• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Szef wszystkich szefów (44 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 301-13-28
wystawia:
Teatr Wybrzeże
czas trwania:
1 godz. 40 min. (bez przerw)
data premiery:
8 marca 2009
7.7
69 ocen

Uwaga! spektakl zawiera kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne

Teatr na podstawie filmu Larsa von Triera? Brzmi ciekawie, ale tym razem się nie udało. Reżyser Krzysztof Rekowski imituje film tam, gdzie to możliwe, tam gdzie to niemożliwe stawia na obscenę i wulgarność. No i na banał, niestety.
Lars von Trier
Szef wszystkich szefów

Przekład: Agata Lubowicka, Anna Kordecka

Po raz pierwszy w teatrze jedyna komedia zrealizowana dotąd przez Larsa von Triera. Mała firma informatyczna, a w niej szef, Ravn, wykorzystujący i manipulujący grupą swoich pracowników. Może sobie na to bezkarnie pozwolić, gdyż wmówił im, że wszystkiemu winny jest jego szef, który nakazuje mu tak bezlitosne postępowanie. Gdy jednak Ravn zechce sprzedać swoją firmę, będzie musiał zawezwać swego nieistniejącego szefa, by ten podpisał umowę. Ratunku dla siebie poszuka w teatrze.

Reżyserem "Szefa wszystkich szefów" jest Krzysztof Rekowski, absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie i Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Na scenie zawodowej zadebiutował "Zimą pod stołem" Rolanda Topora w Teatrze Ludowym w Krakowie. Spektakl ten prezentowany był z dużym sukcesem na festiwalu w Cividale del Friuli we Włoszech.
Od tej pory zrealizował wiele przedstawień, m.in. "Zwyczajne szaleństwa" Petra Zelenki w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, "Merylin Mongoł" Nikolaja Kolady, "Żabią Królową" Kerstin Specht, "Nieśmiałego na dworze" Tirso de Moliny w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, "Dialogi o zwierzętach" Aleksandra Żelezcowa, "Romea i Julię" Williama Shakespeare'a w Teatrze Norwida w Jeleniej Górze, "Grubą świnię" Neila La Bute'a w Teatrze Powszechnym w Warszawie. "Dialogi o zwierzętach" zostały nagrodzone na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (2005), a "Romea i Julię" wyróżniono jako najlepszą polską inscenizację szekspirowską w sezonie 2005/2006 na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

Krzysztof Rekowski o spektaklu: Szef wszystkich szefów to opowieść o mechanizmach manipulacji w firmie, o ludziach, którzy oddali się bez reszty życiu zawodowemu i o tych rejonach ich osobowości, które powodują, że poddają się manipulacji, może wręcz jej pragną, wreszcie o potrzebie posiadania szefa. Bo być może pełnej odpowiedzialności i pełnej wolności nie jesteśmy w stanie udźwignąć i nawet szef potrzebuje szefa, choćby fikcyjnego. Ale także jest w tej historii pytanie o granice manipulacji. Czy właśnie wtedy, kiedy wydaje nam się, że potrafimy wykreować rzeczywistość według swojego planu, ta rzeczywistość nie wymyka nam się spod kontroli i być może sami ulegamy manipulacji innych, a może jest ktoś, kto ma nad nami władzę - reżyser spektaklu, albo Reżyser Świata?

Lars von Trier - duński reżyser filmowy, współtwórca manifestu Dogma 95, zaliczany do grona najwybitniejszych reżyserów na świecie. Wyreżyserował m.in. "Europę", "Królestwo", "Przełamując fale", "Idiotów", "Tańcząc w ciemnościach", "Dogville" i "Szefa wszystkich szefów". Dwukrotnie otrzymał prestiżową europejską nagrodę Feliksa.

