Szklana bryła Teatru Muzycznego

Najnowszy artukuł na ten temat Remont korytarzy w Teatrze Muzycznym
Od strony ul. Armii Krajowej 85 proc. fasady wykonane jest ze szkła.
Od strony ul. Armii Krajowej 85 proc. fasady wykonane jest ze szkła.
Od strony Placu Grunwaldzkiego dominują płaskie powierzchnie ścian, mogących służyć za ekrany do wyświetlania filmów.
Od strony Placu Grunwaldzkiego dominują płaskie powierzchnie ścian, mogących służyć za ekrany do wyświetlania filmów.
Sala Duża teatru zyska ponad 300 nowych miejsc, przez co stanie się największą salą w północnej Polsce.
Sala Duża teatru zyska ponad 300 nowych miejsc, przez co stanie się największą salą w północnej Polsce.

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni będzie drugą największą sceną w Polsce, po warszawskiej Operze Narodowej. Powstanie tu widownia na ponad tysiąc miejsc.- Największe spektakle wystawia się na co najmniej tysiącosobowych salach - mówi Maciej Korwin, dyrektor teatru. - Dodatkowo za kilka lat organizujemy mistrzostwa Europy. Mniej kulturalni kibice po trzech godzinach meczu zadowolą się piwem, ale co z resztą? Już teraz jesteśmy w stanie grać bez problemu w języku angielskim i niemieckim. W Gdańsku nie ma takiego miejsca.

Co obejrzą pierwsi goście nowej, powiększonej sali? - Myślę, że warto przypomnieć "Skrzypka na dachu" - popada w zadumę dyrektor teatru.

Co się zmieni? Powiększy się widownia sali głownej, z 693 do 1070 miejsc, oraz sceny kameralnej, ze 150 do 300. Zmiany ominą salę "Malarnia" ze 150 miejscami. Teatralne kasyno będzie wykorzystywane bądź jako restauracja, bądź jako sala konferencyjna. Powiększy się również foyer, w którym będą mogły odbywać się wystawy.

Remont bardzo delikatnie zaingeruje w bryłę budynku, zaprojektowaną w latach 70. przez prof. Józefa Chmiela, jednego z najlepszych projektantów teatrów w Polsce. Co ciekawe, prof. Chmiel jest także autorem projektu rozbudowy gdyńskiej sceny.

Od strony zewnętrznej najbardziej widoczną zmianą będzie pięciometrowe wysunięcie frontu teatru, wykonanego prawie w całości ze szkła. Wejście zostanie przesunięte do centralnej części fasady.

- Po złych doświadczeniach z myciem okien prawdopodobnie zamówimy szkło samoczyszczące - dodaje Maciej Korwin.

Zmieni się również wysokość budynku, ponieważ w celu polepszenia akustyki jego dach zostanie podniesiony o ok. 6 metrów. Pojawiające się gdzieniegdzie płaskie ściany będą wykorzystywane do wyświetlania filmów.

Obok teatru powstaną dwupoziomowe parkingi, z których będzie bezpośrednie wejście do holu z kasami.

Prace rozpoczną się w 2009 roku. Pierwszy etap przewiduje rozbudowę prawego skrzydła teatru wraz z nową salą kameralną. Etap drugi obejmuje rozbudowę części centralnej teatru wraz z lewym skrzydłem i ciągami komunikacyjnymi do małej sali. Na czas remontu tymczasowe wejście do teatru zostanie otwarte w lewym skrzydle teatru, a scena główna zostanie zamknięta na sześć miesięcy. Etap trzeci obejmuje budowę nowego dachu nad widownią dużej sali, sal konferencyjnych, ciągiów komunikacyjnych wokół dużej sali oraz podjazd do teatru.

Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie ponad 50 mln zł (budowa nowego gmachu wyniosłaby ok. 200 mln zł). Prawdopodobnie w 80 proc. inwestycję pokryje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkład własny zabezpiecza marszałek województwa pomorskiego do spółki z prezydentem Gdyni. Miasto tym samym od 1 stycznia 2008 stanie się wraz z województwem właścicielem placówki.

Opinie (28) 2 zablokowane

 • Jaka ta Polska nagle bogata!

