stat

Sztuka Podróżowania. Ameryka Łacińska i Półwysep Iberyjski

Zapraszamy na kolejną Sztukę Podróżowania! Prelekcję na temat swoich wypraw do krajów Ameryki Łacińskiej i Półwyspu Iberyjskiego poprowadzą Liliana Poszumska i Arkadiusz Wójcik, autorzy książki "Toros bravos sueltos, czyli podróże pewnego małżeństwa".

Od wspinaczki na boliwijskie wulkany, poprzez rejs łódką w dorzeczu Amazonki, włóczenie się po zakazanych miejscach Hawany czy zaglądanie w święte studnie Majów, aż po tropienie śladów Don Kichota wśród wiatraków La Manchy.

Para gdyńskich autorów po latach podróżowania po hiszpańskojęzycznym świecie zebrała swoje zdjęcia i wspomnienia w książkę - pełną reportażowych opowieści, ciekawostek, a także przydatnych wskazówek. Teraz podzielą się swoimi historiami i anegdotami z Boliwii, Wenezueli, Chile, Peru, Argentyny, Meksyku, Gwatemali, Kuby oraz Hiszpanii i Portugalii podczas Sztuki Podróżowania.
Jako miłośnikom kultury hiszpańskiej autorom zależało na tym, żeby książka pomagała przenieść się trochę w ten świat i oswoić z językiem dużo bardziej w tych krajach potrzebnym niż język angielski (za pomocą którego w Ameryce Łacińskiej często w ogóle nie można się porozumieć). Dlatego pozycja wydana jest dwujęzycznie, wszystkie teksty można czytać równolegle po polsku i po hiszpańsku.

"Książka to przelane na papier nasze wspomnienia z licznych podróży na Półwysep Iberyjski i do Ameryki Łacińskiej. A właściwie to coś więcej niż wspomnienia z podróży. To zatrzymane w kadrze, wyjęte z tych podróży opowieści. Opowieści będące próbą (mniej lub bardziej udaną) zrozumienia miejsca, do którego trafiliśmy, wykraczającego poza podziwianie krajobrazów i atrakcji turystycznych. Dlatego na kolejnych stronach pokazujemy to, co przeżyliśmy i zapamiętaliśmy, ale też przywołujemy historię - często trudną - bo to ona w olbrzymim stopniu wpływa na świat, jakim go postrzegamy dzisiaj. Poświęciliśmy też trochę miejsca na kulturę, smaki i zapachy. (...) A dlaczego taki tytuł? Bo ten napis ostrzegawczy: "Toros bravos sueltos" (co po polsku brzmiałoby: "Narowiste byki puszczone luzem"), zawieszony na słupie w Hiszpanii, na zawsze pozostanie dla nas symbolem zjechania z turystycznej autostrady po to, żeby gdzieś na bocznej ścieżce spotkać coś nieprzewidzianego, czasem zaskakującego, ale zawsze niezmiernie ciekawego."

Dostępność Instytucji Sztuki

maj 23-24

czwartek - piątek, godz. 10:00 - 16:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Sztukę o początkach Gdyni napisał znany trójmiejski pisarz. Jaki?