• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Szklana Woda

 • Kalendarz
  13 - 19 października 2019
 • Lokalizacja
  Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, Żuraw M3
 • Bilety
  wstęp wolny

Szkocka artystka t s Beall zapoczątkuje serię działań rzucających światło na łagodniejsze czy też bardziej niematerialne aspekty stoczni. Zainspirowana przez byłych pracowników Stoczni, w szczególności izolatorki, Beall podejmie działania we współpracy z miejscową ludnością w dniach 13-19 października.

Projekt obejmuje 3 części, czyli działania: "Zazielenianie Stoczni", "Wyszywanie Stoczni" i "Opłakiwanie Stoczni". Możesz zaangażować się lub podjąć współpracę z artystką w ciągu tygodnia na wiele sposobów - sprawdź tabelę poniżej lub wydarzenia na Facebooku.

Inspiracją dla prac Beall jest kreatywny projekt Metropolitanka i z rozmowy z panią Urszulą Ściubeł. Współorganizatorami wydarzeń są Stocznia Cesarska i Żuraw M3.

Zazielenianie Stoczni

W dniach 14-16 października szkocka artystka t s Beall będzie pracowała na ulicy Narzędziowców w ramach przygotowań do "Zazieleniania" zaplanowanego na sobotę 19 października.

Od godziny 11:30 w sobotę 19 października zachęcamy wszystkich do pomocy przy ponownym sadzeniu róż, tulipanów i innych kwiatów, które dawniej były uprawiane w stoczni.

Od godziny 13:00 Beall będzie rysowała lub zaznaczała lokalizacje dawnego ogrodu, szklarni, i domku ogrodnika za pomocą zmywalnej farby kredowej. Artystka opowie o swoich badaniach na temat tych terenów zielonych i o tym, jakie kwiaty na nich rosły i jakie było ich przeznaczenie.

Program na sobotę 19 października

11:30-13:00: Sadzenie roślin przy ul. Narzędziowców. Zapraszamy do pomocy artystce przy sadzeniu kwiatów. Zbiórka na ul. Narzędziowców przy dawnym budynku Straży Pożarnej.

13:00-14:00: Zaznaczanie granic ogrodu. Opowiemy o historii ogrodu w stoczni i wspólnie zaznaczymy jego położenie - obecnie znajduje się tam pas drogowy i parkingu. Zbiórka przed budynkiem Dyrekcji. Zapewniamy herbatę i kawę.

UWAGA: Wydarzenie odbywa się na świeżym powietrzu - należy ubrać się ciepło/odpowiednio!

Wyszywanie Stoczni

Dołącz do szkockiej artystki t s Beall i mistrzyni haftu Natalii Kowaliszyny, które będą wyszywać małe upominki w celu uhonorowania stoczniowych izolatorek. Poznasz różne techniki haftu i pomożesz w wyszywaniu kwiatów, i tworzeniu prostych serwetek, które zostaną wykorzystane w kolejnych działaniach upamiętniających te byłe pracownice Stoczni.

Wzory haftów pochodzą z historycznych rysunków kwiatów zamieszczanych w stoczniowej gazecie - Głosie Stoczniowca. t s Beall prowadziła badania dotyczące ogrodów i terenów zielonych w Stoczni, a także zwyczaju obdarowywania kobiet kwiatami w dniu 8 marca.

"Wyszywanie Stoczni" ma na celu uhonorowanie izolatorek - pracownic Stoczni, które obszywały rurociągi azbestem i płótnem. Niektóre z nich w czasie przerwy obiadowej również zajmowały się wyszywaniem lub szydełkowaniem. Celem tych działań jest uwidocznienie "kobiecej pracy" polegającej na szyciu i hafcie na trenie Stoczni.

Program od niedzieli 13 października do czwartku 17 października

Niedziela 13 października, 17:00-19:30, Europejskie Centrum Solidarności

Warsztaty upamiętniające izolatorki z mistrzynią haftu Natalią Kowaliszyną. Materiały są zapewnione.

Uwaga: Gotowe prace hafciarskie zostaną wykorzystane w późniejszych działaniach upamiętniających izolatorki.

Wtorek 15.10 i środa 16.10

15:00-16:00, Platforma Żurawia M3

"Sesja wyszywania" w hołdzie stoczniowym izolatorkom z mistrzynią haftu Natalią Kowaliszyną.

Inspiracją dla sesji wyszywania są pracownice Stoczni, w tym operatorki lekkich żurawi, które podczas przerw w pracy zajmowały się szyciem, niekiedy nawet w kabinie!

Można przynieść własne materiały do szycia lub szydełkowania albo pomóc nam w wyszywaniu przy użyciu naszych materiałów.

Poniedziałek 14.10 i czwartek 17.10

15:00-16:00

Platforma Żurawia M3

"Sesja wyszywania" w hołdzie stoczniowym izolatorkom

Można przynieść własne materiały i dołączyć do artystki t s Beall, która będzie wyszywać na platformie Żurawia M3 Nie zapewniamy materiałów.

Opłakiwanie Stoczni

W ciągu tygodnia Beall odwiedzi groby 13 kobiet, które pracowały jako izolatorki, składając na każdym z nich kwiat w celu uhonorowania tych pracownic Stoczni. Wskutek pracy z toksycznymi materiałami i kontaktu z azbestem pracownice te często umierały przedwcześnie. Ta część projektu nie zostanie bezpośrednio udokumentowana, ale artystka będzie udostępniać informacje w miarę postępu prac.

Opinie

Sprawdź się

W jakich latach dyrektorem Teatru Wybrzeże był Maciej Nowak?