  Wszystko dobrze i pieknie . kultura tez musi byc, pozostanie tylko pytanie, za czyje pieniadze te plany ? i kto na to zarobil?Tak za darmo nic nie ma w zyciu, potem dzieci i wnuki beda jeszcze splacac za to wszystko. Na modernizacje dworca nie ma,na szkoly, przedszkola nie ma, naprawy ulic,i.t.d.,,, czy nie lepiej troche w pore pomyslec, co jest najwazniesze po koleii, niz tak nagle nie swoimi milionami szastac.

  • 0 0

 • Przeprowadz się

  Jeżeli źle się czujesz w miejscu, gdzie wieczorem jest co robić, czyli nie tylko pójść na piwo ale też do teatru, muzeum, galerii, gdzie co jakiś czas (oby jak najczęściej) pojawiają się gwiazdy muzyki i to nie tylko pop, ale też bluesa i jazzu, gdzie miasto ma ambicję bycia ważnym ośrodkiem kultury w Polsce, gdzie wieczorami w centrum są ludzie, bo mają po co wyjść z domów, to może wybierz sobie inne miejsce do mieszkania. Tam gdzie się wyprowadzisz pewnie też korków nie będzie. W ogóle nie będzie niczego. :)

  • 0 0

 • Brawo Henio- jak chcą zrobić coś dobrego, to niech tego nie robią, bo tak jest taniej. A jak nie rozbudują teatru, to pewnie drogi same się od tego naprawią.

  • 0 0

 • Dobrze, że coś się dzieje z kulturą w Gdyni, bo Gdańsk jakoś niezbyt się stara. Może to zmusi Adamowicza, żeby coś zrobić. W końcu w 2016 Gdańsk chciałby być europejską stolicą kultury. Logo już wybrali, więc teraz wypadałoby coś konkretnego zrobić.

  • 0 0

 • Niech Gdansk lepiej sobie da spokój z tą kulturą

  O kilkdziesieciu lata, Gdańsk jako miasto stara się o wiele rzeczy i ma niestety tendedecje do wyłączności w zakresie gospodarczo-społecznym. Jeżeli Gdynia stara się rozwijać kulturalnie rozbudowywując chociażby teart muzyczny to po co Gdańsk ma pchać niepotrzebie pieniądze w tą gałąź rozwoju. Troche różnorodności międzymiastowej proszę :)

  • 0 0

 • betonowy kloc

  pole do popisu dla sprayowej dziczy

  • 0 0

 • nie zachwyca, ale lepsze to niż poprzednia wersja

  która kiedyś mogła być ciekawa, ale teraz jest po prostu straszna

  przy okazji remontu, mam nadzieję że zrobią coś z tą fontanną, która od lat nie funkcjonuje

  • 0 0

 • fontanna zniknie

  fontanna według zapowiedzi dyrektora teatru, zostanie zlikwidowana już pierwszym etapie remontu, zniknie, zeby teatr mial gdzie sie rozbudowywac

  • 0 0

 • nie podoba mi sie. wygląda jak stary tylko pomalowany na biało :/ ale dobrze ,że w ogóle dojdzie do tego remontu :)

  • 0 0

 • Gratulacje prof. Józefie Chmiel

  Te nowe(odnowione, dodane i zmodernizowane) w wysmakowanym kształcie wyjątkowo ubogaci podpadający na kondycji, pamiętający Gierka, gmach tego wspaniałego teatru. Nie tylko skalą, ale przede wszystkim dopieszczenie w szczegółach zachwyca proj.gdyńskiej świątyni sztuki i muzy. Wspaniale zaprojektowana szata TM, położenie, formy dodatkowe (wykorzystanie płaskich ścian na ekrany)na pewno będzie korespondowało z otoczeniem Morskiego FORUM Kultury. Także taka wielka popularność tego teatru, a zwłaszcza programu, dalej będzie mobilizowała Macieja Korwina, dyr. do kształtowania na Pomorzu, najwyższej sztuki, również dla Polski.
  Trzymam kciuki, i liczę na szybka przebudowę.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie słynny pisarz Günter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla, ma w Gdańsku swój pomnik razem z Oskarem - bohaterem "Blaszanego bębenka"?