• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sztuka jest jak rzeczywistość. Niełatwo ją zrozumieć

Natalia Wiśniewska
4 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 

Sztuka współczesna bywa trudna do zrozumienia. Artyści nie tworzą, jak kiedyś, dzieł na zamówienie według obowiązującego w danym czasie kanonu piękna. Robią coś zupełnie innego - pytają, szukają i interpretują otaczającą nas rzeczywistość. Tak jak Oliver Walker w swoim projekcie "Mr. Democracy", który do 18 marca można oglądać w CSW Łaźnia. Jaka jest sztuka współczesna i jak ją rozumieć, pytamy artystę i profesora ASP w Gdańsku, Grzegorza Klamana.



Projekt "Mr. Democracy" autorstwa Olivera Walkera pokazywany w CSW Łaźnia to przykład zaangażowanej sztuki współczesnej. Projekt "Mr. Democracy" autorstwa Olivera Walkera pokazywany w CSW Łaźnia to przykład zaangażowanej sztuki współczesnej.
Natalia Wiśniewska: Sztuka współczesna to w dużej mierze sztuka zaangażowana. Co to znaczy?

Grzegorz Klaman: Definicje zaangażowania są bardzo różne. W tradycyjnej definicji sztuki artysta formuje formalno-estetyczne obiekty i to jest jego celem. W sztuce zaangażowanej natomiast ważny jest kontekst dzieła sztuki. Artysta reaguje na rzeczywistość, ważne jest "tu i teraz". Nie ma recepty na sztukę współczesną, jakiś jasnych wytycznych, co artysta powinien robić. W każdym przypadku trzeba szukać rozwiązań formalnych, proceduralnych, odpowiednich do problemu, wydarzenia czy konceptu, które artysta chce zinterpretować.

Czy sztuka może mieć wpływ na politykę?

Oczywiście. Na przykład sztuka propagandowa miała duży wpływ. Dobry plakat propagandowy, który zaliczamy do sztuki współczesnej, ma takie znaczenie, jak każda inna sugestywna forma. Język wizualny, dobre projektowanie, działanie formą - za pomocą tych środków artysta może wpływać na rzeczywistość. Jeśli zaliczymy filmy dokumentalne lub paradokumentalne do sztuki, to one także mają duży wpływ na politykę. Chociażby krytyczne filmy o Bushu i wojnie w Iraku itd.

Mam czasem wrażenie, że w sztuce współczesnej przestają być ważne walory artystyczne. Jak zatem ocenić jej wartość?

"Walory artystyczne" to bardzo złożone pojęcie, które nie ma jednej definicji. W przypadku sztuki zaangażowanej jej jakość zależy od dobrania odpowiednich środków do sytuacji. Liczy się jakość formalna i właśnie kompatybilność z rzeczywistością.

Jakie były początki sztuki współczesnej?

Zaczęło się od Marcela Duchampa, który do muzeum wstawił pisuar. Wiele osób nie rozumiało tego gestu, nawet niektórzy artyści nie rozumieją go do dziś.

O co chodziło Duchampowi?

Aby artyści zaczęli sobie zadawać pytania. Czyli zależało mu na samoświadomości. Kto i po co tworzy sztukę i kto za to płaci, kim są artyści z definicji, kto kupuje dzieła sztuki, jakie są mechanizmy rządzące rynkiem sztuki. Pojawiła się krytyczna świadomość artystów. Wcześniej sztuka była traktowana raczej jako szczególny ekskluzywny towar, często była tworzona na zamówienie. We współczesnej sztuce zaangażowanej to artysta dokonuje wyboru. To od niego i od kontekstu który go stymuluje zależy, co i w jaki sposób tworzy, zajmuje stanowisko lub nie.

Dla odbiorców sztuka współczesna jest często bardzo trudna do zrozumienia...

Sztuka współczesna jest taka, jak rzeczywistość. A kto tak do końca rozumie rzeczywistość?

Wystawę Olivera Walkera można oglądać do 18 marca w CSW Łaźnia w Gdańsku. W swoich pracach artysta interesuje się krytyczną dekonstrukcją polityczno-społecznego systemu, w którym żyjemy. Projekt "Mr Democracy" dotyka kluczowych zagadnień współczesności handlu, globalizacji, demokracji. Wstęp na wystawę kosztuje 5 zł i 3 zł (bilet ulgowy).

Wydarzenia

Mr Democracy - Oliver Walker

5 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (17)

  • To jest sztuka dla sztuki (1)

    Niewiele osób rozumie o co u chodzi, sprzątaczki również - vide słynna sytuacja z Niemiec bodajże:)

    • 11 4

    • o! "Artyści" sie obudzili i minusują;)

      Pozdrawiam i miłego dnia życzę:)

      • 1 1

  • co za bzdury (1)

    Cały artykuł stara się usprawiedliwić niski poziom dzisiejszej sztuki zwanej szumnie "nowoczesną". To co uprawiają tzw. artyści to wmawianie ludziom że ich "dzieła" mają głębszy sens i znaczenie. Na zdjęciach mamy tego świetny przykład...lalki otoczone kartonami, dorobić do tego teorię albo lepiej żeby wmówić ludziom że artysta nie będzie nikomu nic narzucał i mają sobie teorię dorobić sami i skasować za to pieniądze. Wstyd to sztuką nazwać. Nie twierdzę że sztuka nie ma do nas przemawiać, zawierać przesyłu czy opisywać rzeczywistość, ale niech to robi w sposób który jednocześnie oddziaływałby na nasze zmysły, pokazywał umiejętności artystyczne autora - malarstwo, rzeźbę, dźwięk, obraz, film - cokolwiek niech to jednak będzie twórcze, kreatywne, wzbudzające zainteresowanie. Dzisiejsi "tfurcy" bo tak ich można tylko nazwać, po prostu idą na łatwiznę a nam szarym ludziom się wmawia, że - jesteśmy zacofani albo się nie znamy. Nie dajmy się robić w konia.

    • 20 7

    • Współczesna sztuka to chaos. Twórcy nie mają wyobraźni, tego czegoś co mieli artyści dawni, czemu? Chyba dużo prawdy jest w twierdzeniu, że to telewizja zabija twórczy intelekt.

      • 2 3

  • ARTYSCI RACZEJ DOSTOSOWALI DZISIEJSZA NIBY SZTUKE DO POZIOMU SWOICH UMIEJETNOSCI !

    Dzisiejsza rzeczywistosc wmawia ludziom ze nie trzeba posiadac umiejetnosci , talentu, wyksztalcenia itd itd. Polska klasa polityczna znowu promuje wzor '' POLAKA TEPEGO ROBOLA KTORY JEST COOL " , promocja miernej plastikowej rzeczywistosci i stylu typu Mc DONAlD skutkuje własnie takimi osiagnieciami w sztuce i promocja typu ''' ten artysta ma specyficzną wizje ''' sruty tuty i trele morele bo rowniez sztuka wspolczesna powinna utrzymac jakies standardy bo tak to kazdy bedzie mogł '' nasr,,,c i naszcz,,,c do słoika i powiedziec ze to dzielo sztuki . Mozna zrozumiec ze sztuka czegos poszukuje itp ale to powinno miec jakis poziom zarowno intelektualny jak i warsztatowy a wiekszosc to raczej jakies '' cudactwa robione w pijackim widzie lub narkotycznych wizjach po paleniu trawy'' niestety ! Bo nikt mi nie powie ze po latach studiow jak i rowniez bedac profesorami Asp ci ludzie potrafia '' nasr,,,c na kartke '' i powiedziec ze to jest dzielo sztuki !!!!!!!! Wydaje mi sie ze jednak ci ludzie mimo wszystko mało potrafia i najzwyczajniej nie maja talentu bo nawet studia ucza tylko rzemiosła ale z talentem trzeba sie urodzic. Wiekszosc dzisiejszych niby '' dziel'' chce raczej chwilowo zabłysnac w mediach ale pokazanie czegos dziwacznego to jeszcze nie sztuka a napewno nie dobra sztuka i nie dzieło sztuki .

    • 11 3

  • co to ma być?? (1)

    no tak w czasach kiedy rząd Tuska preferuje rozwój patologii to już nawet sztuka nie jest sztuką

    to są tylko performensy same dla siebie istniejące, celem wypromowania marnej córeczki/synalna biznesmana

    Sztuka to sztuka. Co nią nie jest każdy widzi. Czasy mamy takie że propaguje się jakąś NIesnalską czy jak jej tam, co na krzyż montuje genitalia i jest z siebie zadowolona -wielka artyska. Promocja patologii trwa. Portal widać jej ulega.

    • 9 2

    • Patologię promują nawet lewackie sądy, czego przykładem jest właśnie "dzieło" Nieznalskiej i lewackiego sędziego (bodajże z Gdyni) stwierdzenie, że męskie genitalia wkomponowane w krzyż nie są obrazą uczuć religijnych.

      • 3 1

  • A mnie nudzą te ciągłe eksperymenty, szuka to się raczej grzybów (powtarzam za Andrzejem Tarkowskim). a sztuka to coś troszkę innego. Duchamp to chyba się w grobie przewraca!

    • 2 1

  • niech sobie tworzą (1)

    ja osobiście wolę sztukę w klasycznym wydaniu - Monet, van Gogh...Ale jak ktoś chce się zastanawiać nad zjawiskami typu pisuar w galerii to proszę, żyjemy w wolnym kraju

    • 5 3

    • Sztuka powinna ukazywać dobro i piękno by u odbiorców rozwijał się zmysł dobra i piękna. Ale chodzi i o to, że autorzy tych "dzieł" są dotowani z naszych podatków.

      • 3 2

  • kolejne dorabianie teori do praktyki

    poczym odroznic sztukę od nie sztuki np: jak nawalony klient pusci pawia na trotuar to jest wykroczenie chyba ze ma dyplom ukończenia ASP wówczas jest to performance i powstaje instalacja na jakiś czas wpisująca się w otoczenie - sztuka wysoka jezeli obywatel mial powyzej 176 cm wzrostu .

    • 8 2

  • Dotowany

    Pan Klaman wie jak czerpać środki z miasta do realizacji swoich pomysłów.
    Tylko dlaczego wspiera się działania skierowane do grupki osób przekazując gigantyczne dotacje.

    • 4 0

  • Klaman kuratorem w Łaźni (1)

    A dlaczego o wystawie w Łaźni wypowiada sie Grzegorz Klaman??? Czy on był kuratorem tej wystawy???

    • 0 0

    • łaznia i wyspa

      Hah to chyba ktoś z łaźni się wypowiada :)

      • 0 0

  • chyba p.Klaman nie widział wystawy

    Cóż, p.Klaman od 20 lat powołuje się na Duchampa i zawsze mówi o pisuarze, trochę to nudne. Z tekstu wynika że nie wie o co chodzi w tej wystawie, bo projekt zupełnie inne pytania stawia...

    • 3 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Skąd według legendy wzięła się nazwa ulicy Żabi Kruk?

 

Najczęściej czytane