• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
Teatr Makata (Polska)
Syrenada

Spektakl plenerowy "Syrenada" to przedsięwzięcie teatralne o wysokiej randze artystycznej. Jego premiera, która odbyła się 23 czerwca 2006 nad samą Wisłą, podczas Festiwalu Sztuki Otwartej Wisłostrada oraz kolejna prezentacja - na wodzie poniżej Nowego Miasta, podczas warszawskich "Wianków". Ze względu na swój bogaty muzyczny i plastyczny charakter oraz nowatorską formę instalacji oraz technik animacyjnych spektakl ma wyjątkowy potencjał artystyczny, a rozmach rozwiązań scenograficznych plasuje Syrenadę czołówce europejskich projektów plenerowych.

Spektakl "Syrenada" jest zainspirowany legendami o syrenach i pół-kobietach pół-rybach. To bajkowa projekcja marzeń i opowieść o drodze do ich realizacji. To jednocześnie obraz różnorodności świata, przedstawiony poprzez wzajemne oddziaływanie i współgranie czterech żywiołów - ognia i wody, związanych z obrzędami Nocy Świętojańskiej, powietrza i ziemi określających przestrzeń życia ludzi oraz powietrza i wody będących wyrazem dwoistości syreniej natury. W miejscach kontaktu czterech żywiołów, zazębiania się ich przestrzeni, powstają namiętności, pragnienia i marzenia bohaterów przedstawienia.

Noc św. Jana to noc miłości i wróżb. Ludzie palą ognie i bawią się od zmierzchu do świtu. To noc magiczna, najkrótsza w roku. W jej trakcie mogą zdarzyć się niezwykłe, wydarzenia, a ludzie, wiecznie spragnieni magii marzyciele, sami je prowokują.

O teatrze:
Teatr MAKATA powstał w 1995 roku. Od początku istnienia grupa skoncentrowana jest na badaniu granic teatru, budując swoje spektakle w przestrzeniach eksperymentalnych takich jak fabryki, zamki, przestrzenie miejskie, nie stroniąc od form sytuujących się na pograniczu teatru jak happening i sztuki wizualne.

Teatr koncentruje swoją pracę na rytuale, jego wpływie na funkcjonowanie człowieka we wspólnocie oraz na bezpośrednim uczestnictwie widza w spektaklu. Rozwinięciem tych idei było wystawienie spektaklu "Przebudzenie" inspirowanego "Boską Komedią" Dantego. Artyści zburzyli akademicką wizję teatru pozbawiając widza zmysłu wzroku, w ten sposób przemieniając go w aktora, bezpośredniego uczestnika, który podobnie do Dantego podróżuje po piekle, czyśćcu i niebie.

Kontynuacją pracy nad rytuałem był spektakl plenerowy "Rozhowory", stworzony we współpracy z muzykami z zespołu "Swoją Drogą" oraz z Ewą Wróbel z Gości z Nizin i Werhowyny. Widowisko było wynikiem poszukiwań i podróży teatru do korzeni prasłowiańskich. Inspiracją do pracy były, stare opisy rytuałów przesilenia i równonocy. Elementem zwrotnym stały się wyprawy w góry i wioski słowackie oraz poszukiwania teatralno - muzyczne na Zamojszczyźnie i Mazowszu Północnym.

17. 07. godz. 22.00 / plac przy Bastionie Żubr

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery