Wiadomości

stat

Sztuka lekarstwem na szarość. Artyści odczarują Dolne Miasto?

Mikołaj Jurkowski z uczestnikami warsztatów.
Mikołaj Jurkowski z uczestnikami warsztatów. Daga Ochendowska

DOM, czyli Dolne Otwarte Miasto, to pierwszy tego typu projekt w Trójmieście. Pod jego patronatem powoływane są do życia pracownie artystyczne, w których twórcy mogą się realizować oraz spotkać z odbiorcą. Sztuka jest tu na wyciągnięcie ręki, wystarczy przyjść.Projekt powstał w 2012 roku z inicjatywy Sylwestra GałuszkiMikołaja Roberta Jurkowskiego w Kolonii Artystów przy ulicy Dolnej 4. Od początku związany był z rewitalizacją Dolnego Miasta, a tym samym skierowany głównie do jego mieszkańców. Do dziś realizowany jest z wielkim powodzeniem.

Tegoroczna edycja, jak zapowiadają twórcy, oprócz działalności rezydentów w otwartych pracowniach artystycznych, skupiać się będzie na wielu wydarzeniach towarzyszących, m.in. tematyce związanej ze street artem.

- Po pierwsze, zaprosiliśmy na nasz cykl wystawienniczy trzech artystów, i co bardzo ważne, są to artyści z Trójmiasta. Jeden z nich w ogóle nie miał wystawy w Trójmieście, choć jest tu ceniony. Po drugie, chcieliśmy się przyjrzeć street artowi jako nurtowi i pewnemu zjawisku, który jak dla mnie jest już zamkniętą całością. Funkcjonuje nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale także w galeriach - mówi Mikołaj Robert Jurkowski.

Organizatorzy, zapraszając w przestrzeń galeryjną artystów związanych z ulicą, chcą zachęcić odbiorców do regularnego odwiedzania galerii, a tym samym odczarować wizerunek tego miejsca, jako rzekomo dostępnego jedynie dla wybranych. Projekt DOM, jak wskazuje sama nazwa, jest otwarty dla każdego. Jak zapowiada Alicja Jelińska, wystawy będzie można oglądać niemal przez cały tydzień, wchodząc do galerii prosto z ulicy, bez potrzeby wcześniejszego umawiania się, jak miało to miejsce w przeszłości.

Mali uczestnicy warsztatów.
Mali uczestnicy warsztatów.
W ciągu najbliższych trzech miesięcy zostaną zaprezentowane wystawy trzech artystów. Pierwszy z cyklu wernisaż będzie należeć do Petera Fussa, a odbędzie się już 28 marca. Zarówno tej wystawie, jak i każdej kolejnej, będzie towarzyszyć szereg warsztatów edukacyjno-artystycznych, skierowanych głównie do najmłodszych mieszkańców Dolnego Miasta.

DOM, to także wspomniane Otwarte Pracownie Artystyczne, w których obecnie rezydują: Monika Matsumoto (Pracownia Tkaniny Artystycznej i Dekoracji), Leszek Krutulski (Pracownia Fotograficzna), Magdalena Mellin (Pracownia Malarska), Anna Kalwajtys (Pracownia Performance) oraz Przemysław Kamiński (Pracownia Rowerowa). Każdy wernisaż będzie okazją do spotkania z twórcą i jego pracą. Jednak nie będzie to jedyna taka możliwość - dwa razy w miesiącu odbywać się będą spotkania z artystami, podczas których także będą miały miejsce warsztaty. Pierwszy odbędzie się 21 marca.

Czym obecna edycja różni się od poprzednich? Jak twierdzi Mikołaj Jurkowski, nie sam wernisaż jest teraz najważniejszy, ale pasmo działań, które będą do niego prowadziły, a w które w dużej mierze zaangażowane będą dzieci. Mowa tu głównie o kolejnych warsztatach, które już się rozpoczęły i kontynuowane będą do czerwca w każdy piątek od godz. 15 do 19. Podczas spotkań prowadzonych właśnie przez Mikołaja Jurkowskiego oraz Alicję Jelińską, dzieci nie tylko dowiedzą się, jak organizuje się wydarzenia kulturalne, ale przy wsparciu nauczycieli, same zorganizują całą akcję, m.in. zaprojektują plakat, stworzą zaproszenia, nagrają spot reklamowy i utworzą wydarzenie na Facebooku.

Uczestnicy warsztatów z prowadzącymi.
Uczestnicy warsztatów z prowadzącymi.
Dodatkowo przewidziano serię warsztatów z artystami, których prace aktualnie można oglądać w Kolonii Artystów. To świetna okazja dla dzieci, które będą miały możliwość poznać bliżej samego twórcę i pod jego okiem stworzyć własne dzieło. Na koniec każdej z trzech wystaw zaplanowany jest finisaż. Jest on nie tylko kolejną możliwością do spotkania się z twórcą, ale również z mieszkańcami Dolnego Miasta, do których w głównej mierze skierowany jest cały projekt. Przestrzeń galerii ma stać się miejscem rozmów i spotkań, także sąsiedzkich.

Zakończenie każdej wystawy będzie zwieńczone wyjątkowym dziełem - w przestrzeni Dolnego Miasta powstanie mural stworzony przez artystę we współpracy z dziećmi. Tego samego dnia organizatorzy zapraszają również na spotkanie z Hubertem Bilewiczem, który poprowadzi w Kolonii Artystów cykl wykładów na temat zagadnień ze sztuki współczesnej.

Plan DOM-u na najbliższe trzy miesiące obfituje w warte uwagi wydarzenia, które mogą pozytywnie wpłynąć na dzielnicę. Podczas spaceru po Dolnym Mieście już teraz można zaobserwować, jak bardzo zmienia się jego krajobraz. Dzięki takim projektom oraz obecności artystów, miejsce rozwija się także od środka. Dolne Miasto jest otwarte i zaprasza do życia.

Opinie (19)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29

maja

Kino Plenerowe i Samochodow... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Dobry po imprezie oraz na duży głód. Kebab - gdzie najlepszy?
Kebab - gdzie najlepszy w Trójmieście?
Ania Świątczak: o powrocie do Ich Troje i życiu w Gdańsku
Ania Świątczak o życiu w Gdańsku

Kulinaria

Dobry po imprezie oraz na duży głód. Kebab - gdzie najlepszy?
Kebab - gdzie najlepszy w Trójmieście?
Trójmiejskie lokale gotowe na przyjęcie gości
Trójmiejskie lokale gotowe na gości

Sprawdź się

Jak brzmi nazwisko XVI-wiecznego tajnego agenta protestanckiego królującego w Dworze Artusa razem z Pamienką z Okienka?