• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Sztuka recyklingu według Jane Perkins

Brytyjka znana jest na świecie z zamiłowania do ekologii i recyklingu. Tworzy sztukę wykorzystując niepotrzebne przedmioty. W ten sposób wyraża proekologiczne podejście do Ziemi. Wystawę zdjęć prac Jane Perkins będzie można zobaczyć w Forum Gdańsk w dniach 20 marca - 6 kwietnia.

6 kwietnia - 12 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Kolorowe guziki, koraliki, zabawki, sprężyny, rurki, muszelki znalezione nad morzem to rzeczy, z których Jane Perkins tworzy unikatowe dzieła. Artystka zamiast wyrzucać niepotrzebne przedmioty bawi się nimi i tworzy z nich niepowtarzalne dzieła.

Inspirowana proekologicznym podejściem do naszej planety oswaja nas ze sztuką dbania o środowisko naturalne.
- Reprodukcje prac Jane Perkins wpisują się idealnie w nową kampanię marki Forum Gdańsk, w której przedstawiamy społeczeństwo wrażliwe na ekologię i różnorodność. Pokazujemy ludzi świadomych i odpowiedzialnych, którzy o recyklingu wiedzą wszystko. Nie wyrzucają rzeczy, które ich otaczają, lecz nadają im drugie życie lub po prostu dzielą się z osobami potrzebującymi - podsumowuje Marta Grabianowska, marketing manager Forum Gdańsk.

Pablo Picasso, Vincent van Gogh i Leonardo da Vinci

Inspiracją dla dzieł Jane Perkins są obrazy takich mistrzów malarstwa jak Pablo Picasso, Vincent van Gogh czy Leonardo da Vinci. Uzupełnieniem kolekcji są portrety znanych postaci oraz żywa natura. Sama artystka zachęca jednak by do jej twórczości podchodzić z dystansem, doglądając szczegółów. Na jednym z obrazów znajduje się lew. Jego grzywę tworzą niewielkie zabawki w kształcie zwierząt. - To humorystyczny akcent, mrugnięcie okiem, które wyznacza kierunek współczesnym
konsumentom - mówi Marta Grabianowska.

Upcykling - gatunek sztuki współczesnej
W jednym z wywiadów z Jane Perkins mówiła: "Według mnie to już gatunek sztuki, który rządzi się swoimi prawami. Nawiązuje do pop-artu lat 50. i 60., który przez portretowanie celebrytów i dóbr popkulturowych stanął w przeciwieństwie do tradycji dotychczasowej sztuki pięknej. Uważam, że w naszym konsumenckim społeczeństwie zawsze znajdą się niechciane przedmioty do ponownego wykorzystania, na przykład w sztuce. Gatunek upcyklingu na pewno nie zniknie".

Warto wiedzieć:

Jane Perkins jest jedną z prekursorek upcyklingu. Po trzech latach pracy w zawodzie pielęgniarki i kilku latach jako pełnoetatowa mama, ukończyła w 2006 roku Akademię Sztuk Pięknych - Wydział Tekstylny. Podczas studiów odkryła pasję do pracy z materiałami pochodzącymi z recyklingu, tworząc z nich dzieła sztuki.

Opinie

Sprawdź się

Ważnym trójmiejskim artystą street artu, tworzącym pod pseudonimem M-city, który stworzył "galerię społecznego muralu" komentującą polską rzeczywistość społeczno-polityczną, jest: