• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Szekspir 400 - światowe obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira w Gdańskim

Dzień 23 kwietnia tradycyjnie poświęcamy pamięci Williama Szekspira (1564-1616). Tego dnia przypada zarówno rocznica urodzin Mistrza ze Stratfordu jak i rocznica jego śmierci. W 2016 roku cały świat obchodzi 400-lecie śmierci Szekspira.

Relacja z imprezy

W ramach światowych uroczystości Szekspir 400 Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundacja Theatrum Gedanense zapraszają na obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira.

Przez cały dzień wspólnie z londyńskim Teatrem Globe, na 37 ekranach rozmieszczonych w przestrzeni drewnianych galerii naszego teatru, prezentować będziemy wszystkie sztuki Szekspira w formie 37 miniatur filmowych pod tytułem "The Complete Walk". Zobaczycie m.in. Kleopatrę na tle egipskich piramid, Hamleta na zamku w Elsynorze, Romeo i Julię w Weronie - a wszystkie w wykonaniu wybitnych aktorów brytyjskich.

Wydarzeniem szczególnym będzie przemarsz spod Zielonej Bramy na ul. Długi Targ wielkiego "konduktu żałobnego" prowadzonego przez 400 płaczek i płaczników, zrealizowany we współpracy z Teatrem Korkoro oraz Studium Wokalno-Aktorskim im. D. Baduszkowej w Gdyni. Przejdzie on ulicami Gdańska aż pod budynek Teatru Szekspirowskiego.
Artystyczny finał, w trakcie którego duch Szekspira odczyta swój testament, a następnie pochłoną go czeluści sceny, będzie miał miejsce w budynku GTS.

Obchody 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira, organizowane przez GTS, zostały objęte programem Shakespeare Lives.

Shakespeare Lives jest globalnym programem wydarzeń i działań, których tematem przewodnim jest życie i twórczość Williama Shakespeare'a. Został on stworzony przez British Council wspólnie z partnerami - kampanią GREAT Britain i organizacją Voluntary Services Overseas. W związku z 400. rocznicą śmierci dramatopisarza wszechczasów przypadającą w 2016 roku, jest realizowany w ponad 110 krajach na całym świecie.

Program obchodów 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira:

Początek: 23 kwietnia 2016, godz. 9:00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski /ulice Głównego Miasta: Długi Targ, Długa, Pocztowa, Zbytki

09:00 - 12:30
Prezentacja - wspólnie z londyńskim Teatrem Globe - wszystkich sztuk Szekspira w formie 37 miniatur filmowych pod tytułem "The Complete Walk". Filmy wyświetlane będą na 37 ekranach rozmieszczonych w przestrzeni drewnianych galerii Teatru Szekspirowskiego.

13:30
Spod Zielonej Bramy wyruszy "kondukt żałobny" prowadzony przez 400 płaczek i płaczników. Pochód w hołdzie dla Szekspira przejdzie ulicami Długi Targ, Długą, Pocztową i Zbytki pod budynek GTS.

14:00
Happening na murach teatru z udziałem płaczek i płaczników oraz studentów
Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni.

14:15
Artystyczny finał obchodów 400. rocznicy śmierci Szekspira w budynku GTS - cz. I
(I grupa widzów).

15:00
Artystyczny finał obchodów 400. rocznicy śmierci Szekspira w budynku GTS - cz. II
(II grupa widzów).

16:00 - 21:00
Prezentacja - wspólnie z londyńskim Teatrem Globe - wszystkich sztuk Szekspira w formie 37 miniatur filmowych pod tytułem "The Complete Walk". Filmy wyświetlane będą na 37 ekranach rozmieszczonych w przestrzeni drewnianych galerii Teatru Szekspirowskiego.

Opinie 1 zablokowana

Sprawdź się

Na początku lat 20. XX wieku do Orłowa przybył na wakacje znany Polski pisarz. Był nim: