stat
Impreza już się odbyła

Szopka z piasku (1 opinia)

80 ton piasku, 8 dni rzeźbienia, 4 rzeźbiarzy, 3 rzeźby - tak powstawała Szopka z Piasku przed Oliwskim Ratuszem Kultury!


To już dziewiąta szopka Fundacji Wspólnota Gdańska, choć ósma zbudowana z piasku (była też bowiem szopka z... lodu).

Tegoroczna szopka przedstawia, poza biblijną sceną Bożego Narodzenia, postaci czterech archaniołów: Rafaela, Uriela, Michała i Gabriela. Symbolicznie strzegą miejsca i ludzi, a ich wygląd nawiązuje do przedstawień znanych w światowym malarstwie. Zgodnie z tradycją Rafael miał moc uzdrawiania, jest patronem chorych, emigrantów, pielgrzymów, wędrowców. Uriel pomagał w podejmowaniu decyzji, odwadze. Patronuje poetom i artystom. Michał, jako dawca szczęścia i cierpliwości, jest patronem m.in. dobrej śmierci, wszystkich, którzy walczą w słusznej sprawie. Ostatni z nich, archanioł Gabriel to stróż, związany w tradycji ze zmartwychwstaniem, miłosierdziem i karą.

Cały tryptyk architektonicznie łączy style i epoki. Autorem projektu jest Maciej Krause, gdański rzeźbiarz. Wraz z nim szopkę stworzyli: Dominika Kuczkowska, Katarzyna Mikłasz i Mariusz Otta, wszyscy są absolwentami ASP w Gdańsku.

Rzeźba jest dostępna dla zwiedzających do 6 stycznia 2020.
Sponsorem szopki z piasku jest firma Aste sp. o.o.
Projekt współfinansowano ze środków Miasta Gdańsk.

Przeczytaj także

Opinie (1)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaką inicjatywę łączącą kulturę z przestrzenią miasta wymyślił i koordynuje związany z Klubem Plama Szymon Wróblewski?