stat
Impreza już się odbyła

SzekspirOn//line: Spacery site-specific śladami sztuk Szekspira - spacer po Windsorze

w każdą sobotę (do 27.03), godz. 10:00 - 15:00

Gdańsk, Szlak Stoczni Cesarskiej

w każdą niedzielę (do 28.03), godz. 10:00 - 15:00

Gdańsk, Szlak Stoczni Cesarskiej
Spacery site - specific śladami sztuk Szekspira
Spacer po Windsorze w Wielkiej Brytanii oprowadza Jessye Bloomfield


Organizatorzy przygotowali też prawdziwą gratkę dla wszystkich, którzy w obecnym czasie tęsknią za podróżami. Znani teatrolodzy, szekspirolodzy i vlogerzy oprowadzą nas po miejscach związanych ze sztukami Williama Szekspira.
William Szekspir, choć sam nie podróżował po świecie, osadzał swoje sztuki w różnych - nieraz najdalszych zakątkach znanego wówczas świata. Z różnych źródeł literackich, z opowieści podróżników - kształtował sobie wyobrażenie o tym, jak wyglądają całe miasta, krajobrazy, atmosfera miejsc. I opisywał je po mistrzowsku. Na kartach jego dzieł ożywały zamki, wrzosowiska, katedry, czy karczmy - całe kultury dalekich krain. Często osadzone w bardzo konkretnych, wielokrotnie podawanych z nazwy miejscach geograficznych.

Cykl spacerów, przygotowywanych przez Fundację Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski, odwołuje się do tego szekspirowskiego fenomenu. Poprosiliśmy specjalistów z różnych krajów świata, aby pojechali z kamerą w miejsca, w których rozgrywa się akcja sztuk Mistrza ze Stratfordu. Żeby przeszli się z nami - widzami po tych przestrzeniach. I do Szekspirowskiej wyobraźni geograficznej dołożyli szczyptę współczesnej i historycznej prawdy.

Wprowadzenie do "Hamleta" z samego zamku Kronborg w duńskim Elsynorze (Helsingør) zrealizuje Dr. Anne Sophie Refskou z Uniwersytetu w Surrey w Wielkiej Brytanii. Jessye Bloomfield - znana brytyjska vlogerka, na co dzień popularyzująca literaturę i sztukę - przeniesie nas z kolei do zamku w urokliwym Windsorze, a Profesor Alessandra Petrina z Uniwersytetu w Padwie przedstawi kontekst historyczno-literacki "Romea i Julii" prosto z... Werony, stojąc tuż obok słynnego balkonu, gdzie tytułowi kochankowie wyznawali sobie miłość.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?