• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Szewach Weiss - Wspomnienie. Biesiada literacka

Zapraszamy na Biesiadę Literacką, która odbędzie się 12 lutego w Gdyni.

sie 22-25

czwartek - niedziela, godz. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
Szanowni Państwo,
my Gdynianie, mieliśmy wielki zaszczyt i honor dwukrotnie gościć w Ramach Biesiady Literackiej w Naszym Mieście Pana Szewacha Weissa, Przewodniczącego Knesetu, Ambasadora, Profesora i autora wielu znakomitych książek. Pana Profesora nie ma już wśród nas, został pochowany w niedzielę 5 lutego na cmentarzu na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie, w kwaterze najważniejszych przywódców izraelskich.


W ramach Biesiady Literackiej zapraszamy na spotkanie - rozmowę o życiu, twórczości i wizytach Pana Profesora w naszym "Mieście z Morza i Marzeń" w najbliższą niedzielę 12 lutego o godzinie 12.00 siedziba Gdyńskiego Dialogu ul. Starowiejska 7

Anegdoty, fragmenty książek, mądrości i żarty Pana Profesora - we wspomnieniach Organizatorów i uczestników Biesiady

Prof. Szewach Weiss - to że ambasador Państwa Izrael w Polsce, to wszyscy wiemy. To że przewodniczący Knesetu czyli druga osoba w państwie , to też wiemy. To że gorący orędownik sprawy polskiej .. o tym słyszymy , czytamy , oglądamy w mediach i światowych przekazach. Ale o tym , że Szewach Weiss to człowiek ogromnego serca dla Polski i miłości do drugiego człowieka jakoś takumyka nam, oj umyka. A przecieżtytuł jego ostatniej książki Moja Polska ma tak jednoznaczny wydźwięk. Legenda żydowska głosi, że gdy uchodźcy dotarli do ziem polskich, nazwę kraju odczytali jako Po lin (hebr. פה לין), biorąc to za dobry omen. Istnieje nawet wersja legendy, według której z nieba został zesłany znak kartka z napisem Po lin. Od Moja Polska do Mój Polin jest tak blisko. Polin tak w języku jidysz jak i hebrajskim tłumaczymy na tutaj spocznij. Polin to miejsce bezpieczne, miejsce spotkań, miejsce w którym można odpocząć, porozmawiać, przygotować się do wyruszenia w dalszą drogę. Zatem spotkajmy się, porozmawiajmy przed wyruszeniem w drogę pełnej intelektualnej przygody.

Opinie

Sprawdź się

Jaką inicjatywę łączącą kulturę z przestrzenią miasta wymyślił i koordynuje związany z Klubem Plama Szymon Wróblewski?