stat
Impreza już się odbyła

Szlakiem gotyku ceglanego w Gdańsku - oprowadzanie performatywne

Zapraszamy na oprowadzanie performatywne "Szlakiem gotyku ceglanego w Gdańsku".

Działanie dalekie będzie jednak od "standardowych wyciek z przewodnikiem"; zaproponuję nowy sposób zwiedzania zabytków: oprowadzanie performatywne. Jest to bezprecedensowa w skali świata forma wycieczki, w której przewodnikiem jest artysta wizualny wykonujący krótkie prezentacje artystyczne na tle zabytków. Jest to definicja pojęcia turystki performerskiej, której jestem autorem. Tym razem oprowadzam szlakiem gotyku ceglanego w Gdańsku, by językiem wizualnym, performatywnie opowiedzieć o średniowiecznej historii, znakach kulturowych i lokalnych kontekstach. Dążę do stworzenia takich gestów i sytuacji artystycznych, które oddadzą ich istotę i ułatwią ich rozpoznanie.

Podczas wycieczki wykorzystane zostaną środki twórcze, które pozwolą w sposób prosty, sugestywny i aktualny zaprezentować wybrane aspekty poszczególnych zabytków. Posłużę się głównie sztuką performance art z gatunku manipulacji obiektami intermedialnymi stworzonymi w tym wypadku z wykorzystaniem elementów rzeźby kinetycznej, grafiki komputerowej, instalakcji, netartu, czy robotyki.

Zwieńczeniem cyklu będzie wystawa z prelekcją, prezentująca artystyczną opowieść o Kulturze i Dziedzictwie Miasta Gdańka przez pryzmat zabytków i kontekstów historycznych gotyku ceglanego.

---

Działanie inkluzyjne adresowane do osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych z Gdańska
Miejsce: start - fontanna przy Wielkim Młynie, Gdańsk pl. im. Jana Heweliusza

Trasa: ok. 2,5 km, początek o 17:00 Wielki Młyn-> 17:05 Kościół św. Katarzyny -> 17:20 Bazylika św. Mikołaja -> 17:30 Kościół św. Jerzego -> 17:35 Żuraw -> 17:45 Bazylika Mariacka -> 18:00 Dwór Artusa -> 18:15 Ratusz Głównego Miasta -> 18:30 Zespół Przedbramia -> 18:45 Kościół św. Trójcy

Trwanie: ok. 2 godzin ( z uwagi na artystyczny wymiar działania, nie jest wymagane aby uczestnik wziął udział w całym wydarzeniu. Można dołączyć w dowolnym momencie oprowadzania)

Uczestnicy: Osoby z autystycznego spektrum zaburzeń z opiekunami

Dodatkowe informacje: na stronie www.turystykaperformerska.pl
Kontakt: https://www.facebook.com/oskar.chmiola, oskarchmiola@gmail.com
Zapisy: nie obowiązują zapisy
WSTĘP WOLNY

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Od lat Gdynia jest gospodarzem jednego z największych festiwali muzycznych w kraju Open’er Festival. Gdzie odbyła się pierwsza edycja imprezy?