stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Sztuka Armenii: Seda Bekaryan, Harutyun Harutyunyan, Adel Hayrapetyan, Armen Khojoyan, Gagik Parsami

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę "Sztuka Armenii: Seda Bekaryan, Harutyun Harutyunyan, Adel Hayrapetyan, Armen Khojoyan, Gagik Parsamian".

27 maja - 15 sierpnia 2021

bilety 1-18 zł

29 czerwca - 10 września 2021

16 maja - 15 czerwca 2014 (wt.-nd. w godz. 11.00-19.00)
wernisaż 15 maja o godz. 19.30
Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt prac pięciu artystów pochodzących z Armenii: mieszkających w Polsce: Gagika Parsamiana i Adel Hayrapetyan oraz Armena Khojoyana, Harutyuna Harutyunyana i Sedy Bekaryan.
Adel Hayrapetyan

Adel Hayrapetyan urodziła się 15 listopada 1947 roku w Erywaniu. W 1972 roku ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Erywaniu. W 1987 roku została członkiem Związku Artystów Plastyków Armenii. W roku 1988 otrzymała nagrodę dla najlepszego malarza roku oraz Nagrodę Grand Prix Związku Artystów Plastyków ZSRR. W 1989 roku Ministerstwo Kultury i Związek Artystów Plastyków Armenii przyznał jej tytuł najlepszej malarki roku. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Od 1993 roku mieszka i pracuje w Polsce. Obrazy Adel Hayrapetyan znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Erywaniu, Muzeum Puszkina i w Muzeum " Mars" w Moskwie, Galerii Art DOW w Szwajcarii a także w prywatnych kolekcjach.

Armen Khojoyan
Urodzony w 1959 r. w Erywaniu. Ukończył Instytut Sztuk Pięknych i Teatru w Erywaniu. Od 1985 roku brał udział w różnych wystawach lokalnych i międzynarodowych. Od 1999 jest członkiem Związku Artystów Armenii oraz UNESCO. Jego prace znajdują się w państwowych i prywatnych kolekcjach w Armenii, a także w kolekcjach prywatnych za granicą.

Gagik Parsamian
Urodził się 28 lipca 1957 roku w Eczmiadzynie, starożytnej stolicy Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. W 1977 roku, po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych im. F. Terlemezjana w Erywaniu, kontynuował edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Erewanie pod kierunkiem profesora Ara Bekaryana, z którym to twórcze oraz przyjacielskie kontakty pozostawiły głębokie ślady w duszy młodego artysty. Następny okres życia Gagika Parsamiana łączy się z czynną działalnością twórczą, uczestnictwem w licznych wystawach. Od 1988 roku jest członkiem Związku Malarzy Armenii, a od 2007 roku Polskiego Związku Artystów Plastyków. W 1989 roku został mianowany kustoszem Eczmiadzyńskiego oddziału Armeńskiej Centralnej Państwowej Galerii Obrazów. Od 1994 roku mieszka i tworzy w Gdańsku.

Harutyun Harutyunyan
Studiował w Szkole Wyższej im. Terlemezjan w Erywaniu, po czym z wyróżnieniem ukończył Akademię Sztuk Pięknych (1972). W swej ojczyźnie uczestniczył w corocznej wystawie obrazów, został też powołany również na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki Narodowej w Eczmiadzynie. Jego prace charakteryzują się harmonijnością delikatnej gamy kolorystycznej oraz wyraźną biegłością techniczną. Dzieła z ostatniego okresu to sceny stworzone z głębokim wyczuciem, prezentują się jako konstrukcyjne splątania pierwszorzędnego tła płótna z imponującym kolorystyczno - technicznym wydźwiękiem, umożliwiając odbiór własnego, współczesnego stylu malarza.

Seda Bekaryan

Urodzona 23 listopada 1953 r. w Erywaniu. Artystka czerpie ze swojego otoczenia idee, które wzbogacają jej wewnętrzny świat: przytulne zakątki przyrody w jej ojczyźnie, stare podwórka, domy, balkony Erywania i drzewa wśród pól, kozy wracające do domu. Sama Seda tak mówi o swojej twórczości: "Sztuka była prawdopodobnie zawsze uśpiona gdzieś we mnie i stopniowo się budziła. Mój ojciec bez pytania wyjaśniał mi rzeczy, których nie rozumiałam, a jednak później przypominałam je sobie i odkrywałam. Jeśli ktoś uważnie się przyjrzy, wówczas poczuje, co Seda odkryła jako artystka, poczuje, że bardzo zwyczajny temat ma swoje znaczenie i wartość, że jest w istocie całym światem".

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    7 zł
  • Kontakt
    58 551-06-21
• bilet normalny – 10 zł,
• bilet ulgowy – 7 zł,
• bilet dla mieszkańca Sopotu – 5 zł,
• bilet ulgowy szkolny (grupa minimum 20 osób) – 4 od osoby,
• bilet dla słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku (grupa minimum 20 osób) – 4 zł od osoby.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeów otrzymał Złoty Krzyż Orderu Virtuti Militari?