• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Szekspir Laboratorium - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny teatr lalek
kasy:
58 301-13-28, 551-50-40
wystawia:
Malarnia
czas trwania:
2 godz. 20 min. (1 przerwa)
w ramach wydarzenia:
Festiwal Szekspirowski
Szekspir Laboratorium
10.0 3 oceny 1 10
Wielki Teatr Lalek z Sankt Petersburga (Rosja)
Szekspir Laboratorium
Cytaty i postaci wykorzystane w przedstawieniu pochodzą z tragedii Williama Szekspira: "Romea i Julii", "Hamleta", "Otella", "Króla Leara" i "Makbeta w tłumaczeniu" T. Shchepkiny-Kupernik, M. Lozinskiego, B. Pasternaka i Y. Korneeva.

Premiera: 22 stycznia 2009

Aktorzy Wielkiego Teatru Lalek tworzą sceniczne laboratorium, w którym poddają eksperymentom nie tylko wyjęte z dramatów Szekspira postaci, ale też materię, z którą pracują - lalki. Tworzą je w zaskakujący i misterny sposób, z przedmiotów na pierwszy rzut oka zupełnie do tego nieprzeznaczonych (z filiżanek, torebek z herbatą, czapki, pułapki na myszy). W świecie pełnym detali pojawiają się wyraziste charaktery: Król Lear, czarownice z Makbeta, postaci z Otella. Aktorzy "uruchamiani" są jedynie za pomocą nitki albo to oni wprawiają w ruch towarzyszące im przedmioty (np. siennik przymocowany do stóp). Myślenie symbolami przekłada się tu na niebanalną interpretację znanych historii - a to jedynie część eksperymentu. Atrakcyjna oprawa wizualna i reżyseria świateł dodają do niego poetyckiego i nieco surrealistycznego nastroju; humor i punkrockowa nuta zaś ożywiają i dynamizują całość.

A wszystkim zawiaduje bezgłowy dyrygent w uniformie, który przesuwając kotary z folii, otwiera jakby kolejne rozdziały z szekspirowskiego dorobku i serwuje kolejne scenki.
Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza"

"Szekspir Laboratorium" wykracza poza ramy dramatu petersburskiego i dotyka jego największych bolączek. Podczas gdy gdzie indziej dramaturgia blednie, ustępując miejsca wszechobecnym motywom psychologicznych, uczniowie Ruslana Kudashova wkraczają na ziemię nieznaną sztuk wizualnych. (...) Teksty Szekspira stają się jedynie punktem odniesienia dla szaleństw młodej wyobraźni, podczas gdy ton przedstawienia osiąga wyjątkową liryczność. Aktorzy Kudashova momentami wspinają się na poetyckie wyżyny nieosiągalne dla pozostałych premier obecnego sezonu teatralnego w Petersburgu.
Dmitry Renansky, "Kommersant"

Reżyseria: Ruslan Kudashov, Yana Tumina
Projekt lalek: aktorzy z warsztatów Ruslana Kudashova (Wydział Lalkarski Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych w Sankt Petersburgu)
Światło: Larisa Novikova
Dźwięk: Yulija Gladysheva

Obsada:
Ales Snopkovskiy, Anatoly Gushchin, Iryna Chuhayeuskaya, Maria Batrasova, Sergey Bespalov, Dmitry Chupakhin, Katsiaryna Bialevich, Mikhail Lozhkin, Ivan Solncev, Mikhail Grishin, Roman Dadaev, Denis Kazachuk, Victoria Korotkova, Vasilisa Ruchimskaya, Victoria Slutskaya, Renat Shavaliev

-----

Ruslan Kudashov (ur. 1972) jest głównym reżyserem Wielkiego Teatru Lalek w Sankt Petersburgu, aktorem i lalkarzem. Był uczestnikiem i laureatem wielu prestiżowych festiwali międzynarodowych, zdobywcą najważniejszych rosyjskich nagród teatralnych, w tym "Złotej Maski" i nagrody w dziedzinie sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży "Arlekin". Jest współtwórcą i dyrektorem artystycznym jednego z pierwszych w Rosji teatrów niezależnych "Potudań". Kudaszow zrealizował ponad dwadzieścia spektakli w wielu miastach Rosji i za granicą, m.in. Rzeka Potudań, Newski Prospekt, Wij Gogola, Księżyc Salieriego, Mały Książę, Szekspir Laboratorium, My. W 2011 roku w Białostockim Teatrze Lalek wyreżyserował Montecchi i Capuleti. W swoich pracach łączy elementy teatru lalkowego i dramatycznego, pantomimy, plastyki; grę lalek, masek, cieni z żywym planem aktorskim. Sięga do dzieł rosyjskich klasyków (Płatonowa, Gogola, Puszkina, Tołstoja) i kanonu literatury dziecięcej, reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych.

Yana Tumina (ur. 1972) ukończyła Akademię Teatralną w Petersburgu z dyplomem magistra reżyserii i dydaktyki aktorskiej. Pracuje jako wykładowca teatralny w tej samej uczelni, a także jako aktorka w teatrze AKHE. Od 1996 roku bierze udział we wszystkich produkcjach zespołu, wzbogacając eksperymentalne formy AKHE o własne wykształcenie klasyczne i dostosowując pomysły zespołu do wymogów form dramatycznych. Podobnie jak Pavel Semtchenko, Jana współpracuje także z innymi zespołami jako aktorka, nauczyciel teatru czy reżyser.

Recenzja Trojmiasto.pl

Hamlet i jego świat. Ruszył Festiwal Szekspirowski Hamlet i jego świat. Ruszył Festiwal Szekspirowski

Hamlet i jego świat. Ruszył Festiwal Szekspirowski (15 opinii)

Wyjątkowo później niż co roku, na przełomie września i października w tym roku rozpoczął się...

29 września 2014

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery