stat
Impreza już się odbyła

Szopka z piasku (1 opinia)

80 ton piasku, 8 dni rzeźbienia, 4 rzeźbiarzy, 3 rzeźby - tak powstawała Szopka z Piasku przed Oliwskim Ratuszem Kultury!


To już dziewiąta szopka Fundacji Wspólnota Gdańska, choć ósma zbudowana z piasku (była też bowiem szopka z... lodu).

Tegoroczna szopka przedstawia, poza biblijną sceną Bożego Narodzenia, postaci czterech archaniołów: Rafaela, Uriela, Michała i Gabriela. Symbolicznie strzegą miejsca i ludzi, a ich wygląd nawiązuje do przedstawień znanych w światowym malarstwie. Zgodnie z tradycją Rafael miał moc uzdrawiania, jest patronem chorych, emigrantów, pielgrzymów, wędrowców. Uriel pomagał w podejmowaniu decyzji, odwadze. Patronuje poetom i artystom. Michał, jako dawca szczęścia i cierpliwości, jest patronem m.in. dobrej śmierci, wszystkich, którzy walczą w słusznej sprawie. Ostatni z nich, archanioł Gabriel to stróż, związany w tradycji ze zmartwychwstaniem, miłosierdziem i karą.

Cały tryptyk architektonicznie łączy style i epoki. Autorem projektu jest Maciej Krause, gdański rzeźbiarz. Wraz z nim szopkę stworzyli: Dominika Kuczkowska, Katarzyna Mikłasz i Mariusz Otta, wszyscy są absolwentami ASP w Gdańsku.

Rzeźba jest dostępna dla zwiedzających do 6 stycznia 2020.
Sponsorem szopki z piasku jest firma Aste sp. o.o.
Projekt współfinansowano ze środków Miasta Gdańsk.

Przeczytaj także

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaki jest symbol władzy epoki brązu prezentowany w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku?