Impreza już się odbyła

Szkoła Polataka. Sudan 1992/ Uganda 2003 - wystawa

Zapraszamy na wystawę "Szkoła Polataka. Sudan 1992/ Uganda 2003".

Relacja z imprezy

23 grudnia 2020 - 22 stycznia 2021

Gdańsk, ul. Zdrojowa
Wstęp wolny

4 września 2020 - 31 stycznia 2021, godz. 10:00

Wstęp wolny
wernisaż: 12.04.2019, godz. 18.00
spotkanie z drem Zygmuntem L. Ostrowskim 12.04.2019 godz. 16.00 (Audytorium ASP)
wystawa czynna w dniach: 12.04 - 4.05.2019
miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk
organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

"W 1992 roku, w południowym Sudanie trwa wojna domowa. Dr Zygmunt L. Ostrowski i dr Maria Christine Josse w wiosce Polataka odkrywają obóz 10 tysięcy osieroconych i straumatyzowanych chłopców. Wychudzeni i bombardowani umierają dziesiątkami dziennie. Doktor Ostrowski rozpoczyna akcję pomocy humanitarnej dostarczając na miejsce pokarm, lekarstwa i... "żywność duchową": papier, kredki, farby. Dzieci tworzą dzieła naiwne i prymitywne, ale olśniewające w kolorach. Wielobarwne, żywe, bajkowe rysunki i obrazy, które są dowodem bystrej obserwacji otaczającej przyrody i przedstawiają motywy dzikich zwierząt, sceny polowań, rytualne tańce. Prace są pełne tęsknoty za bezpowrotnie utraconym światem, bez skazy wojennych zgliszcz. Kilka lat później niektórzy uwolnieni artyści zostają nawet kuratorami w Paryskim Domu Mody "Hermes", dzięki pomocy i wprowadzeniu dr Josse.

Jesteśmy dumni, że wystawa ukazująca niezwykłą postawę Człowieka i w jej następstwie - prace artystyczne dzieci, które przez lata wojny w Sudanie doznawały traumy - będzie prezentowana w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nie doszłoby do tego, gdyby nie chęć współpracy, okazana życzliwość oraz poświęcony czas Pana Doktora Zygmunta L. Ostrowskiego." - dr hab. Adam Kamiński, prof. ASP, Prorektor ds. kształcenia i studenckich ASP w Gdańsku

Dr Zygmunt L. Ostrowski - pediatra mieszkający na stałe w Paryżu, magister nauk afrykańskich (Uniwersytet Warszawski), były konsultant Światowej Organizacji Zdrowia, prezes ADE, humanitarnej organizacji pozarządowej. Kierował badaniami naukowymi w
Południowym Sudanie we współpracy z francusko-sudańskim zespołem. Podczas wojny domowej w Sudanie uczestniczył we francuskich akcjach humanitarnych. Opublikował kilka książek naukowych.

Po akcji humanitarnej, mającej na celu uratowanie kilku tysięcy chłopców z ogarniętego wojną Sudanu, lekarz zdecydował się najzdolniejszych i najwytrwalej pracujących małych artystów stopniowo przewozić do Ugandy, gdzie od Kardynała kraju otrzymał domek i starą kaplicę używaną jako atelier. Blisko trzydzieścioro dzieci wspólnie malowało oraz zaczęło uczęszczać do szkół. Praca doktora Ostrowskiego i jego organizacji zaowocowała dużym projektem pn. "Szkoły malarstwa Polataka". Dr Marie-Christine Josse pozostając pod wrażeniem talentu uczniów, zainteresowała nimi Jeana-Louisa Dumasa, właściciela słynnego Domu Mody - Hermes, który wykorzystał obrazy jako zdobienia do chust Hermès. Wielu z podopiecznych doktora Ostrowskiego zostało prawnikami, inżynierami, bankowcami czy naukowcami.

Bajecznie kolorowe dzieła uczniów "Szkoły Polataka" pokazywane były dotychczas na wystawach w Nowym Jorku, Paryżu, Genewie, Brukseli, Tokio, Warszawie, Wiedniu i w wielu innych.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdańska

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Ile rejsów pod polską banderą odbył Dar Pomorza?