• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sztuka podglądania Wszechświata | Nauka Mówi o astrofotografii

Sztuka podglądania Wszechświata. Nauka Mówi o astrofotografii. Jednym z ważniejszych wydarzeń w lipcowym kalendarzu Hevelianum jest otwarcie międzynarodowej wystawy astrofotograficznej "AstroCamera. Niebo w obiektywie". Kolejny odcinek z cyklu "Nauka Mówi" - 12 lipca o godz. 18:00 - będzie poświęcony właśnie astrofotografii.

Gośćmi dr Doroty Cieślickiej będą: Michał Kałużny, fotograf i astrofotograf, Piotr Potępa, astrofotograf, Ksawery Wróbel, solarigrafista, tegoroczny laureat konkursu AstroCamera oraz Magdalena Więcek-Olszewska, astronomka, pomysłodawczyni konkursu. Rozmowa odbędzie się w przestrzeni wystawy. Wstęp wolny!

AstroCamera to coroczny konkurs organizowany przez Hevelianum. Dotyczy astrofotografii i jest dedykowany miłośnikom astronomii oraz amatorom fotografowania. Jego pierwsza edycja została ogłoszona 28 stycznia 2011 roku.

Skąd wziął się pomysł stworzenia konkursu na najlepsze zdjęcie kosmosu? Jak zacząć przygodę z astrofotografią? W jaki sposób należy przygotować się do wykonania zdjęcia, które będzie miało szansę zostać nagrodzone w konkursie astrofotograficznym? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni przez dr Dorotę Cieślicką goście: Michał Kałużny, fotograf i astrofotograf, Piotr Potępa, astrofotograf, Ksawery Wróbel, solarigrafista, tegoroczny laureat konkursu AstroCamera oraz Magdalena Więcek-Olszewska, astronomka, pomysłodawczyni konkursu.

Rozmowa odbędzie się 12 lipca o godz. 18:00 w Wozowni Artyleryjskiej, w przestrzeni wystawy "AstroCamera. Niebo w obiektywie". Wstęp wolny! Transmisja na kanale YouTube i Facebooku Hevelianum.

"Nauka Mówi", to cykl comiesięcznych rozmów o wpływie nauki na otaczającą nas rzeczywistość, o szansach i możliwościach, jakie kryją się w jej rozwoju oraz o zagadnieniach ważnych społecznie. Rozpoczął się we wrześniu 2020 roku, a jego gośćmi byli m.in.: neurobiolog, dr Wojciech Glac, Przemysław Staroń, czy Sebastian Soberski. Nagrania dostępne są na Facebooku i kanale YouTube Hevelianum. W 2022 roku formuła "Nauki Mówi" została poszerzona. Każde z omawianych co miesiąc zagadnień ma swojego opiekuna merytorycznego z Hevelianum, który jednocześnie wciela się w rolę moderatora rozmowy. Dr Dorota Cieślicka zajmuje się zagadnieniami związanymi z nauką i technologią, dr Max Rykaczewski prowadzi spotkania wokół literatury i klimatu, a dr Jan Daniluk zaprasza na spotkania z historią.

Informacje o konkursie AstroCamera: www.astrocamera.pl
Informacje o wystawie "AstroCamera. Niebo w obiektywie": www.hevelianum.pl/wydarzenia/astrocamera-niebo-w-obiektywie

Michał Kałużny - aotograf, astrofotograf
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku fotografia. Dyplom otrzymał w pracowni fotografii intermedialnej, a jego promotorami byli prof. Stefan Wojnecki oraz Krzysztof Baranowski. Obecnie zajmuje się fotografią, cyfrowymi przetworzeniami obrazu foto i wideo oraz edukacją z zakresu fotografii oraz astrofotografii. Od kilkunastu lat specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba, prowadzi blog i stronę Astrofotografia.pl. Współpracował z Polskim Towarzystwem Astronomicznym, współwydawcą kalendarza Astrofotografii Amatorskiej.

Współorganizował i prowadził I Polsko-Szwajcarskie Warsztaty Astrofotografii w Lesznie oraz Warsztaty Astrofotografii Astroshot Delta Optical w Tucznie (2012). Wraz z Piotrem Potępą prowadzi Bieszczadzkie Warsztaty Astrofotografii "Szlakiem Gwiazd" (201. Jako redaktor współpracuje z magazynami poświęconymi astronomii: "Astronomia", "Urania - Postępy Astronomii", "Vademecum Miłośnika Astronomii", "Komputer Świat" i serwisem Optyczne.pl. Zdjęcia o tematyce astronomicznej publikował w kilkudziesięciu różnych książkach i wydawnictwach, m.in. jako pierwszy Polak w anglojęzycznym "Sky&Telescope".

Piotr Potępa - astrofotograf
Z wykształcenia geofizyk, fotograf z zamiłowania. Autor bloga o fotografii nocnej Nightscapes.pl. Jego największą pasją jest fotografia astrokrajobrazowa, za pomocą której stara się pokazywać piękno nocnego nieba. Na zdjęciach uwiecznia głównie gwiazdy, planety i Księżyc w towarzystwie obiektów na Ziemi. Stara się tym samym przypominać, że ciała niebieskie towarzyszą człowiekowi od zawsze, wyznaczając rytm jego życia. Swoją pasją zaraża innych, ukazując to, czego zazwyczaj nie zauważamy w pośpiechu, pochłonięci codziennymi sprawami.

Prowadzi warsztaty astrofotografii. Gość Radiowej Szkoły Astrofotografii w audycji "Radio Planet i Komet" w Radiu PiK. Laureat konkursów astrofotograficznych. Współpracownik najstarszego polskiego czasopisma poświęconego upowszechnianiu wiedzy astronomicznej "Urania - Postępy Astronomii". Najczęściej można go spotkać nad Wisłą, niecierpliwie wypatrującego Księżyca wyłaniającego się zza horyzontu. Niekiedy można go szukać gdzieś pośród pól, z dala od miejskich świateł i zgiełku, stojącego obok statywu z aparatem, wpatrzonego w ogrom rozgwieżdżonego nieba.

Ksawery Wróbel - solarigrafista, tegoroczny laureat konkursu AstroCamery
Ksawery Wróbel urodził się w Dąbrowie Tarnowskiej, Polska. Uzyskał licencjat z informatyki na Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie oraz ukończył Politechnikę im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie uzyskując tytuł magistra informatyki. Jego specjalizacja to Grafika Komputerowa i Multimedia. Jego praca magisterska dotyczyła wykorzystania grafiki wektorowej w serwisach internetowych. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracuje jako projektant w firmie zajmującej się produkcją form wtryskowych. Od trzech lat interesuje się szeroko rozumianą fotografią otworkową oraz solarigrafią. Jego zainteresowania dotyczą również fotografii analogowej, lomografii, oraz fotografii alternatywnej: cyjanotypia, proces chlorofilowy i luksografia. Od 2019 roku prowadzi swój fan page www.facebook.com/theksawerywrobel gdzie dzieli się swoją pasją. Laureat I nagrody w kategorii Astro-krajobraz w X Międzynarodowym Konkursie Astrofotograficznym AstroCamera Hevelianum (Polska, 2022).

Magdalena Więcek-Olszewska - astronomka, przewodnicząca jury konkursu AstroCamera
Z konkursem AstroCamera związana od samego początku. AstroCamera powstała z połączenia jej dwóch miłości - astronomii i fotografii. Astronomię ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu badając fizykę zmienności gwiazd w układach podwójnych. Od ponad 10 lat spełnia się jako popularyzatorka nauki w Hevelianum dzieląc się z innymi pięknem i tajemnicami Kosmosu. Absolwentka szkoły fotografii, zafascynowana naukową fotografią kreacyjną. W wolnym czasie bierze aparat czy też "pudełko po butach" i utrwala taki świat, jaki sobie wymyśli

Prowadzenie: dr Dorota Cieślicka, Hevelianum
Doktor nauk biologicznych, dyplom broniła na Uniwersytecie Gdańskim w Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. W Hevelianum, jako główny specjalista do spraw naukowych, odpowiada za działania związane z edukacją oraz komunikacją naukową. Fascynują ją idee, a motywują nowe wyzwania. Zwolenniczka prostych rozwiązań.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku powstało Muzeum Narodowe w Gdańsku?