Reżyseria: Krzysztof Rekowski
Scenografia: Maciej Chojnacki
Muzyka: Marcin Mirowski
Sufler/inspicjent: Jerzy Gutarowski

Obsada:
Justyna Bartoszewicz - Haidi A.
Magdalena Boć - Lise
Monika Chomicka-Szymaniak - Mette
Marta Jankowska - Kisser
Joanna Kreft-Baka - Tłumaczka
Jerzy Gorzko - Finnur
Piotr Jankowski - Ravn
Piotr Łukawski - Nalle
Cezary Rybiński - Kristoffer
Dariusz Szymaniak - Gorm

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie (44)

  • ????? (opinia sprzed 15 lat)

    To tez była moja wyczekana sztuka,mąż specjalnie przełożył służbową delegację żeby ze mną pójść,poprzednio też zgraliśmy plany na "Słodkiego ptaka młodości" i co?
    Sztuka też była odwołana i co myślicie,że mój mąż pójdzie trzeci raz pocałować ze mną klamkę udzielnego teatru Wybrzeże?

    • 0 0

  • Szef wszystkich szefów (opinia sprzed 15 lat)

    Dlaczego???

    Dlaczego wprowadzać takie zamieszanie? Wiadomo straszna tragedia-można ją uczcić minutą ciszy w holu ustawić skarbonki na zbiórkę pieniędzy dla dla pogorzelców. Teatr poniesie straty, bo musi zwrócić pieniądze, widzowie niezadowoleni ze zmiany planów. Czy o to chodziło?

    • 0 0

  • Odwołana (opinia sprzed 15 lat)

    Hmmm.. rozumiem, że żałoba narodowa, ale chyba jest różnica pomiędzy powiedzmy organizowaniem np koncertu w Kamieniu Pomorskim a sztuką teatralna w Gdańsku oddalonym prawie 250 km w lini prostej ?!?

    • 0 0

  • masakra (opinia sprzed 15 lat)

    my czekamy 2 miesiace na ta sztuke bilety od miesiaca i tez mamy odwolane, rozumiem że to żałoba narodowa, ale teatr to nie dyskoteka

    • 0 0

  • Dlaczego? (opinia sprzed 15 lat)

    A ja mam bilet na 14.04. a przedstawienie odwołane,dlaczego ? W Gdyni w Muzycznym i Miejskim żaden spektakl nie jest odwołany z powodu żałoby narodowej.
    Kina też nie są zamkniete?

    • 0 0

  • ech (opinia sprzed 15 lat)

    Mam wrażenie, że Pani Boć w różnych spektaklach wychodzi na scenę w głównej mierze po to, by się rozebrać. A poza tym, poza tym w przypadku tej Pani trudno powiedzieć o grze. Scena erotyczna w spektaklu wulgarna i niepotrzebna, podobnie jak nawał przekleństw. Pan Jankowski jak zwykle zadyszany i zdenerwowany, ta maniera staje się męcząca. Gra polega nie polega na tym, aby na scenie być sobą.

    • 0 0

  • :) (opinia sprzed 15 lat)

    Mi rowniez sie podobalo. Fajna sztuka i taka zyciowa ;)) W niejednej firmie tak jest. Pan Cezary super.

    • 0 2

  • GORACO POLECAM (opinia sprzed 15 lat)

    badzo dobrze zrealizowany i zagrany spektakl!!! Naprawde warto sie wybrac!!!

    • 0 1

  • Reforma w teatrze to to nie jest (opinia sprzed 15 lat)

    Generalnie ciekawe przedstawienie. Nie ziewałem... to już coś :D Poprawnie wyreżyserowane i poprawnie zagrane. Rekowski reformatorem niestety nie jest, może będzie, ale musi chyba zmienić coś w swoim warsztacie.

    • 0 0

  • Język Triera (opinia sprzed 15 lat)

    ...piękny nie jest - potoczny, często "soczysty" i dosadny, nierzadko stosujący dość niewyszukane epitety. Ktoś, kto oglądał jego filmy w oryginale, nie oczekiwałby od ich scenicznej adaptacji kwiecistego języka w najlepszym szekspirowskim wydaniu. W przypadku tłumaczonych wersji filmowych "łagodzenie przekleństw" to często spotykany, celowy zabieg dystrybutora. W sztuce mieliśmy do czynienia z prawdziwym scenariuszem trierowskim bez upiększeń i ugłaskania. Może się podobać, albo nie - kwestia gustu.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery