Sztuka współczesna w Trójmieście. Gdzie można zobaczyć?

Sztuka współczesna ma swoich miłośników, jak i zagorzałych przeciwników. Wyraża się nie tylko poprzez malarstwo i rzeźbę, ale także instalacje, performance, wizualizacje świetlne i wiele innych.
Sztuka współczesna ma swoich miłośników, jak i zagorzałych przeciwników. Wyraża się nie tylko poprzez malarstwo i rzeźbę, ale także instalacje, performance, wizualizacje świetlne i wiele innych. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

To często trafny i wnikliwy komentarz współczesnego świata. Dzieła artystów, którzy cały czas żyją i tworzą, odwołują się do znanej nam kultury i popkultury, a także do nierozwiązanych wciąż problemów społeczno-politycznych. Ich dzieła możemy podziwiać między innymi w galeriach sztuki nowoczesnej, również w Trójmieście.Galerie sztuki w TrójmieścieCzy lubisz sztukę współczesną?

Zobacz wyniki (197)

Pałac OpatówPałac Opatów w parku OliwskimMapka to Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zgromadzone dzieła podzielone są tam na pięć działów: Grafika i tkanina, Malarstwo i rysunek, Ceramika i rzeźba, Dział teatralny oraz Galeria Polskiej Sztuki Nowoczesnej prezentująca ok. 400 najwybitniejszych prac polskich artystów z XIX i XX w.

Sam pałac należy do jednego z najpiękniejszych zabytków architektury późnego baroku na Pomorzu. Otaczający go słynny park Oliwski to popularne miejsce spacerów mieszkańców Trójmiasta oraz turystów.

Gallery One ArtGallery One Art to nowa, niewielka galeria, która powstała na ul. WajdelotyMapka we Wrzeszczu. Jak mówią twórcy, miejsce ma być mostem pomiędzy artystami, kolekcjonerami oraz pasjonatami sztuki.

- Galeria reprezentuje szeroką gamę sztuki nowoczesnej i jest zaangażowana w pielęgnowanie kariery zarówno dobrze ugruntowanych, jak i młodych, obiecujących artystów. Pragnie stworzyć dialog w sztuce współczesnej dla kolekcjonerów z całego świata. Ambicją G1 jest skupienie się na uczciwym i oryginalnym wyborze dzieł sztuki - czytamy na stronie galerii.
W Gallery One Art można zobaczyć prace między innymi takich twórców, jak Elisheva Nesis, Robert van Bolderick, Sara Twomey, Jerzy Kędziora, Ian Edwards, Jacek Kornacki, Marek Model czy Marek Wrzesiński.

Państwowa Galeria SztukiPaństwowa Galeria Sztuki mieści się w samym centrum SopotuMapka. W salach wystawienniczych galeria realizuje rocznie około dwudziestu pięciu wystaw sztuki współczesnej, ale także tradycyjnej. Współpracuje także z galeriami w kraju i za granicą. Kilkakrotnie gościła twórców światowej sławy, a wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych, które się tam odbyły, warto wspomnieć między innymi wystawy prac Franciszka Starowieyskiego, Franka O. Gehry, Josepha Beuysa, Romana Cieślewicza, Alfreda Kubina, Jerzego Nowosielskiego, Brunona Schulza, Teresy Pągowskiej, Piotra Potworowskiego, Marcina Maciejowskiego czy Dominika Lejmana.

Państwowa Galeria Sztuki prowadzi także działalność edukacyjną i wydawniczą. Przygotowuje katalogi oraz plakaty towarzyszące wystawom, współpracuje też ze znanymi grafikami i projektantami. Własna kolekcja sztuki współczesnej, gromadzona od ponad 40 lat, którą posiada galeria, składa się w większości z prac autorów środowiska gdańskiego.

Halo KulturaHalo Kultura działa w obszarze gdyńskiej kultury od stycznia 2018 roku. Stowarzyszenie powstało z oddolnej inicjatywy twórców kultury i ma formę "parasolową", zrzeszając kilkudziesięciu artystów i organizacji pozarządowych z Gdyni.

Przyczyną powołania inicjatywy była chęć stworzenia nowego miejsca na terenie kulturalnej mapy miasta i umożliwienie twórcom powołania otwartych pracowni. Zlokalizowane są w boksach na terenie podziemi Hali Płaskiej w zespole Gdyńskich Hal Targowych.

Halo Kultura przeprowadziła kilkaset wydarzeń - od kameralnych warsztatów dla dzieci i dorosłych, po duże wystawy sztuki (m.in. "Pełnia" w ramach gdyńskiej nocy muzeów), koncertów oraz wydarzeń lokalnych artystów i organizacje pozarządowe. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma instytucjami miejskimi, m.in. Centrum Designu, Konsulatem Kultury, Muzeum Miasta Gdynia, Agencją Rozwoju Gdyni. Halo Kultura wpływa też na proces przeobrażania się Gdyńskiej Hali poprzez sprowadzanie tam osób otwartych na nowe doświadczenia artystyczne i kulinarne.

CSW ŁaźniaCentrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA mieści się w dwóch budynkach: przy ul. JaskółczejMapka na Dolnym Mieście w Gdańsku oraz przy ul. Strajku DokerówMapka w Nowym Porcie.

- Naszą misją jest ukazywanie najnowszych zjawisk artystycznych w procesie ich przemian, reagowanie na aktualne zjawiska kulturalno-cywilizacyjne we współczesnym świecie - a zarazem edukacja w tym zakresie, wykorzystująca nowe media i technologie - jak można przeczytać na stronie galerii.
Łaźnia organizuje liczne wystawy, performance, warsztaty, konferencje naukowe, wykłady, koncerty i pokazy filmowe. Prowadzi także działalność wydawniczą, a w tym wymiany międzynarodowe, rezydencje artystyczne i programy edukacyjne.

Do najważniejszych tematów, pojawiających się w CSW ŁAŹNIA, należą połączenia sztuki z nauką, zjawisko sztuki zmieniającej tkankę miejską, muzyka i filmy eksperymentalne, sztuka wideo, zdarzenia artystyczne stojące na pograniczu dyscyplin oraz współpraca na rzecz lokalnych społeczności.

Kolonia ArtystówKolonia Artystów, wcześniej działająca na terenie Stoczni Gdańskiej i przy ul. Miszewskiego, jest jednym z ciekawszych miejsc artystycznych w całym Trójmieście. Od 2015 do 2018 była prowadzona pod szyldem Nowa Kolonia. Obecnie popularyzuje i promuje sztukę współczesną, w tym także niszową i niezależną, a także wspiera i organizuje projekty kulturalne, artystyczne i społeczne.

Kolonia Artystów realizuje między innymi cykl koncertów zatytułowanych 3 w 1 czy DNA (najciekawsze projekty muzyczne i wideo z zakresu Drone Noise Ambinet). Przygotowują także projekt OPEN - Otwarte Projekty Eksperymentów Narracyjnych, czyli działania z zakresu sztuk wizualnych.

Kolonia jest nową przestrzenią spotkań, czynna od poniedziałku do soboty. Na miejscu działa też miniksięgarniakawiarnia oraz sklep z płytami winylowymi i kasetami.

Opinie (40) 4 zablokowane

 • (3)

  Kolonia artystów/łaźnia... Tęsknię;(
  Jeśli chodzi o moje obserwacje w kwestiach estetyczno- jakościowych to architektura jak i szeroko pojęta "sztuka nowoczesna" stoją na coraz niższym poziomie. Fajnie, że doszły multimedia i wiele wystaw ma dodatkową oprawę audio wizualną- która też jest częścią danej "pracy". Natomiast moim zdaniem i tak coś się dzieje "nie tak" i chociażby widać to w architekturze, która chcąc czy nie chcąc też jest częścią kultury, niestety skończyły się czasy, że sama w sobie jest sztuką. Pałeczka obniża się systematycznie. Przechadzając się po mieście widzimy, że jest coraz gorzej...

  • 21 6

  • Ciesz się, że nie mieszkasz w Świebodzinie.

   • 2 3

  • Dolne miasto pany

   wystarczy spojrzeć na te "piekności" na Dolnym mieście. za cholere nie wiem co autor miał na myśli projektując te nowe bloki

   • 1 1

  • Muszę wziąć w obronę współczesna architekturę - XXI w jest pod tym względem wyjątkowy ponieważ jest wiele świeżości i niepowtarzalności w projektach, a także przełamania schematu. Co prawda architektura przez wielkie A niekoniecznie sprzyja masowym gustom i gustom deweloperów stad trzeba wysilać oko by znaleźć perły ;)

   • 0 0

 • Od początku XX wieku definicja sztuki została zatarta, a właściwie zniesiona. (2)

  Obecnie może się do niej zaliczać każdy wytwór cywilizacji. Nie musi cechować się pięknem, estetyką, funkcjami społecznymi czy użytecznością - co właśnie widzimy na przykładach takich wystaw.

  • 22 5

  • (1)

   Zauważ- im coś bardziej jest plastykowe, tandetne kanciaste i kiczowate- tym bardziej obecnie jest odbierane za prestiżowe, nowoczesne i atrakcyjne. Przykłady: Forum Radunia, Manhattan, większość zrealizowanych inwestycji na wyspie spichrzów(tylko geometrycznie nawiązująca do dawnej zabudowy).

   • 1 3

   • Po prostu ludzie mają już dość budowanych bez ładu i składu kamienic

    • 0 0

 • Problem jest w tym, że sztuka współczesna (4)

  Nie jest sztuką. Nawet przysłowiowy zjadacz chleba dostrzega różnicę pomiędzy dziełami Van Gogha, Michała Anioła a tymi obecnymi "dziełami"... Co śmieszne teraz do każdej sztuki czy performance trzeba napisać interpretację, żeby ujednolicić odbiór tych spaczonych "dzieł"- dawniej to odbiorca sam kształtował swoje odczucia względem sztuki, uczył się dostrzegać piękno- teraz piękna brak

  • 33 22

  • Otóż to. (1)

   Był taki fajny film, gdzie szanowany gościu opchnal obraz typa, który się nim opiekował. Zwykły ćpunem bez talentu ale on go polecił i...poszło.

   • 1 5

   • "Nietykalni". Bohater filmu nie był narkomanem. Czy miała talent to rzecz dyskusyjna. Film polecam. ;)

    • 2 0

  • Van Gogh i Michał

   Tworzyli na podstawie interpretacji swojego otoczenia. Dzisiaj też tak jest, różnica w otoczeniu... Wyobrażasz sobie betonowe sloneczniki?

   • 2 0

  • Ugh

   Przepraszam, ale to jest nonsens wynikajacy (zgaduje) z braku rozumienia historii sztuki. Jezeli wspolczesna sztuka nie trafia w Twoje gusta (albo mentalny horyzont "sztuki"), co mozna bez problemu uszanowac, to spoczko, ale najazd na wspolczesnych artystow jest zupelnie chybiony. Jezeli juz, to polecam najazd na pierwsza i druga wojne swiatowa. Tam sa powody zmiany kierunku sztuki (dadaizm, surrealizm, nihilizm, itd.). Dzis juz nie uwazamy, ze cywilizacja zachodu dumnie kroczy w strone nigdy-nie-konczacej-sie-glorii. Wrecz przeciwnie. Stad i wyraz tego w sztuce. Pozdrawiam.

   • 0 0

 • Liczyłem na wydruki z drukarek 3d, hologramy itp. (2)

  A tu prostokąt namalowany technikami z 1435 roku...

  • 12 3

  • (1)

   Znajdź absolwenta ASP który obsłuży drukarkę, albo wzornika który zamodeluje w programie produkt tak była dało się go wprowadzić na rynek, nikt z poza środowiska bez względu na poziom sztuki, rodzaj mediów, warsztat jakie stosuje nie zyska rozgłosu i pieniędzy, chyba że po śmierci jak to wszystko pierdolnie.

   • 4 1

   • Prawda.

    Po mojej styczności z ludźmi z ASP do tej pory, mam wrażenie że 90% zajęć to wpajanie snobizmu...

    • 3 0

 • CSW łaźnia

  Ciekawy obiekt, wart zobaczenia.

  • 4 5

 • Sztuka już dawno umarła. (4)

  j.w.

  • 10 6

  • Mamy PiS i TVP.

   Sztuka manipulacji.

   • 1 4

  • Została zabita polityką, spróbuj iść na ASP i poruszać tematy niewygodne, niezgodne z lewa linią.

   • 2 2

  • Nie umarła i ma się lepiej niż kiedykolwiek.

   W Polsce sztuka typu malarstwo nie istnieje praktycznie, ale tetary, filharmonie maja się bardzo dobrze. Na świecie za to malarstwo jest na niespotykanym dotąd poziomie. Nie można być ignorantem jak się wypowiada na temat sztuki.

   • 1 2

  • Sztuka wyjechała spod tyłka profesorom, którzy dalej siedzą w XVI wieku.

   A śmiesznie będzie, jak za parędziesiąt lat będą doktoraty z memów, tak jak teraz są z bełkotu naćpanych "pisarzy" sprzed wieku :)

   • 1 1

 • "Sztuka nowoczesna" (1)

  Czyli pomazane wymiocinami płótno przez studenta ASP, który ubiera się w żarówiaste sweterki i skarpetki nie do pary oraz popija starbuksa bez laktozy :) a potem wciska kit że widać tam jelenie na rykowisku rozmyślające nad prawami gejów i murzynek w XIX wiecznej Bawarii :) Trzeba zlikwidować publiczne finansowanie dla takich fanaberii, ciekawe ile tych wirtuozów pędzla przetrwa dłużej niż miesiąc :)

  • 26 12

  • Uśmiechnęłam się:)

   Przy ASP był kiedyś był bar i z tych ludzi zawsze była beka. Szkoda, że na śmiech reagowali donoszeniem... Co nie zawsze wychodziło im na dobre, bo policja też miała z nich bekę.

   • 10 1

 • Opakowania po keczupie (5)

  Byłem jakiś czas temu w pałacu Opatów z jednej strony sali wystawowej obrazy Kossaka z drugiej sztuka współczesna to jest 9 opakowań po keczupie na ścianie razem skleconych. Proszę mi wytłumaczyć jak miałem synom wytłumaczyć ten ciemnogród tj. wystawianie jakiegoś tam Kossaka(kto to jest w ogóle) obok tego dzieła sztuki współczesnej. Naprawdę cieszę się ze moje pieniądze idą na utrzymanie takich przybytków tak samo jak cieszy mnie jak idą na 500+ itp. Państwo polskie jako mecenas sztuki odpowiednio dobiera dyrektorów muzeów, teatrów, instytutów. Tylko dobieranie gustów większości Polaków jakoś im nie idzie.

  • 19 5

  • Wytłumacz synom jakim cudem PiS jest u władzy. (2)

   • 4 4

   • Nie wiesz nic o Wojciechu Kossaku? (1)

    Doucz się. Twój wpis Miłoszu to kompromitacja.

    • 0 6

    • Nie

     Twój wpis to kompromitacja - doucz się poczucia humoru.

     • 3 1

  • Gratuluję poczucia humoru

   Przynajmniej na wesoło. Od razu miałam skojarzenie z sondą, jaką swojego czasu przeprowadzali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pytali oni przechodzących turystów, co im się podoba na szlakach, a co by można było zmienić. I znaleźli się tacy, co byli oburzeni, że na żadnym ze szlaków nie ma ....Mc Donalda...

   • 4 0

  • Pałac Opatów

   ....ale jazda, przecież Miłosz napisał ironicznie o Kossaku...ludzie brak słów na waszą głupotę.
   Co do zarzadu Pałacu Opatów, to masz racje Miłoszu, experci od hydrauliki zasiadaja w dyrekcji.

   • 0 0

 • (1)

  Pozdrowienia dla chłopaków z działu technicznego CSW Łaźnia!

  • 4 2

  • Pozdrowienia dla pani ze zdjęcia, która tak duma nad kleksem.

   • 6 0

 • W tym budynku i budynek obok była wystawa malarstwa barokowego zanim zrobili to co jest i obok 3 piętra pognitych dłubanek i paciorków, ale cóż ministrem kultury w Gdańsku jest Ugandyjczyk.

  • 8 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Sprawdź się

Sprawdź się

Najlepszy film Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymuje:

 

Najczęściej czytane