota - niedziela, 28 - 29 września 2013
  • Lokalizacja
    Sztutowo
  • Bilety
    wstęp wolny
maj 19

niedziela, godz. 10:00 - 15:00

Kniewo,
bilety 39 zł
ulgowy 10-36 zł
maj 18-19

sobota - niedziela, godz. 08:00

Gdańsk,
bilety 370 zł
ulgowy 200 - 300 zł
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie zapraszają do udziału w plenerze fotograficznym "Sztutowo - czarne na białym", który odbędzie w dniach 28-29 września 2013 r. na terenie Sztutowa.

Projekt skierowany jest do osób dorosłych, mających doświadczenie w fotografowaniu. Podczas dwudniowego pleneru uczestnicy pod okiem fotografa, p. Grzegorza Mehringa, będą starali się za pomocą obrazu uchwycić krajobraz miejsca, na którym historia odcisnęła swoje piętno.

Cechą wyróżniającą warsztaty będzie powrót do fotografii analogowej oraz zajęcia w ciemni, gdzie uczestnicy będą samodzielnie wywołać zdjęcia.
Bezpośrednią inspiracją pleneru fotograficznego na terenie Sztutowa był projekt badawczy "Sztutowo czy Stutthof? Oswajanie krajobrazu kulturowego" prowadzony przez antropologów i archeologów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Sztutowo to niewielka miejscowość położona przy Mierzei Wiślanej. Przed II wojną światową leżała w granicach Wolnego Miasta Gdańska. 1 września 1939 r. została wcielona do III Rzeszy. Na jej terenie powstał niemiecki obóz koncentracyjny KL Stutthof, który funkcjonował od 2 września 1939 r. do 9 maja 1945 r. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu leżącym w obecnych granicach Polski.
Niewątpliwie tragiczna historia wywarła wpływ na to miejsce - na jego krajobraz i mieszkańców. Choć minęło kilkadziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej to pamięć o wydarzeniach tamtego okresu jest wciąż obecna w świadomości ludzi żyjących w Sztutowie.
Końcowym efektem projektu będzie wystawa fotografii uczestników warsztatów prezentowana w Muzeum w Sztutowie (w terminie od maja do września 2014r.)
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Muzeum zapewnia transport uczestników z Gdańska do Sztutowa i powrót, nocleg 28/29 września 2013 r. oraz pokrywa koszty materiałów fotograficznych.

Chętnych do uczestniczenia w warsztatach prosimy o zapoznanie się z regulaminem i przysłania wypełnionej karty zgłoszeniowej (do pobrania na stronie www.muzeum1939.pl) wraz z 3 zdjęciami ze swojego portfolio do 25 września br. (do godz. 12.00)

Zgłoszenia i pytania prosimy kierować do p. Katarzyny Pietrzyk, k.pietrzyk@muzeum1939.pl lub pod numerem tel. 58 323 75 41

Opinie

Sprawdź się

Znana polska ilustratorka Anita Głowińska jest autorką: